73056
شاه‌منصوری: فیفا روی انتخابات فوق‌العاده فدراسیون فوتبال رصد بیشتری دارد/ شخص ثالث نمی تواند به صلاحیت 3 نامزد ایراد بگیرد
25 مرداد 1401 18:13
کارشناس حقوقی فوتبال گفت: انتخابات آتی فدراسیون فوتبال فوق‌العاده است و فیفا بیشتر رصد خواهد کرد که آیا دستورالعمل دخالت شخص ثالث در این انتخابات رعایت خواهد شد یا خیر؟

روزنامه گل

رضا شاه‌منصوری در مورد سخت‌گیری‌های فیفا نسبت به دخالت شخص ثالث در امور فوتبال اظهار داشت: ابتدا باید شِمایی در مورد رویه‌ و دستورالعمل فیفا که خروج یک فدراسیون عضو می‌تواند سبب رای صادر کردن کمیته‌های اخلاق و انضباطی فیفا و شاید محرومیت آن فدراسیون شود، ارائه می‌دهم.

وی افزود: فیفا در اساسنامه خود قید کرده که نمی‌تواند در امور سیاسی دخالت کند و سیاسیون هم نمی‌توانند در امور فوتبال دخالت کنند. وقتی این توازن و هارمونی توسط یکی از فدراسیون‌های عضو بهم بخورد، ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اتفاقاتی خواهد افتاد؛ مصداق و نمونه این موضوع نیز بحث انتخابات است.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مطابق آیین‌نامه برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال، تشریفات و آیین‌نامه‌ای برای برگزاری انتخابات در نظر گرفته شده و ارکان ذی‌صلاح و ذی‌مدخلی به نام کمیته بدوی و کمیته استیناف تایید صلاحیت وجود دارند.

کارشناس حقوقی فوتبال تصریح کرد: فوتبال ما در حال حاضر با انتخابات فوق‌العاده‌ای روبرو است، یعنی انتخاباتی که رویه‌ای برخلاف انتخابات ادواری و چهارساله دارد‌‌‌‌‌‌‌‌. از قضا به دلیل فوق‌العاده بودن انتخابات، این موضوع برای فیفا اهمیت بیشتری خواهد داشت و رصد می‌کند، آیا دستورالعمل عدم دخالت شخص ثالث در فوتبال رعایت می‌شود یا نمی‌شود؟ درحال حاضر ‌کمیته بدوی انتخابات به عنوان یک مرجع قانونی سه نامزد را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تایید صلاحیت کرده و تا زمانی که عدم صلاحیت آنها احراز نشود، هیچ شخص ثالثی نمی‌تواند به صلاحیتش ایراد بگیرد.

شاه‌منصوری اظهار داشت: کمیته بدوی اعلام کرده این سه شخص صلاحیت نامزدی برای انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دارند. اکنون هر موضوعی که توسط اشخاص ثالث مطرح شود، اجرای قانون در بالاترین حد و سطح از سیستم ورزش کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به چالش می‌کشد. یعنی همه باید خودمان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در شرایط فعلی فوتبال زیر چتر قانون قرار بدهیم و حرف‌های دیگر فاصله ما را با استانداردهای قانونی بیشتر می‌کند. این حالت نیز قطعا و یقیناً توسط فدراسیون جهانی رصد خواهد شد.

وی در خصوص اینکه برخی اعتقاد دارد افرادی که پرونده باز قضایی دارند نباید در انتخابات فدراسیون فوتبال شرکت کنند، توضیح داد: اصلی داریم مبنی بر اینکه اگر رای قطعی و اجرا نشده باشد یا مطابق قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392 در سجل و سابقه کیفری فرد به عنوان یک اتهام و سابقه کیفری موثر قرار نگرفته باشد، نمی‌توانیم در مورد پرونده‌های باز افراد در مراجع ذی‌صلاح صحبت کنیم؛ یعنی تا وقتی مرجع ذی‌صلاح تصمیم‌گیری قطعی نکرده باشد؛ نمی‌توانیم‌‌‌‌‌‌ این موضوع را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ملاک پرونده باز قرار بدهیم‌. یعنی حتی اگر برای پرونده‌ای در دادگاه بدوی حکمی صادر شده اما در دادگاه استیناف مورد تجدیدنظرخواهی قرار گرفته باز هم نمی‌توان گفت پرونده باز است.

کارشناس حقوقی فوتبال‌‌‌‌‌‌‌‌ اظهار داشت: باید این واژه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به محکومیت موثر کیفری تغییر داد. وقتی یک فرد محکومیت موثر کیفری داشته باشد مطابق آیین‌نامه برگزاری انتخابات شرایط و صلاحیت حضور در انتخابات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ندارد. در آن زمان کمیته بدوی صلاحیت فرد را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ رد خواهد کرد یا اینکه از اداره سجل کیفری قوه قضائیه در مورد اینکه آیا فردی محکومیت موثر کیفری دارد یا ندارد استعلام می‌گیرد. آیا تا امروز برای سه نفری که در کمیته بدوی فدراسیون صلاحیت‌شان تایید شده، پرونده محکومیت موثر کیفری باز شده است؟ این کار انجام نشده و نمی‌توانیم رد صلاحیت هر یک از این اشخاص را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ با استناد به این موضوع برای حضور در کارگزار انتخاباتی مورد جرح قرار بدهیم.

#فدراسیون فوتبال
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها