75529
چالش‌ها و چشم‌انداز لیگ حرفه‌ای بسکتبال
05 مهر 1401 11:31
فدراسیون بسکتبال ایران برای توسعه این رشته و برگزاری یک لیگ حرفه‌ای، نیازمند اتخاذ راهبردهای ویژه‌ای است.

روزنامه گل

رقابت‌های لیگ برتر بسکتبال ایران در حالی از روز پنج‌شنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ آغاز خواهد شد که همچنان وجود چندین مساله در نحوه برگزاری مسابقات، همانند سال‌های گذشته خودنمایی می‌کند. مواردی که باعث شد تا اهالی این رشته همچنان شاهد دور بودن کیفیت لیگ ایران از سطح لیگ‌های معتبر جهانی باشند.

مواردی چون رفت و آمد غیر اصولی تیم‌ها به لیگ برتر، تجمع بازیکنان ملی‌پوش در تیم‌های خاص، عدم درآمدزایی لیگ برتر، تغییر متعدد برنامه برگزاری مسابقات و ... همگی از جمله مواردی هستند که در رابطه با آن‌ها با کارشناس بسکتبال ایران مصاحبه‌هایی انجام داده‌ایم که در ادامه نقطه نظرات آن‌ها را می‌خوانید:

یکی از موارد مورد بحث عدم وجود برنامه مشخص برای برگزاری مسابقات لیگ است. رضا هنگام‌پور کارشناس بسکتبال ایران در این‌باره اظهار کرد: از نظر من اینکه یک تیم دو سه فصل متوالی قهرمان می‌شود به مواردی مانند بودجه و برنامه‌ریزی بستگی دارد اما برخی ایرادات هم به خود لیگ برتر وارد است. به عنوان مثال در سال‌های گذشته لیگ را به صورت متمرکز به میزبانی تهران برگزار کردند که در چنین شرایطی یک شرایط یکسان را برای همه بازیکنان فراهم می‌کنند تا بازی کنند که از نظر من خوب نیست.

برای اینکه راه حلی جهت برطرف کردن این مشکل معرفی شود، گفت و گویی با عباس مرشدی مربی سابق تیم ملی ایران داشتیم که الگو برداری از لیگ‌های معتبر را یک راه حل منطقی برای این موضوع معرفی کرد. مرشدی اظهار کرد: ما اگر قرار است با دید بسته فقط خودمان را ببینیم، الگوی موفقی را جلوی راه خودمان نگذاریم و از لیگ‌های موفوق دیگر الگو برداری نکنیم، همواره شاهد همین آش و همین کاسه در لیگ ایران خواهیم بود. سال‌های سال است که بدون الگوی درست بازی‌ها را برگزار می‌کنیم.

اگر قرار است ما یک لیگ خوب داشته باشیم باید ببینیم لیگ‌های خوب چگونه خوب شده‌اند و از آن‌ها الگو برداری کنیم. آوردن بازیکنان خوب خارجی، نگاه کردن به نوع بازی‌ها در کشورهای دیگر و نحوه گزینش کردن بازیکنان در تیم‌ها از جمله موارد کمک کننده خواهند بود. اگر NBA را ببینید، تیم‌های ضعیف‌تر زودتر از تیم‌های قوی‌تر بازیکن می‌گیرند اما در مورد ما اصلا اینطور نیست. متاسفانه ما فقط خودمان را می‌بینیم و به الگوهای موفق در دنیا توجه نمی‌کنیم.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها