این دنیا نه، می خواهم در آن دنیا مربیگری کنم
79783
مایلی کهن: از وقتی لوکادیا رفته،پرسپولیس تازه یازده نفره شده
05 بهمن 1401 13:18
  مرتضی صفایی - بدون تردید آقای محمد مایلی کهن یکی از تاثیر گذارترین مربیان تاریخ فوتبال ایران است.بازیکن ساز،متخصص در اعتماد به فوتبالیست های جوان،صریح الهجه،اهل فن،دلسوز و متعهد به تیمهای تحت قراردادش.

روزنامه گل

او به نوعی از اولین مربیان جوان و نسل نو در فوتبال کشورمان بود که زیرساخت ها و پایه های تیم قابل احترام و فراموش نشدنی ۹۸ را طراحی کرد.نیمی از شاگردان او درآن مقطع از موفق ترین مربیان حال حاضر فوتبال ایران هستند.از یحیی گل محمدی بگیرید تا فرهاد مجیدی.وخیلی های دیگر.او این روزها فارغ از هیاهوی فوتبال در شهر انزلی مقیم شده است.شهر پدری اش.هرچند به قول خودش مشغول استراحت است.اما همچنان قلبش به عشق تیم شهرش ملوان می تپد.همچنان پیگیر بازسازی ورزشگاه تختی انزلی است.او محمد مایلی کهن است.مردی که درگفتگو با گل اعلام کرد دلش برای مربیگری تنگ شده است.اما ترجیح می دهد دیگر دراین دنیا مربیگری نکند.....خواندن حرفهای جناب آقای محمد مایلی کهن با روزنامه گل خالی ازلطف نیست.

آقای مایلی کهن؛همچنان دور از فوتبال و مربیگری هستید... برای شخصی مثل شما که به نوعی عمرتان را در این مسیر گذراندید،سخت نیست؟

بهرحال شرایط طوری است که احساس می کنم باید استراحت کنم.همانطور که می دانید،بعد از انجام عمل جراحی قلب باز،پزشکان توصیه کردند،استرس و فشار ناشی از هیجان برایم خوب نیست.ما هم حرف این عزیزان راگوش کردیم و دور و بر مربیگری راخط کشیدیم.

دلتان برای نیمکت داغ مربیگری تنگ نشده؟

نه آقا.انقدر کار کردیم تا استرس،قلبمان را شکست! در این دنیا که دیگر مربیگری نخواهم کرد.شاید در آن دنیا مربیگری کنم!

امیدواریم به زودی زود شمارا در قامت مربیگری ببینیم.بهرحال شما بخشی از تاریخ فوتبال ایران هستید و بدون اغراق،وجود امثال شما که صرفنظر از مباحث فنی،به اخلاقیات هم توجه دارید قابل اهمیت است...

خواهش می کنم.شما لطف دارید.مربیان خوب و جوانی داریم که زحمت خودشان را می کشند و موفق هم هستند.هم فنی خوب هستند.هم اخلاقی.برای تک تک این عزیران آرزوی موفقیت می کنم.

درحال حاضر و بادوری از فوتبال،مشغول چه کاری هستید؟

الان دوماه است که در شهر انزلی هستم.در کنار مردم فوتبال دوست و فوتبال فهم انزلی.هوا هم خوب است و گاهی اوقات هم به هیات فوتبال انزلی می روم و بادوستان گپ و گفتی داریم. پیگیر وضعیت ورزشگاه انزلی هم هستیم تا بهتر ازقبل شود.

تیم شهرتان هم در لیگ خوب نتیجه گرفته.همراه با مربی جوان این تیم مازیار زارع...

بله.خوشبختانه نسبت به شرایط تیمی در جدول خوب نتیجه گرفتند و به کارفنی و بازیکنان این تیم خسته نباشید می گویم.امیدوارم در ادامه رقابت های لیگ هم بتوانند نتایج خوبی بگیرند.

کلا بازی های لیگ را می بینید؟

بله.تا آنجا که بتوانم دنبال می کنم.

عملکرد پرسپولیس را چطور ارزیابی می کنید؟

خوب کارکردند.به آقا یحیی و شاگردانش تبریک می گویم.امیدوارم به نتایج خوبشان ادامه بدهند.اما پرسپولیس در لیگ امسال،از زمانی تیم شد که لوکادیا رفت.پرسپولیس تازه دارد ۱۱نفره بازی می کند.وقتی لوکادیا بود،تیم آقا یحیی ۱۰نفره بود.الان پرسپولیس،شکل تیم به خود گرفته. مالکیت توپ دارد‌.پاسکاری می کند.توپ رادرزمین به خوبی به گردش در می آورند.همه جوره تیم شدند.فقط من نمی فهمم که این آقای دیاباته چه نقشی در پرسپولیس دارد؟معیار جذب این بازیکن تمام شده را نمی دانم؟ در مجموع چند دقیقه بازی کرده است؟ کلی به او پول می دهند که روی نیمکت بنشیند؟ این بازیکن جوانی که به تازگی گل کرده و خیلی هم محجوب و مودب هست ارزشش چقدر است و دیاباته چقدر؟

ازنظر مالی دیاباته قطعا گران تر است

شک نکنید که گرانتر است.محمد عمری در هفته های اخیر،پدیده لیگ ایران بوده است.پسر خوب و مودب.اما بروید قرارداش ببینید چقدر است؟ دیاباته را هم ببینید.آقا حرف من این است که دیاباته به درد پرسپولیس نمی خورد.بنده خدا سنش بالا رفته و به کار تیم نمی آید.

گفتید محمد عمری...فکر می کنید بتواند همین روند رو به رشد را ادامه دهد؟

اگر شیطون ها دور برش نپلکند،بله.می تواند.شنیدم بازیکن بااخلاق و بدون حاشیه ای است.امیدوارم همین روند را ادامه دهد.

شما متخصص استفاده از بازیکنان جوان هستید.در طول دوران مربیگری تان،کدام بازیکن بود که می توانست از نظر فنی خیلی خوب باشد،اما نتوانست؟

اسم نمی آورم.اما یک بازیکن داشتم که در سایپا شاگرد خودم بود.وقتی درتیم ملی امید سرمربی شدم،او را دعوت کردم تیم امید.عالی بود.کلی با مربیان و کارشناسان دعوا کردم سراین بازیکن.می گفتند قدش کوتاه است و اوراچه به تیم ملی.اما من یک تنه ایستادم مقابل همه آنها.کلی حرف شنیدم سر این بازیکن.اما حرفم را گوش نداد و رفت دنبال عشق و عاشق بازی....

چطور؟ بیشتر توضیح می دهید؟

دریکی ازبازی های مقدماتی المپیک بازی داشتیم.اگر اشتباه نکنم با چین بازی داشتیم.آن بازی خارج از خانه را بردیم.به تهران برگشتیم.با کره جنوبی یک بازی مهم داشتیم.بازیکنی که گفتم،بهترین بازیکنمان برابر چین بود.کم نظیر بود این بازیکن.بدنش مثل آهن بود.با قدرت بدنی بالا.دفاع راست می گذاشتمش.به جرات می توانم بگویم اگر راهش را درست می رفت و حرف من را گوش می داد،شده بود مهدوی کیای دوم.خلاصه.یک در اردو بودیم.شما فکر کنید فردا باید باکره جنوبی بازی کنیم.این بازیکن آمد و به من گفت،حاج آقا اگر اجازه بدهید من اردو را ترک کنم و بروم....من و دستیارانم هاج و واج ماندیم! گفتم کجا می خواهی بروی؟گفت عاشق شدم می خواهم بروم! تمرکز ندارم که در اردو بمانم...گفتم پسرخوب،فردا بازی مهمی داریم! با کره جنوبی.تو دربازی قبل بهترین بازیکن زمین بودی.به فکر بازی فردا باش...اما این بچه،زیر بار نرفت که نرفت.رفت دنبال عشق و عاشق بازی اش...چند وقت بعد اما با من تماس گرفت، گفت حاج آقا می خواهم دوباره به اردو برگردم...اما متاسفانه کار از کار گذشته بود و آن بازیکن مستعد و پدیده،دیگر آن بازیکنی نبود که می خواستیم.به همین خاطر است که می گویم بازیکنان جوان،قدر خودشان رابدانند و اسیر حواشی نشوند....اگر حواسشان به خودشان باشد،می توانند تا مدتها روی فرم باشند.باید برای رسیدن به موفقیت،قید لذت های کوچک و گذرا رابزنند.

اسم آن بازیکن را نمی توانید بگویید؟

خیر.شاید استعدادی که او داشت،کم نظیر بود.اما خودش را حیف کرد...

البته شاگردان شما،بیشترشان در فوتبال وموفق بودند....

بله.آنها افتخار من هستند.ابراهیم صادقی،مهدی امیرآبادی،حسین کاظمی،کاظم برجلو،محسن خلیلی،میثاق معمار زاده،این جوان خوش سیما،خوش تیپ و خوش استایل که بدشانسی آورد و نتوانست به حق خودش برسد.محمدرضا اخباری.....و خیلی های دیگر که همیشه با احترام از آنها یاد خواهم کرد و برای شان آرزوی موفقیت دارم.....

البته در زمینه مربیگری هم شاگردانتان،به خوبی درس های شما را پس داده اند.فرهاد مجیدی،یحیی گل محمدی و....

بله واقعا خسته نباشید به آنها می گویم.

فرهاد مجیدی همیشه در مصاحبه های خود،از شما به عنوان یکی از تاثیر گذارترین افراد در موفقیت هایش یاد می کند....این روزها هم در لیگ امارات نتایج خوبی گرفته....

بله.آقا فرهاد همیشه به من لطف داشته و من هم اورا ازصمیم قلبم دوست دارم.اما الان ایشان دیگر با شاه هم فالوده نمی خورد،چه برسد به من! برای او در مسیر پیشرفتش آرزوی موفقیت دارم.ایشان از سرمایه های مربیگری ماهستند و امیدوارم همیشه شاهد افتخاراتش باشیم.

بهترین مربی حال حاضر فوتبال ایران؟

همه خوب هستند.اجازه بدهید اسم نبرم.برای تک تک این عزیزان آرزوی موفقیت دارم.

راستی پرسپولیس در جام حذفی به مصاف سپاهان خواهد رفت...فینال زود هنگام...

بهرحال جذابیت فوتبال همین است.تمام قشنگی جام حذفی به تقابل های تیمهای قوی در مراحل ابتدایی است....

ممنون از وقتی که درا ختیار ماقرار دادید....اگر حرف خاصی مانده بفرمایید.

خواهش میکنم.ممنون از شما.

#شیخ دیاباته #یورگن لوکادیا #پرسپولیس #محمد مایلی کهن #اختصاصی گل #مصاحبه #پیشکسوت پرسپولیس #پیشکسوت ورزش ایران #پیشکسوت فوتبال ایران #لژیونر #قانون منع ورود بازيكن و مربي خارجي
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها