80166
حقیقتی که درباره VAR فاش شد/ چرا فدراسیون فوتبال شرکت EVS را انتخاب کرد؟
18 بهمن 1401 15:34
تاریخ پایان اعتبارنامه چهار شرکت طرف قرارداد فیفا با شرکت مدنظر فدراسیون فوتبال یکسان است.

روزنامه گل

فدراسیون فوتبال در ماه‌های اخیر تلاش‌هایی را برای استفاده از سیستم VAR در لیگ برتر به شکل جدی‌تری پیش برده و پس از توافق با شرکت EVS، با نهادهای مختلفی مثل مجلس شورای اسلامی و دولت برای ورود این سیستم به کشور مذاکراتی انجام داده است.

هرچند شرایط استفاده از VAR در لیگ بیست و سوم با ابهام روبرو است و احتمال کمی وجود دارد که کمک داور ویدیوئی از ابتدای فصل آینده وارد لیگ برتر شود اما فدراسیون فوتبال با وجود موانع بسیار درصدد است بتواند از همان ابتدا بازی‌های فصل آینده را با این سیستم شروع کند.

در روزهای اخیر این بحث مطرح شده که لایسنس شرکت مدنظر فدراسیون فوتبال، طبق آنچه در سایت فیفا منتشر شده تا 17 آگوست 2023 (26 مرداد 1402) اعتبار دارد. در شرایطی که قرار است لیگ برتر از ابتدای مرداد سال آینده آغاز شود و با این تفاسیر چند روز پس از آغاز بیست و سومین دوره لیگ، مجوز شرکت EVS پایان می‌رسد.

در واقع شرکت EVS برای دریافت تائیدیه جدید، باید استانداردهای مدنظر دپارتمان تکنولوژی و نوآوری فیفا را دریافت کند. در غیر این صورت مجوز جدیدی برای این شرکت صادر نخواهد شد و طبیعی است که فدراسیون فوتبال هم نمی‌تواند با شرکتی که از فیفا تائیدیه ندارد همکاری کند.

البته ذکر این نکته بسیار ضروری است در حال حاضر از میان 8 شرکت طرف قرارداد با فیفا در بحث سیستم VAR، چهار شرکت دیگر یعنی هواک آی، سیمپلی لایو، اسلومو و اسپورت مدیا هم تاریخ مجوزشان مانند EVS در همان 17 آگوست به اتمام خواهد رسید. مجوز این پنج شرکت در تاریخ 13 اکتبر 2021 صادر شده و مجوز 2 ساله‌ای که فیفا به آن‌ها داده در تاریخ 17 آگوست به پایان می‌رسد.

با این وجود فقط 3 شرکت BLT ایتالیا، DAITE و VIEWW که در سال 2022 از فیفا مجوز گرفته‌اند، اعتبار نامه شان در سال 2024 تمام خواهد شد اما با توجه به وجود محدودیت هایی مثل تحریم و همکاری با دولت هایی که مورد قبول ایران نیست، فدراسیون فوتبال نمی‌تواند با این 3 شرکت وارد مذاکره شود.

هواک آی، اسپورت مدیا و سیمپلی لایو هم با مذاکرات صورت گرفته، حاضر به همکاری با ایران نیستند. در این وضعیت فدراسیون فوتبال فقط از بین دو شرکت باقی‌مانده یعنی اسلومو و EVS با توجه به وضعیت بهتر و همکاری فدراسیون‌های بیشتری با EVS؛ ترجیح داده به سراغ انتخاب این شرکت برود و حتی ظاهرا رایزنی‌هایی زیادی برای تمدید مجوز طرف قرارداد پس از آغاز لیگ انجام شده است.

#فدراسیون فوتبال
تازه ترین خبرها