79965
پناهندگی پر سر و صدا اما کم تاثیر در تیم ملی!
11 بهمن 1401 02:23
عاطفه احمدی آخرین ورزشکار ایرانی بود که از زیر پرچم کشورمان خارج شد.اتفاقی که بد نیست به جزییات بیشتر آن بپردازیم.

روزنامه گل

حدود یک ماه قبل اردوی تیم ملی اسکی زنان آلپاین آغاز شد و دو دور رقابت انتخابی تیم ملی نیز برگزار شد که عاطفه احمدی در هر دو دور مسابقه با اختلاف حدود ۴ تا ۵ ثانیه نفر نخست شد. همه برای دور سوم منتظر او بودند که وی سر از فرانسه درآورد. اعزامی که شخصی صورت گرفت و از پشت پرده‌های آن خبر رسیده چون اگر اعزام وی برای تمرین زیر نظر فدراسیون انجام می‌شد او باید وثیقه نزد مدیران مربوطه به امانت می‌گذاشته قید این روش را زده و به تنهایی اقدام کرده تا راهی اروپا شود. رقابتهای مارپیچ کوچک به میزبانی پیست بین المللی اسکی دربندسر دراولین دوره مسابقات بین المللی اسکی آلپاین فصل که بیست و هشتم دی برگزار شد در حقیقت آخرین نبرد و قهرمانی احمدی در ایران بود.

اما بعد از مسجل شدن پناهندگی احمدی، ترکیب تیم ملی اسکی آلپاین زنان را صدف ساوه شمشکی، مرجان کلهر، مریم کیاشمشکی و زهرا علیزاده تشکیل می‌دهند که زیر نظر فاطمه کیادربندسری سرمربی تیم ملی با حفظ سمت در نایب رییسی فدراسیون تمرین می‌کنند. چالشی که تیم ملی را به نظر می‌رسد فرا گرفته بحث تاثیر مهاجرت احمدی روی برنامه‌های تیم ملی است.

تا اینجا فعلا اعزام تیم زنان به مسابقات و تمرین روسیه که قرار بود به گفته یکی از اهالی فدراسیون فردا سه شنبه صورت بگیرد، لغو شده است! البته فاطمه کیا دربندسری نایب رییس فدراسیون در این باره گفت: این اعزام برای هفته قبل بود و وقت سفارت یک روز بعد از زمانی که ما برای اعزام در نظر داشتیم، تعیین شد. »

همچنین شرایط اعزام به رقابت‌های قهرمانی جهان فرانسه در اواخر بهمن نیز نامشخص است. هر چند که فعلا روادید تیم اعزامی نرسیده اما هیچ بعید نیست این اعزام به کلی لغو شود و به سرنوشت اعزام روسیه دچار گردد. سرمربی تیم ملی در این باره عنوان داشت: «هنوز جلسه کمیته فنی برگزار نشده و باید دید در این جلسه چه تصمیماتی گرفته می‌شود. »

بحث دیگر شرایط فنی تیم ملی بعد از رفتن احمدی است. او نفر اول زنان آلپاین ایران بود و حالا بعد از وی گوی و میدان در دستان صدف ساوه شمشکی است اما موضوع این است که شاید احمدی در ایران با اختلاف چند ثانیه جلوتر از رقبا بود اما در رقابت‌های جهانی و میدانی مثل المپیک بین او و سایر نفرات تفاوت‌های چندانی نیست. به طور مثال اگر او در مسابقاتی شصتم شده، نفر بعدی شصت و پنجمی را ثبت کرده است. در حقیقت نتایج مسابقات جهانی و المپیک گویای این است که ورزش اسکی زنان خارج از مرزهای ایران حرفی برای گفتن فعلا ندارد. نایب رییس فدراسیون که هم زمان سرمربی تیم ملی هم است در خصوص تاثیر رفتن احمدی روی مسائل و سطح فنی تیم زنان واکنش جالبی داشت: «امیدوارم این خبر درست نباشد و ما هنوز پیگیر احمدی هستیم. اجازه بدهید بعدا صحبت بشود. »

این در حالی است که احمدی در مصاحبه تصویری علنا بر رفتنش صحه گذاشت و این صحبت‌های نایب رییس فدراسیون که هنوز امیدوار به تکذیب ماجرا است، عجیب به نظر می‌رسد. در نهایت اسکی هم به زمره رشته‌های داری پناهجو پیوست و باید دید احمدی که بین خانواده‌های بومی و اسم و رسم دار کیادربندسری تا ساوه شمشکی‌ها و کیا شمشکی‌ها برای خودش شهرت پیدا کرده بود و یک سر و گردن از آنها بالاتر بود حالا از این پس در چه سطحی می‌ماند.اردوهای تیم ملی زنان اسکی آلپاین نیز فعلا با حضور صدف ساوه شمشکی، مرجان کلهر، زهرا علیزاده و مریم کیاشمشکی در پیست دربندسر در حال برگزاری است تا کمیته فنی تعیین و تکلیف مسابقات قهرمانی جهان را انجام بدهد.


تازه ترین خبرها