75548
مقانلو: کیفیت بازیکنان باعث وسواس من شده
05 مهر 1401 12:58
سرمربی تیم ملی تکواندو کشورمان تأکید کرد، کیفیت بازیکنان و رقابت نزدیک آنها در انتخابی باعث وسواس او در اعلام انتخاب ترکیب تیم ملی برای مسابقات جهانی شده است.

روزنامه گل

بیژن مقانلو درباره برگزاری رقابت‌های انتخابی تیم ملی تکواندو اظهار داشت: بازیکنان که در انتخابی جمع شده بودند ماحصل شش ماه رقابت تمام تیم‌های ملی در انتخابی رقابت‌های قهرمانی آسیا، بازی‌های کشورهای اسلامی و مسابقات نوجوانان بودند. برخلاف سالیان گذشته و با چشم‌اندازی برای آینده توانستیم از ظرفیت نوجوانان در رده بزرگسالان استفاده کنیم تا بازیکنان نوجوانان خیلی زود بزرگ شوند. روز اول حضور نوجوانان در اردو به آنها گفتم که به دلیل اهمیت امتیازات‌شان در رنکینگ گرندپری باید خیلی زود بزرگ شوند.

وی در مورد اینکه آیا از کیفیت رقابت‌ها رضایت داشته است یا خیر، یادآور شد: با توجه به شرایطی که داشتیم رقابت‌ها خیلی فشرده بود و بچه‌ها خیلی نزدیک از سد همدیگر گذشتند. با این شرایط خیلی به پتانسیل تکواندو ایران امیدوارم. در حال حاضر همین پتانسیل را داریم و سعی می‌کنیم از داشته‌های خود حداکثر استفاده را در مسابقات جهانی ببریم. سعی خواهیم کرد از تمام ظرفیت موجود استفاده لازم را داشته باشیم و یک تیم جوان و باتجربه را اعزام کنیم.

سرمربی تیم ملی تکواندو در پاسخ به این سؤال که «نفرات برتر انتخابی، فیکس تیم ملی در مسابقات جهانی خواهند بود؟»، تأکید کرد: با توجه به شرایط، بعد از تورنمنت لبنان همه چیز مشخص خواهد شد. تقاضا کرده بودم که حداکثر 15، 16 بازیکن را به لبنان ببریم تا ببینیم آنجا چه کاری خواهند کرد. تنها به نتایج انتخابی نمی‌شود اکتفا کرد و باید از بچه‌هایی استفاده کنیم که قدرت ریسک و تجربه بالایی داشته باشند و بتوانند محیط را کنترل و در آینده باثبات عمل کنند.

مقانلو در واکنش به طرح این موضوع که به نظر می‌رسد برخلاف انتخابی‌های گذشته این بار نسبت به نتایج انتخابی چندان مطمئن نیست، گفت: نه، این‌طور نیست. قبل از انتخابی به بچه‌ها گفتم کلیه عملکردها را زیرنظر خواهیم گرفت و نتایج انتخابی نیز خیلی در انتخاب بچه‌ها اثرگذار خواهد بود. در گذشته کیفیت بازیکنان ما خیلی فاصله داشت، اما در حال حاضر با توجه به نتایج مسابقات کیفیت بچه‌ها خیلی نزدیک است و همین باعث وسواس زیاد من شده است.

سرمربی تیم ملی تکواندو راجع به حساسیت خود نسبت به نتایج چند بازیکن در انتخابی و ورود به مباحث داوری اظهار داشت: در دیدار میرهاشم حسینی و امیرمحمد بخشی اشتباه داوری محرز بود. طبق قوانین در زمانی که یک بازیکن حریف خود را به بیرون هُل می‌دهد، اخطار را به بازیکنی که هُل داده است می‌دهند. در این بازی داور دو سه بار اشتباه کرد و این می‌تواند روی عملکرد بازیکنان ما در میادین بین‌المللی اثرگذار باشد.

مقانلو خاطر نشان کرد: از طرف دیگر برخی موارد محرز است. قبل از انتخابی به شهرام اربابی رئیس کمیته داوران گفتم اگر کارت بازیکنی سوخت، داور وسط در صورتی که موردی را دید، دست بالا کند. در این مسابقه نیز به داور گفتم چک کند و ببیند ضربه برخورد کرده است یا نه. اگر داور اعلام می‌کرد ضربه نخورده است ما قبول می‌کردیم. در دو سه مسابقه دیگر نیز این را گفتیم. بخشی و حسینی برای ما بازیکنان ارزنده‌ای هستند، اما باید شرایط طوری باشد که قضاوت در روند عملکرد بازیکن تأثیر نداشته باشد.

وی درباره توقعات سایر بازیکنان برای ورودش به اشتباهات داوری گفت: در برخی موارد کارت کُچ بازیکنان سوخته بود، اما در برخی موارد دیگر مربی کارت داشت و می‌توانست کارت بکشد. قبل از مسابقات رئیس کمیته داوران گفت کارت اعتراض مربیان را بیشتر کنیم، اما گفتم این کار را نکنیم و به جای آن اگر داوری موردی را دید، دستش را بالا ببرد. در انتخابی این موارد هست و من نیز همیشه در زمان انتخابی درها را باز گذاشتم و از نظرات استفاده کردم. شاید در برخی موارد نیز مسئله‌ای را ندیده باشم. حتی هادی ساعی در مورد پاک شدن امتیازات متین رضایی در یک مسابقه سؤال کرد که برای ایشان توضیح دادم.

سرمربی تیم ملی تکواندو راجع به جابجایی مبارزه آخر فرزان عاشورزاده مقابل امیرحسین خانلو با صادق دهقانی برابر متین رضایی گفت: با توجه به اینکه فرزان عاشورزاده و صادق دهقانی در دیدار اول وزن خود به مصاف هم رفتند و در ادامه ابتدا عاشورزاده یک بازی زودتر از دهقانی به میدان رفت، ما تصمیم گرفتیم در دیدار آخر دهقانی یک بازی زودتر از عاشورزاده به میدان برود که عدالت در فاصله دیدارهای آنها رعایت شود.

مقانلو در پاسخ به این سؤال که 17 بازیکن حاضر در اردو به تورنمنت لبنان اعزام خواهند شد، تأکید کرد: نمی‌دانم ظرفیت مالی فدراسیون چگونه است، اما تورنمنت لبنان خیلی برای ما تأثیرگذار است. حداقل اگر 17 بازیکن اعزام نشوند، باید 14 یا 15 بازیکن را اعزام کنیم. باید 26 مهر ماه لیست جهانی خود را اعلام کنیم و این تورنمنت می‌تواند اهمیت بسیاری در مشخص شدن ترکیب ما داشته باشد.

«با توجه به ظرفیت تکواندو ایران در برخی اوزان و کمبود بازیکن در اوزان دیگر، احتمال جابجایی و تغییر وزن ملی‌پوشان وجود خواهد داشت؟»، وی در پاسخ به این پرسش نیز یادآور شد: یک مقدار این موارد هست که باعث شده اعلام ترکیب تیم ملی را به بعد از تورنمنت لبنان موکول کنیم. بعضی اوزان شرایط خود را مشخص کردند، اما کمیته فنی و کادر فنی نیز نسبت به این موضوع ریزبین است. ما در برخی اوزان پتانسیل بالایی داریم و وسواس‌مان به خاطر همین مسائل است. در برخی اوزان بازیکنان تکلیف خود را کامل مشخص کردند و تفاوت‌ها مشخص است، اما در برخی اوزان نیز باید ریزبینانه‌ و باتدبیرتر انتخاب کنیم.

سرمربی تیم ملی درباره زمان برگزاری دیدار مستقیم آرمین هادی‌پور و حسین لطفی در وزن دوم هم به خبرنگار تسنیم گفت: دوست دارم این دیدار در لبنان برگزار شود و اگر این امکان وجود نداشته باشد در بازگشت مبارزه خواهند کرد. اگر نیاز به تغییری در اوزان مختلف باشد حتماً انتخابی درون اردویی خواهیم داشت.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها