او چیزی برای اضافه کردن به فوتبال ایران را ندارد
75304
لطیفی: کی روش یعنی دیکتاتوری کره شمالی!
28 شهريور 1401 15:36
علی مسعودی - همانطور که انتظار می رفت، کی‌ روش جای اسکوچیچ را گرفت تا این بار بدون دردسر راهی جام جهانی شود.

روزنامه گل

برکناری اسکوچیچ و آمدن کی روش حواشی زیادی را بهمراه داشته‌ که علی لطیفی بازیکن سابق تیم ملی و استقلال اعتقاد دارد، کی‌روش چیزی برای اضافه کردن به فوتبال ایران را ندارد.

علی آقا همانطور که انتظار داشتیم، کی‌روش جای اسکوچیچ را گرفت!

بله، کی‌روش برگشت و همانطور که‌ من به عنوان بازیکن سابق تیم ملی، بارها گفته بودم موافق بازگشت او نیستم، الان هم‌ روی حرفم‌ هستم. گرچه در شراط فعلی باید از کی‌روش حمایت کرد، اما به چند دلیل مخالفت آمدن او بودم و هستم.

چرا؟

من چندین دلیل محکم دارم که می توانم سابت کنم آمدن کی‌روش درست نبود. بطور مثال بعضی از کشور ها دمکراسی هستند و این دموکراسی باعث پیشرفت آنها می شود. شما نگاه کنید در اکثر کشورها دوره ریاست جمهوری یا چهار ساله است یا پنج ساله که اگر یک رئیس جمهور بخواهد دو، دوره هم انتخاب شود، دوره‌ اش ده سال می شود و اگر این رئیس جمهور توانست کشورش را در ده یا هشت سال درست کند، که درست کرده ولی اگر درست نکند باید برود. اگر رئیس جمهور مديريت داشته باشد باید در همین چند سال کشورش را به یک‌ ثبات و پیشرفت برساند. حال اگر زیاد بماند مثل کشور کشور هایی مانند کره جنوبی و کره شمالی می شود. شما نگاه کنید ببینید کره شمالی با یک رئیس جمهور چه بلایی بر سرش آمده و کره جنوبی با چند رئیس جمهور چقدر پیشرفت داشته و کجا رسیده است‌. کشور کره‌ شمالی دیکتاتوری شده و پسرفت کرده، کشور کره جنوبی دمکراسی حاکم بوده که این همه پیشرفت داشته است. حال کی‌روش هرچقدر فنی و غیره فنی در چنته داشت در هشت سال قبل ارائه کرد و الان چیزی ندارد به فوتبال ما اضافه کند.

چرا؟

کی‌روش یک مربی کاملا تدافعی است که انصافا در چند سالی که در ایران حضور داشت ساختار دفاعی فوتبال ایران را درست کرد و جواب هم گرفت. البته این جواب نتیجه قهرمانی نداشت و نتوانست موفقيتی به دست آورد. او یک مربی تک بعدی بود که ضعف تهاجمی داشت و ديديد که فوتبالش در بازی های بزرگ جواب داد ولی در بازی های معمولی و برابر جواب نداد. ما با کی‌روش هیچ دست آوردی نداشیم‌ و تنها دو بار جام جهانی رفتیم که قبلا هم رفته بودیم و بعد او نیز راحت ترین صعود را داشتیم. ما‌ در دوره‌ای جام جهانی رفتیم که از دو قاره فقط یک تیم صعود می کرد و زمان کی‌روش نیز رفتیم که پنج تیم صعود می کرد. پس جام جهانی رفتن ملاک موفقیت یک مربی نیست و یک مربی باید در هشت سال حداقل یکی - دو جام بیاورد.

این سبک فوتبال در بازی های معمولی جواب نمی دهد؟

دقیقا اینطور است و تیم ملی در بازی هایی مثل بازی با اسپانیا، آرژانتین و پرتغال راحت دفاع کرد و موفقيت‌ هم‌ به دست آورد چون این تیم ها فقط رو به جلو بازی می کردند. شما نگاه کنید کی‌روش یک بازی مقابل بوسنی آمد رو به جلو بازی کند که سه گل خورد. جام ملت ها نیز این مشکل را داشت و تفکرات کی‌روش جواب نداد. حال بحث دیگر من این است.

بفرمایید.

ما در جام‌ جهانی قطر با سه تیمی بازی داریم که فوتبال متفاوتی دارند. انگلیس سالها فوتبال سانتر از جناحین را بازی می کرد که مدتي است این سبک را با آوردن مربیانی مثل ونگر، پپ گواردیولا، یورگن کلوپ و دیگری مربیان صاحب سبک تغییر داده فوتبال مالکانه و تیکی تاکا را به فوتبالش اضافه کرده است. تیم ملی ولز هم یک سبکی‌ از فوتبال انگلیس را‌ بازی می کند که نزدیک به فوتبال انگلیس است‌. تیم ملی آمریکا نیز فوتبال کاملا فیزیکی و قدرتی همراه با فوتبال مالکانه را انجام می دهد که اگر کی‌روش بخواهد همان سبک فوتبال جام جهانی قبلی را به نمايش بگذارد قطعا نتیجه نخواهد گرفت. شما بازی تیم ملی مقابل مراکش را ببینید؛ تیم ملی باید چند گل می خورد؟! بازی که باید چندين گل دریافت می کرد با یک گل به خودی پیروز شد. متاسفانه آن زمان چند رسانه هم به شدت از کی‌روش حمایت می کردند که همین باعث شد، اشتباهات کی‌روش دیده نشود.

خروجی ملی هم نداشتیم؟

دقیقا هیچ خروجی ملی هم‌ نداشتیم، چون در جام جهانی همه ایجنت ها‌ بازی ها را نگاه می کنند و بازیکن به باشگاه ها معرفی می کنند که بعد جام جهانی تیم ملی ما خروجی آنچنانی نداشت چون سبک فوتبال کی‌روش طوری بود که بازیکنی به چشم نیامد. یا بازیکن سن بالا برده بود که فوتبال اروپا بازیکن سن بالا از آسیا نمی گیرد و یا جوان که فقط دفاع می کرد و فوتبالش دیده نمی شد. مثال دیگری هم از کارنامه منفی کی‌روش می توان یاد کرد.

بفرمایید.

او بهترين تیم تاریخ رئال مادرید را تحویل گرفت. بزرگترین ستاره ها را در اختيار داشت ولی تيمش فکر کنم چهارم لالیگا شد. در سالی که تیم او با اختلاف صدر جدول بود ولی پایان فصل نه لیگ نتیجه گرفت و نه جام‌ حذفی چون باشگاه رئال مادرید فوتبال تدافعی را نمی پسندد. تیم ملی کلمبیا نیز موفق نبود چون فوتبال این کشور هم رو به جلو است. مصر هم چنین مشکلی را داشت به این دلیل که مصری ها فوتبال رو به جلو را دوست دارند. در کل سبک فوتبال کی‌روش در هر کشور و تیمی جواب نمی دهد.

جانشین اسکوچیچ شدن هم حرفه‌ای نبود؟

نمی شود غیره حرفه‌ای گذاشت چون هر مربی ديگری هم بود می آمد. این نوع کار ها را عامیانه بگویم؛ " مفت بری" می گویند! فدارسیون فوتبال کار غیره حرفه ای انجام داد و مربی را از جام جهانی گرفت که حقش بود در آن حضور داشته باشد. متاسفانه اتفاقاتی رخ داد که اصلا خوب نبود و به قول تراپاتونی حافظه‌ فوتبال خیلی ضعیف است و همیشه زود فراموش‌ می شود. این اشتباهات نیز همینطور از یاد ها می رود!

#اختصاصی گل #علی لطیفی #مصاحبه #پیشکسوت استقلال
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها