همه راهبردهای نقل و انتقالاتی سردار
73113
از نفوذ و رابطه تا ژرف اندیشی و آینده نگری
26 مرداد 1401 13:44
فرزاد بیگی - در حالیکه به نظر می‌رسید روزهای پر هیاهوی نقل و انتقالات سپری شده؛ استقلالی‌ها در یکی، دو روز گذشته چهار مهره قابل اعتنا دیگر به ترکیب خود اضافه کرده اند.

روزنامه گل

حالا با انتقال قرضی محبی از سانتاکلارای پرتغال و قایدی از شباب الاهلی و بازگشت مدافعان سرباز باشگاه؛ مرادمند و یزدانی، پسران آبی به پرستاره ترین تیم لیگ تبدیل شده اند. دارندگی و برازندگی. فقط نکته‌ای که این وسط باقی می‌ماند این است که امیدواریم معافیت ناگهانی سربازان باشگاه – بویژه سیاوش یزدانی- به ضعف مشهود خط دفاعی استقلال در بازی نخست آنها ارتباطی نداشته و صرفا به سبب استحقاق قانونی دکتر/مدافع آبی‌ها اتفاق افتاده باشد.

نکته دیگر این که یورش واپسین سردار و رفقا به بازار و اضافه کردن دو ستاره بوشهری به مهره‌های تهاجمی؛ ترافیک موجود در بخش حمله را بطور ملموسی افزایش خواهد داد. بطور قطع به تعدادی از مهره‌های سرشناس بازی نخواهد رسید. با این حال ظاهرا انباشت مهره‌های کمیاب بازار به سیاست راهبردی و برنامه ریزی شده باشگاه در سالیان مدیریت سردار تبدیل شده است. در فصل گذشته که دو مدعی جدی دیگر – پرسپولیس و سپاهان- به شدت در دفاع آسیب پذیر بودند؛ استقلال با ترافیک مدافعان و هافبک‌های تدافعی سرشناس روبرو بود. انباشتگی مهره‌های قابل اتکای دفاعی به حدی بود که حتی با فروش آقاسی و رضاوند در نیم فصل و سرباز شدن مرادمند و یزدانی؛ تزلزلی درخط دفاعی آبی‌ها مشاهده نشد. در فصل اخیر اما عطش سیری ناپذیر جذب مهاجم به تاکتیک جدید باشگاه تبدیل شده است. کاملا پیداست که تعداد قابل اعتنایی از مهره‌های هجومی از ترکیب دور خواهند ماند. با این حال قریب به اتفاق آن‌ها در تیم باقی می‌مانند تا رقبا تقویت نشوند. همانطور که در فصل گذشته قاسمی نژاد تنها به این دلیل به خدمت گرفته شد که دست سرخ‌ها از این مهره هجومی خالی بماند؛ در فصل اخیر هم شهباززاده را از ورودی باشگاه پرسپولیس بازگرداندند تا از تقویت بالقوه خط حمله رقیب جلوگیری شود. این همه در حالی اتفاق افتاد که هنوز سرمربی باشگاه انتخاب نشده بود..

در هرحالی که در سالیان اخیر آبی‌ها نگرشی ژرف نگرانه به موضوع نقل و انتقالات داشته اند؛ رقیب سرخ پوش تا حدود زیادی از این موهبت محروم مانده است. سرخ‌ها علیرغم ثبات در رهبری فنی باشگاه، هرگز به شیوه آبی‌ها عمل نکرده و به همین سبب در موارد متعدد مجازات شده و خواهند شد. از دست دادن آسان مهره‌های موجود از مهم ترین اشتباهات نقل و انتقالاتی پرسپولیس بوده است. مقایسه شیوه انتقال شیری و رضاوند به فولاد تا حدود زیادی تفاوت دیدگاه و عملکرد نقل و انتقالاتی سرخابی‌ها را روشن می‌کند. پرسپولیسی‌ها در فصل اخیر نیز حامد لک، شریفی، شجاعی، ابراهیمی، پهلوان و از همه مهمتر رامین رضاییان را به راحتی هرچه تمام تر از دست داده و موجبات تقویت رقبا را فراهم آورده اند. رامین به لقمه راحت الحلقوم سپاهان تبدیل شد. شریفی جوان و اسدیِ در دسترس رها شدند و باشگاه در نهایت ناگزیر به انتقال جنجالی اسدبیگی گردید. بدیهی ست که فقدان برنامه ریزی صحیح و حساب شده نقل و انتقالاتی در نهایت به جذب ناگزیر تاجیک‌ها و استاد شیرزود خواهد انجامید. قطعا در این رویکرد هم سرمربی و هم مدیریت باشگاه مقصرند. این که میزان سهم هرکدام از ایشان در این واماندگی نقل و انتقالاتی چقدر است مسأله مهم و درخور توجهی ست ؛ اما مورد مهمتر از کف رفتن آسان سرمایه‌های موجود و ناکامی‌های احتمالی پیش روست که بیش از هر چیز هواداران عاشق باشگاه را نگران و ناامید خواهد کرد.

#استقلال #آجورلو #سردار مصطفی آجورلو #اختصاصی گل
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها