چشمی و رضاوند را جای خودشان بازی ندهند به آنها ظلم خواهند کرد
72950
لطیفی: با یک بازی ساپینتو را نکشید خسرو حیدری را هم نابود نکنید!
24 مرداد 1401 14:09
علی مسعودی -لطیفی اعتقاد دارد با یک بازی نبايد ساپینتو را کشت و باید حداقل ۵ الی ۶ بازی به او فرصت داد تا مثل استراماچونی ترکیب اصلی اش را پیدا کند و نتیجه بگیرد.

روزنامه گل

ساپینتو ليگ را با شکست آغاز کرد تا از همان هفته اول نوک پیکان انتقادات به سمت او سرازير شود. در این رابطه گفت و گویی با علی لطیفی پیشکسوت استقلال انجام دادیم که او اعتقاد دارد با یک بازی نبايد ساپینتو را کشت و باید حداقل ۵ الی ۶ بازی به او فرصت داد تا مثل استراماچونی ترکیب اصلی اش را پیدا کند و نتیجه بگیرد.

شروع لیگ برای ساپینتو و استقلال چطور بود؟

خدمت شما باید عرض کنم؛ بازی اول نه بلکه تا بازی پنجم و ششم لیگ نباید از استقلال و تیم ساپینتو زیاد انتقاد کرد. درست است که استقلال در بازی با سپاهان اشتباهات تیمی و فردی زیادی داشت ولی در همین بازی هم نشان داد که اگر یک سری مشکلات حل شود و اشتباهات کمتر شود این تیم می‌تواند مدعی شود. شما نگاه کنید بعد از دقیقه ۷۰ هر دو تیم نمی‌توانستند ۱۰ پاس سالم به هم بدهند و پشت سر هم توپ لو می‌دادند. هر دو تیم کار پرسینک را به شدت انجام می‌دادند و گل هایی هم که به ثمر رسید از اشتباهات رخ داد. عدم هماهنگی لازم در هر دو تیم به چشم می‌خورد که نه این بازی بلکه سایر بازی‌ها نیز اتفاق افتاد و حتی بازی پرسپولیس و ذوب‌آهن نیز شاهد فوتبال پر اشتباه و ناهماهنگی را شاهد بودیم. شاید پرسپولیس کمی از ذوب‌آهن هماهنگ تر بود اما روند آنچنانی نداشت که نشان از تیم کامل را داشته باشد.

تیم ساپینتو امیدوار کننده بود؟

وقتی تیمی دو بر صفر ببازد شاید خیلی‌ها ناامید کننده تصور کنند، ولی من همانطور که گفتم تا هفته پنجم تا ششم نباید این مربی را کوبید. متاسفانه من می‌بینم هنوز تیم یک بازی هم انجام نداده، دارند مربی را مورد نقد قرار می‌دهند و می‌کوبند که اصلا درست نیست و نقد مغرضانه است. فراموش نکنید استراماچونی هم هفته اول را باخت و تا هفته پنجم نتیجه نگرفت ولی از هفته پنجم به بعد توانستند خودش را پیدا کند و مدعی شود که متاسفانه کاری کردند تا او برود و جام نگیرد! حال این بلا را سر ساپینتو نیاورند و اجازه دهند که کار خودش را انجام دهد.

حضور همزمان سیلوا و چشمی در پست دفاع مرکزی جواب می‌دهد، چون هر دو در برگشت‌ها کند هستند؟

من همان‌قدر که روزبه چشمی را در هافبک دفاعی قبول دارم، همان‌قدر در خط دفاعی قبول‌ ندارم. متاسفانه چشمی در پست غيره تخصصی اش دارد هرز می‌رود و فوتبال را خراب می‌کند. همین اتفاق برای آرش رضاوند نیز افتاده و او نيز به دلیل بازی در پست غيره تخصصی اش قابلیت‌هایش را از دست می‌دهد. رضاوند تخصصش بازی در پشت مهام است که می‌تواند یه مجتبی جباری برای استقلال باشد، ولی متاسفانه خیلی از مربيان نتوانسته‌اند از او بازی بگیرند. البته یه دوره او در آسیا در پست خودش بازی کرد که بهترین بود و جواد نکونام نیز همین کار را کرد که جواب داد. وقتی بازیکنی در پست خودش بازی نمی‌کند، باید چه انتظاری از او داشت؟!

سپاهان چطور بود؟

سپاهان نسبت به سایر تیم‌ها حرفه‌ای تر بازی کرد. البته این را هم باید بگویم که در بازی با استقلال اشتباهات داوری هم مزید بر علت شد تا سپاهان برنده بازی شود. توپی سلمانی از مظاهری گرفت اصلا خطا نبود و پنالتی هم که روی آرمان رمضانی صورت گرفت کاملا خطا بود و اگر داور اشتباه نمی‌کرد، نتيجه بازی چیز دیگری می‌شد. همه این را می‌دانند در فوتبال خطرناک ترین نتیجه دو بر صفر است که این نتیجه را از یک بر صفر نیز خطرناک تر می‌دانند، چون در بازی دو بر صفر حریف از خودش را از پیش برنده می‌داند و اگر بازی دو بر یک شود، تیمی که عقب افتاده روحیه می‌گیرد و برای زدن گل دوم تلاش می‌کند. در نتیجه یک بر صفر تیم برنده همیشه حواسش هست که گل مساوی را نخورد و کاملا با احتیاط بازی می‌کند. با این حال با احترام به تیم سپاهان که بازی را برد اشتباهات داوری وجود داشت. من خودم با اینکه استقلالی هستم ولی در کارشناسی هایم هیچ وقت الکی از این تیم حمایت نمی‌کنم و سعی میکنم واقعیت را بگویم. بارها به همین خاطر هواداران استقلال هم به من توهین کرده اند، ولی حرفم را زده ام. الان هم می‌گویم استقلال مشکل دارد، اما می‌شود حالش کرد.

نقش خسرو حیدری بی تجربه در عرصه مربیگری را چطور می‌بينيد؟

خسرو حیدری یکی از فنی ترين و باشخصیت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال استقلال و حتی تیم ملی است که با خود من در تیم ابومسلم همبازی بود. او همان سالی که جوان بود و بازی می‌کرد به همراه مجتبی جباری من گفتم روزی بهترین بازیکن و مربی خواهید شد. من با احترام با سردار آجورلو که انصافا تیم خوبی را از لحاظ بازیکن بسته، متاسفانه در کادر فنی ایراد بزرگی‌ دارد. خسرو حیدری شخصیت بسیار خوبی دارد، ولی او را از کلاس ابتدایی به کارشناسی ارشد آورده‌اند‌اند تا آمورش ببيند‌.

وقتی مربی که هیچ رده‌های کار مربیگری را نکرده، یک دفعه رده بزگسالان نمی‌آورند. این کار باعث نابودی خسرو و سوختن یک مربی خواهد شد. شما فکر نکنید که سردار آجورلو با آوردن حیدری به او کمک کرد، بلکه با آوردن او قشنگ سرنوشت‌ مربیگری اش را نابود خواهد کرد. من قلبا هم سردار را دوست دارم و هم خسرو را اما این را بدانند نه خسرو می‌تواند به ساپینتو کمک کند و نه ساپینتو می‌تواند از او کار بخواهد. شما فکر می‌کنید کریم باقری می‌تواند سرمربی یا مربی خوبی شود؟!

فکر نمی‌کنم!

احسنت! کریم باقري حاشيه جمع کن خوبی است و همه می‌دانند او مربی خوبی نمی‌شود و در پرسپولیس نیز حواشی را جمع می‌کند. حال خسرو حیدری نیز تا کار مربیگری را انجام ندهد و تجربه کسب نکند به استقلال و ساپینتو کمکی نخواهد کرد. شاید خیلی‌ها بگويند او الان در استقلال تجربه‌ کسب می‌کند، ولی باید گفت قرار نیست مربی بيايد در جای حساس دنبال کسب تجربه باشد. مربی باید الان به درد تیم و مربی خارجی بخورد. این کار اصلا، اصولی و حرفه‌ای نیست و در آینده اگر تیم به مشکل بخورد، حيدري نمی‌تواند آن را جمع کند. استقلال نیاز به کمک پخته تر از خسرو را به تیم اضافه می‌کرد تا حل مشکل کند نه خودش وارد مشکل و بحراني شود تا آینده مربیگری اش نابود شود.

#اختصاصی گل #پیشکسوت استقلال #استقلال #مصاحبه #علی مسعودی
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها