77070
مرسی‌ساید بندر بی دفاع
08 آبان 1401 17:00
لیورپول به هیچ تیمی نه نمی‌گوید  

روزنامه گل

حالا دیگر می توان با قاطعیت بیشتری راجع به سندروم فصل هفتم تیم های کلوپ صحبت کرد. در دیدارهای این هفته لیگ برتر انگلیس لیورپول بازهم باخت تا تیره روزی های قرمزها در این فصل ادامه داشته باشد. اما چه بر سر این تیم آمده است؟
روی دور ناکامی
لیورپول برای دومین هفته پیاپی و سومین بار در پنج بازی اخیر خود در لیگ باخت تا اوضاع شاگردان کلوپ همچنان بحرانی باشد. زمانی که دو هفته پیش آن ها توانستد اولین باخت منچسترسیتی در این فصل را به شاگردان گواردیولا تحمیل کنند بسیاری از هواداران فکر می کردند که بحرانی که در آغار فصل فصل گریبان این تیم را گرفته بود به پایان رسیده است اما با دو باخت عجیب و غریب آن هم مقابل تیم های رده ۱۸ و ۱۹ جدول مشخص شد کلوپ به دنبال خارج کردن تیم های قعرنشین از بحران است نه تیم خودش. عملکرد غیرمطمئن لیورپول در این فصل هیچ نشانی از فینالیست تمامی جام های فصل قبل و نایب قهرمان لیگ ندارد. تنها تفاوت لیورپول این فصل با تیم پارسال خروج سادیو مانه است اما کوته بینانه است اگر فکر کنیم که این نتایج فقط مربوط به جدایی مهاجم سنگالی است. مانه مهره تاثیرگذاری در تیم کلوپ بود اما سردرگمی لیورپولی در این فصل فقط مختص به خط حمله نیست و ساز آقای معمولی در تمام مناطق زمین ناکوک است. تیمی که طی دو هفته پیاپی ازز پس ضعیف ترین تیم های لیگ برنمیاید و در حالی که هنوز به نیم فصل نرسیده فاصله ۱۳ امتیازی (که می تواند بیشتر هم بشود) با تیم صدرنشین دارد قطعا ضعف هایی بیشتر از نبود یک مهاجم گلزن دارد. هرچند آن ها داروین نونیز را با مبلغی گراف به عنوان جانشین مانه به خدمت گرفتند اما حالا مشخص شده این مهاجم راه طولانی ای برای موفقیت در بندر مرسی ساید پیش رو دارد.
انتقادات منطقی
انتقا‌ات اصلی به تیم کلوپ نداشتن عمق در ترکیب این تیم است. ایرادی که در سال های گذشته هم وجود داشته اما کسب جام و البته حضور مستمر و بدون مصدومیت ستاره های تیم مانع از مشهود بودن این ضعف بود. ایرادی که امسال به طور کامل مشخص عیان شده است. اما این ایراد را می توان متوجه شخص سرمربی و البته مدیران تیم کرد. قبل از شروع فصل مشخص بود لیورپول نیاز به تقویت در خط هافبک دارد و با تیاگو غالبا مصدوم و هندرسون و ملنر پا به سن گذاشته نمی توان مدعی کسب جام بود. اما لیورپولی ها تصمیم گرفتند بجای هزینه کردن به سراغ آرتور ملو - هافبکی که یوونتوس حاضر بود برای خلاص سدن از شر حقوقش حتی پول هم بدهد!- رفتند و حالا یک حضور یک نیمه ای و مصدومیت شدید چیزی بوده که نصیب آن ها شده است. خساست مدیران لیورپول در هرینه کردن آن هم در حالی که پتانسیل های کسب جام در این تیم به وفور دیده می شود چی ی نیست که به مزاج هواداران خوش بیاید و نکته بد ماجرا اینست که کلوپ بجای آنکه حافظ منافع تیم و شخص خودش باشد بیشتر نگران جیب مالکان باشکاه است. چرا که او حاضر است حتی به تیم های رقیب بابت بریز و بپاش های فراوان انتقاد بکند اما حاضر نیست به مدیران باشگاه مطبوعش بابت خرید بازیکن فشاری بیاورد. گروه ورزشی فنوی در سال 2010 این باشگاه را خرید و از آن زمان تا به حال قهرمانی در لیگ برتر، لیگ قهرمانان، جام جهانی باشگاه‌ها، سوپرکاپ یوفا، جام حذفی، جام اتحادیه و سوپرکاپ انگلیس را تجربه کرده است. با این حال، هواداران لیورپول معتقدند که مالکان و مدیران این باشگاه نتوانسته‌اند سرمایه‌گذاری درستی در پنجره نقل و انتقالات تابستانی امسال داشته باشند و نقاط ضعف این تیم را برطرف کنند. با توجه به حاشیه امنیتی که کلوپ بین هواداران دارد انگشت اتهام بیشتر به سوی مالکان تیم نشانه رفته و چه بسا اگر نتوانند خواسته های هواداران را تامین کنند مجبور به واگذاری این تیم شوند. هرچند ممکن است قبل از آن سندروم ناکامی فصل هفتم تیم های کلوپ زودتر گریبان مربی آلمانی را بکیرد و کلوپ مجبور شود با بندر آنفیلد خداحافظی کند. هراتفاقی که رخ دهد واضح است که لیورپول به تغییرات بنیادین برای ادامه فصل نیاز دارد. شاید جام جهانی بهترین فرصت برای بازسازی قرمزها باشد.
شکستن رکورد صخره آهنی
باخت لیورپول برابر لیدز علاوه بر این که ادامه روند نگران کننده لیورپول در چند هفته اخیر در رقابت‌های لیگ برتر بود، باعث شد که رکورد خارق العاده و باورنکردنی ویرجیل فن دایک نیز بشکند. این بازیکن هلندی که زمانی به عنوان بهترین مدافع دنیا سناخته می شد اما در این فصل به مانند تیمش دچار افت شده است در ژانویه 2018 از ساوتهمپتون راهی لیورپول شد و از آن زمان تا به حال در 70 بازی در آنفیلد به میدان رفته اما هرگز طعم شکست را در ورزشگاه خانگی این تیم تجربه نکرده بود. اتفاقی که این هفته بالاخره رخ داد و این مدافع لیورپول پس از نزدیک به پنج سال بالاخره در این بازی در این ورزشگاه شکست خورد تا رکوردی که داشت شکسته باشد. او در طول این مدت 59 پیروزی و یازده تساوی را با پیراهن لیورپول در آنفیلد تجربه کرده بود که به نظر می‌رسد آماری تکرار نشدنی باشد و رسیدن به این رکورد بسیار دور از دسترس به نظر می‌رسد.

#لیورپول #لیگ برتر انگلستان
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها