75319
نصرتی: تیم ملی باید مثل «رحمان عموزاد» شجاع باشد/ کی‌روش می‌تواند از هاشمیان استفاده کند
28 شهريور 1401 17:19
مدافع اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: تیم ملی باید در جام جهانی مثل رحمان عموزاد کشتی گیر کشورمان شجاع باشد.

روزنامه گل

محمد نصرتی ئ، درباره اینکه کارلوس کی‌روش پس از بازگشت به تیم ملی فوتبال کشورمان برای تقویت ساختار دفاعی تیم ملی جهت تقابل با انگلیس، آمریکا و ولز در جام جهانی 2022 قطر باید چه راهکاری در نظر بگیرد، اظهار داشت: در کل فوتبال دنیا دفاع کردن به مراتب راحت‌تر از حمله کردن است. با آموزش خوب می‌توانیم دفاع انفرادی و گروهی خوبی داشته باشیم. در حمله هم آموزش مهم است اما بیشترین فاکتور دخیل در این امر، خلاقیت است. همچنین باید بازیکنان با کیفیت فوق‌العاده بالا را در بخش تهاجمی در اختیار داشته باشید.

وی افزود: کی‌روش به اینکه می‌تواند تیم‌ها را در ساختار دفاعی به شرایط خیلی خوبی برساند، شهره است. تیم‌های او فضاها را به خوبی می‌بندند و فرصت زیادی به حریف نمی‌دهند. در جام جهانی 2014 مقابل آرژانتین و نیجریه و سه دیدار جام جهانی 2018 مقابل مراکش، اسپانیا و پرتغال، این موضوع را به خوبی نشان داد. با این وجود اکنون نسلی از بازیکنان را در فاز دفاع و حمله در اختیار داریم که می‌توانیم از کیفیت آنها در هر دو بخش بهره‌مند شویم. باید به نفرات خط جلو هم شجاعت لازم را بدهیم.

* کی‌روش باید به بازیکنان تیم ملی جسارت حمله کردن را هم بدهد

مدافع اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان خاطرنشان کرد: همه دیدند تیم ملی در بازی با پرتغال و اسپانیا، پس از عقب افتادن تا چه اندازه روان‌تر و بهتر بازی کرد. در واقع پس از دریافت گل، ترس و دلهره تیم ریخت و بازیکنان از لحاظ روانی آزادتر شدند. امید زیادی داریم که وضعیت سازمان دفاعی تیم ملی با حضور کی‌روش در راس کادرفنی بسیار بهتر شود. بیشتر نفرات خط دفاعی ما در گذشته هم با او کار کرد‌ه‌اند و از تفکراتش شناخت خوبی دارند. با این وجود توقع داریم او و دستیارانش شجاعت لازم برای حمله کردن را هم به بازیکنان بدهند. نباید بازیکنان از حمله بترسند زیرا وقتی جسارت داشته باشیم، بازی خیلی خوبی هم انجام خواهیم داد.

نصرتی ادامه داد: جمله کلیشه‌ای داریم مبنی بر اینکه "بهترین دفاع، حمله است" باید ساختار دفاعی ما با بازگشت کی‌روش به حالت قبلی بازگردد و بهتر از دوره سرمربیگری اسکوچیچ شود ولی در فاز حمله هم باید جسور و شجاع بوده و اختیارات بیشتری به نفرات تهاجمی بدهیم تا بازی‌های ما جذاب‌ و دلنشین‌تر شود. قرار است به مصاف حریفانی برویم که سرعت و قدرت بدنی را با هم دارند. نباید فوتبال را هم سیاسی کرده و با گفتن اینکه به هیچ وجه حق نداریم به آمریکا و انگلیس ببازیم، برای تیم فشار روانی ایجاد کنیم.

* تیم ملی باید مانند «رحمان عموزاد» شجاع باشد

وی تصریح کرد: باید ساختار دفاعی ما برای تقابل با این سه حریف مستحکم‌تر شود اما اگر ببازیم هم باید جسور باشیم. در همین مسابقات جهانی کشتی دیدید رحمان عموزاد جسورانه همه حریفان به ویژه کشتی‌گیر آمریکایی را برد و همه لذت بردند. تیم ملی هم باید شرایطی مثل رحمان عموزاد داشته باشد. کشتی‌گیرانی هم داشتیم که جسارت و شجاعت کافی را نداشتند و شکست خوردند. ورزش مقوله‌ای جدا از سیاست است و باید مانند مصاف کشتی‌گیرانمان با آمریکایی‌ها، به بازی تیم ملی برابر این تیم، انگلیس و ولز هم ورزشی نگاه کنیم تا شاهد بازی‌های خوب و زیبایی باشیم. هر تیمی هم بتواند از فرصت‌ها و لحظات بهتر استفاده کند، نتیجه می‌گیرد.

* دیدار با اروگوئه و سنگال اعتماد به نفس تیم ملی را بالا می‌برد

بازیکن اسبق تیم ملی درخصوص اینکه دیدار با اروگوئه و سنگال تا چه اندازه می‌تواند قبل از جام جهانی به ما کمک کند، توضیح داد: اروگوئه تیم خیلی قدرتمندی است که بسیاری از بازیکنانش در بهترین تیم‌های دنیا مثل بارسلونا، رئال مادرید، لیورپول و ... بازی می‌کنند. تنه به تنه شدن با بازیکنان چنین تیمی، روی اعتماد به نفس تیم ما خیلی تاثیرگذار است و بیشتر می‌توانیم به نقاط ضعف و قوت خود پی ببریم. سنگال هم نفراتی مثل سادیو مانه، ادوارد مندی و کولیبالی را در اختیار دارد که جزء بهترین‌های دنیا هستند.

* هاشمیان هم مانند نکونام می‌تواند به تیم ملی کمک کند

نصرتی درباره اینکه با وجود مطرح شدن نام جواد نکونام، هنوز هیچ مربی ایرانی‌ای در کادرفنی تیم ملی کنار کی‌روش حضور ندارد، عنوان کرد: نه تنها نکونام بلکه حضور وحید هاشمیان هم خیلی می‌تواند کمک کند. نمی‌دانم چرا کی‌روش روی او نظری ندارد اما هاشمیان نقش ویژ‌ه و پررنگی در صعود تیم ملی به جام جهانی داشت. او مربی بی‌حاشیه ای است که به کادر خاصی هم تعلق ندارد زیرا هم با اسکوچیچ کار کرد و هم با ویلموتس. تمام وجود و ذره ذره سلول‌هایش برای ایران می‌تپد و در بالاترین سطح فوتبال هم بازی کرده است. بالاترین مدارک مربیگری را دارد. الان هم می‌تواند به کی‌روش کمک کند. حتی می‌توانیم نکونام و هاشمیان را با هم در کنار سرمربی تیم ملی قرار بدهیم.

#تیم ملی فوتبال ایران
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها