طوفان زرد؛ جدی تر از همیشه
73044
نقش متفاوت محرم در آرامش سپاهان
25 مرداد 1401 14:45
  فرزاد بیگی - هرچند انجام تنها یک بازی؛ داده مناسبی برای نتیجه گیری درباره کیفیت تیم‌های مدعی نیست؛ اما به هرحال می‌توان از همین تقابل‌های نخست و بویژه صف آرایی رو در رو و زود هنگام زردآبی‌ها  به نکات قابل تأملی پی برد.

روزنامه گل

به عنوان نمونه برای علت یابی غلبه نسبتا بی دردسر سپاهان بر استقلال بهتر است موقتا به فصل گذشته بازگردیم. زردهای نصف جهان تحت رهبری محرم نویدکیا؛ در بسیاری از مولفه‌های تهاجمی بهترین تیم لیگ بیست و یکم بودند. برتری آماری در ثبت کنش‌های هجومی، پاس‌های کلیدی، موقعیت‌های مسلم گلزنی و در نتیجه ارائه فوتبالی روبه جلو و چشم نواز از مشخصه‌های تقریبا همیشگی شاگردان محرم بود. با این وجود آنها به سبب تزلزل پایان ناپذیر مدافعان و هم چنین فقدان دستیابی به یک دفاع منسجم و منضبط تیمی، خیلی زودتر از انتظار دست‌ها را بالا برده و از رقابت جدی برای قهرمانی خارج شدند. همین تسلیم زود هنگام نقش مهمی در ازدیاد فشارها علیه مربی جوان و خوش فکر سپاهان و در نهایت استعفای وی داشت. با این وجود هر بیننده منصفی شهادت می‌دهد که تیم تحت هدایت نویدکیا با تغییر نگرش دفاعی و هم چنین جاگزینی حداقلی در برخی عناصر خط دفاع خواهد توانست به مدعی اول قهرمانی لیگ بیست و دوم تبدیل شود. گذشته‌ها گذشته و بحث در مورد علل تعجیل در سپردن نیمکت زردها به محرم و هم چنین استعفا یا برکناری او گره‌ای از این بحث نخواهد گشود. اما از این نکته بسیار مهم نباید غفلت کرد که سپردن تیم به نویدکیا و سپس ناکامی نسبی و کنار رفتن او، بهرحال سبب از بین رفتن فشار ادامه دار بخش بزرگی از هواداران در خصوص سپردن تیم به اسطوره دوست داشتنی باشگاه گردید. به عبارت دیگر اگر حضور دو ساله نویدکیای سرمربی، به ایجاد تکاملی نسبی در قوای هجومی سپاهان انجامید؛ رفتنش هم به موهبتی دیگر برای باشگاه اصفهانی تبدیل شد. حالا دیگر تا مدتها هیچ کدام از سرمربیان آینده باشگاه اصفهانی ناگزیر به تحمل سایه یک آلترناتیو بسیار محبوب و همیشگی نیستند و آرامش و اتحاد تا حد زیادی به سکوهای نقش جهان بازگشته است. کافی ست این آمدن و رفتن را با شیوه سرمربی سابق استقلال مقایسه کنیم تا میزان تأثیرات متفاوت این دو اتفاق برای زردآبی‌ها بیشتر مشخص شود.

گذشته از این موضوع، هرچقدر که تصمیم سازان باشگاه اصفهانی در به خدمت گرفتن نویدکیا به نگرش‌های پوپولیستی و سکو پسند گرایش داشتند؛ در انتخاب خوزه مورایس با چشم باز عمل کرده و تصمیمی کارشناسانه و به قاعده گرفتند. بدون تردید مورایس پرتغالی بخش بزرگی از شهرتش را مدیون دستیاری هموطن نامدارش خوزه مورینیو بوده است. در واقع هم آقای خاص و هم بسیاری از سرمربیان شناخته شده حال حاضر پرتغال معروف به ساخت و سازماندهی دفاعی منسجم و فوتبالی متکی بر ضد حملات هستند. همان کاری که به شکل افراطی ترش کارلوس کیروش خودمان انجام می‌داد و برای اهالی فوتبال ایرانی به شدت آشنا می‌باشد. به این ترتیب انتظار می‌رود سپاهان مرد پرتغالی به تیمی به مراتب سختگیرتر در دفاع تبدیل شده و به عبارت دیگر نقطه ضعف زردپوشان، به نقطه اتکاء آن‌ها تبدیل گردد. اتفاقی که بارقه هایی از آن را در بازی با استقلال مشاهده کردیم. اگر در اولین بازی از حملات پر تعداد سپاهانِ محرم خبری نبود؛ در عوض شکاف‌های دفاع ترمیم شده و تیم با احتیاط و هدفمندی معهود مربیان پرتغالی به میدان آمده و در نهایت به پیروزی رسید.

البته که در این میان دست و دلبازی مدیران باشگاه و پشت گرمی شان به منابع مالی بسیار مناسب شرکت فولاد مبارکهمثل همیشه تأثیرگذار بوده و در فراهم آوردن عناصر مورد نیاز یک مجموعه کارآمد به یاری مورایس آمده است. به همین سبب کنار گذاشتن بخش مهمی از عناصر دفاعی سابق و پروژه نوسازی خط دفاع به سرعت و بدون دغدغه انجام شد. ضمن آن که در خط هافبک و بویژه در کناره‌ها تیم تقویت گردید.

بنابراین سپاهانی‌ها برخلاف آنچه در ابتدای فصل نقل و انتقالات به نظر می‌رسید؛ اکنون چند گام از سایر مدعیان قهرمانی جلوتر هستند. آن‌ها نه مانند استقلال با تبعات جایگزینی سرمربی روبرو هستند و نه مانند پرسپولیس هنوز اندر خم تدارک یک خط حمله مناسب برای جنگ قهرمانی هستند. زردها متناسب ترین و همگون ترین مجموعه را بین همه مدعیان در اختیار دارند. در حالی که سرخ‌ها با ترافیک هافبک و آبی‌ها با تراکم عجیب مهاجم روبرو هستند؛ اما هنوز نتوانسته‌اند برخی از کمبودهای مهم و ضروری شان را برطرف کنند. سرمربی استقلال به شدت زیر سایه عملکرد سرمربی سابق؛ عنوان قهرمانی و رکوردهای بی سابقه قرار دارد و گل محمدی عملا آخرین فرصت را برای ترمیم جایگاه متزلزلش در اختیار دارد. این در حالی ست که مورایس فارغ از دو دستگی‌های معهود نقش جهان و سایه همیشگی محرم به پیشبرد اهدافش می‌اندیشد. از همه این‌ها گذشته آرامش مالی زردها در طول فصل؛ امتیاز مهم و غیر قابل چشم پوشی آن‌ها در تقابل با سرخابی هاست. این همه در حالی است که سایر مدعیان بالقوه دنیز مشکلات مخصوص بخود را دارند. فولاد هنوز با مشکل خط حمله روبروست و تراکتور با سرمربی و ورودی‌های جدید به زمان نیاز دارد. اگرچه تا پایان لیگ اتفاقات و رویدادهای غیر منتظره بسیار رخ خواهد داد, اما ظاهرا در آغاز این ماراتن فرسایشی و نفسگیر، باشگاه زرد پوش اصفهانی آماده تر از هر زمان دیگری پا به میدان گذاشته است. اگر سهل انگاری سرخابی‌ها در از دست دادن امتیازات ادامه دار باشد؛ چه بسا شاگردان مورایس از فرصت سود جسته و فاصله‌ای معنادار با رقبای همیشگی ایجاد نمایند. آنچه مسلم است همه نشانه‌ها حکایت از عزم جزم اصفهانی‌ها برای رسیدن به جام ششم دارد؛ اما این که آن‌ها خواهند توانست بر مدعیان پر تعدادتر این فصل فائق آیند را آینده مشخص خواهد کرد. مشتاقانه منتظر این رقابت پر ماجرا هستیم.

#محرم نویدکیا #اختصاصی گل #سپاهان #یادداشت
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها