بازی مالکانه؛ راهبرد نوین فولاد
73184
جدایی جواد از کارلوس
27 مرداد 1401 12:19
    فرزاد بیگی - صدر تا ذیل باشگاه فولاد را پرسپولیسی ها اشغال کرده اند. این کلید واژه ای است که در آستانه بازی بزرگ هفته دوم لیگ برتر در تحلیل های مختلف تکرار می شود.

روزنامه گل

از گرشاسبی مدیرعامل تا علوی سرپرست و کعبی مربی گرفته تا ساسان انصاری، شهاب گردان، وحید حیدریه، مهدی شیری، احسان پهلوان و سعید آقایی که در لیگ برتر برای سرخ های تهرانی به میدان رفته اند. سه مهره پایانی لیست از بازیکنان غالبا ثابت یحیی در فصول گذشته بوده و نقش غیر قابل انکاری در موفقیت های سریالی و البته برخی ناکامی های پرسپولیس داشته اند. تازه مهدی هاشمی نسب هم هست که نمی دانیم می شود نام او را به این سیاهه بلند بالا اضافه کرد یا خیر! با این حال نفر اول کادر فنی و مغز متفکر تیم از اردوی رقیب می آید. جواد نکونام اگرچه در پاس بالید و در اسپانیا به اوج و افول رسید؛ اما با یک تصمیم حرفه ای یکی از فصول پایانی دوران بازی را در کلوپ آبی تهران سپری کرد تا به نوعی برادری اش را به استقلالی ها ثابت کرده و به آلترناتیوی بالقوه برای نیمکت داغ آن ها تبدیل شود. البته آنچه تا کنون از نکونام و شیوه مربیگری اش دیده ایم؛ نه ربط چندانی به فوتبال اسپانیا دارد و نه استقلال و پاس. ظاهرا او بیش از هر چیز و هر کس تحت تأثیر فلسفه کارلوس کیروش قرار داد. نفوذ مرد پرتغالی چنان جهان نکونام را تحت تأثیر قرار داده که نه تنها شیوه بازی ؛ بلکه روش هدایت تیم در کنار زمین و علاوه بر آن نمایش افراطی اعتماد به نفس در مصاحبه ها و کنش های رفتاری اش را هم در بر گرفته است. به عبارت ساده تر به نظر می رسد نه تنها فولاد، بلکه خود جواد هم تلاش می کند تا روز بروز به کارلوس شبیه تر شود.

با این حال تیم نکونام در آغاز فصل بیست و دوم و در تقابل با نفت آبادان؛ نمایشی یکسره متفاوت ارائه کرد. آنها بر خلاف روش معهود و همیشگی با تکیه بر فوتبالی مالکانه به حد نصاب شگفت انگیز 73 درصدی رسیده و 740 پاس رد و بدل کردند. آیا این موضوع چنان که اغلب ناظران و کارشناسان گفته اند؛ تنها به بازی سراسر دفاعی حریف مربوط می شود و نکونام و تیمش در بازی های آینده به شیوه سابق بازگشته و فوتبالی واکنشی ارائه خواهند کرد؟ برای یافتن پاسخ لااقل تا جمعه شب باید منتظر ماند. باید دید در مقابل پرسپولیس یحیی و در ورزشگاه آزادی شاهد کدام تصویر از فولادِ نکونام خواهیم بود. اما یک نکته قطعی این وسط وجود دارد. به هر حال ارائه فوتبال مالکانه و رد و بدل کردن 740 پاس و مالکیت بالای 73درصد در یک بازی از عهده هر ترکیبی بر نمی آید. مهره های جذب شده اخیر فولاد نشان دهنده این واقعیت است که کادر فنی با هدف دگردیسی خط هافبک و میل به بازی مالکانه خریدهایش را انجام داده است. استخدام همزمان هافبک های پا به توپی مانند پهلوان، دژاگه و اسماعیلی – که البته این آخری مصدوم شد- به همراه جذب شیری و آقایی- که از دل فلسفه مالکانه پرسپولیس آمده اند- نشان دهنده پیش آگاهی هدفمند و جسورانه نکونام برای ارائه نوع دیگری از بازی در فصل اخیر لیگ برتر بوده است. هرچند ممکن است فولاد در تقابل با رقبای قدرتمندتر به شیوه سابق خویش عدول کرده و مالکیت را به حریف واگذار کند؛ با این همه نمایش اول شاگردان نکونام نشان داد که آن ها لااقل در برابر رقبای ضعیف تر و در اهواز قادر به ارائه نسخه ای جدید از فولاد خوزستان خواهند بود. بدیهی ست که اگر آن ها موفق شوند بازی مالکانه را به داشته های سابقشان اضافه کنند، به تیمی به مراتب غیر قابل پیش بینی تر تبدیل شده و گام مهم دیگری در مسیر بلوغ بر داشته اند.

#جواد نکونام #کارلوس کی روش #اختصاصی گل #یادداشت
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها