این‌همه مهاجم بدون هافبک بازی‌ساز به درد نمی‌خورد
72851
مهابادی: استقلال برنامه‌ای برای گل زدن نداشت
23 مرداد 1401 11:56
آرش جعفری - مدافع ملی‌پوش سابق استقلال  معتقد است آبی‌پوشان در صورت ارائه نمایشی مثل بازی با سپاهان در دیدارهای بعدی دچار مشکل خواهد شد مگر اینکه تغییر رویه دهد.

روزنامه گل

داوود مهابادی مدافع سابق آبی پوشان درباره شکست استقلال مقابل سپاهان اصفهان در هفته اول لیگ برتر فوتبال، گفت: به عقیده من بازی جالبی نبود خصوصاً در نیمه اول که دوتیم چیزی برای ارائه نداشتند. هر دوتیم در نیمه اول به دنبال این بودند که گل نخورند و در مقابل به اداره‌بازی بپردازند و به‌نوعی می‌خواستند بازی در میانه میدان در جریان باشد و کمتر ریسک می‌کردند. حتی اگر بگویم از دقیقه یک تا 90 بازی بی‌کیفیت بود حرف گزافی نیست. البته درست سپاهان دوگل زد و در ادامه استقلال به دنبال جبران گل بود اما هیچ طرح و برنامه‌ای برای حمله نداشت و بیشتر بازی احساسی را شاهد بودیم.البته باید بگویم این مشکل همیشه دربازی‌های اول لیگ وجود دارد. دیدارهای نخست همیشه خطرناک و رقبا در این بازی‌ها ناشناخته هستند. وقتی تیم در اولین دیدار نتیجه نمی‌گیرد، وارد استرس می‌شود و کار دشواری دربازی‌های بعدی دارد.

مهابادی در ادامه در خصوص اینکه استقلال در نیمه اول بهتر از سپاهان بازی کرد و به‌نوعی سوار بر بازی بود گفت: ببینید استقلال با پنج هافبک و سپاهان با 4 هافبک و درواقع سیستم 4-1-4-1 بازی می‌کرد. این تراکم بازیکن باعث می‌شد جنگ در میانه میدان باشد و به‌نوعی بازی بسته را از هر دوتیم دیدیم. این را هم باید اضافه کنم هر دوتیم بیشتر یکدیگر را پرس می‌کردند. این اتفاق گاهی از یک‌سوم دفاعی رقیب و گاهی از نیمه زمین رخ می‌داد. برای همین من فکر می‌کنم آن‌ها موقعیتی ایجاد نکردند و تنها فرصت نیمه اول، ضربه ایستگاهی سپاهان بود که احمدزاده در ادامه ضربه خطرناکی به سمت دروازه استقلال زد. تیم‌ها زمانی که مالک توپ بودند، در زمین خودشان دفاع می‌کردند و بازی به‌صورت فیزیکی دنبال می‌شد.

داوود مهابادی در خصوص دفاع استقلال جایی که در فصل قبل نقطه برتری این تیم بود و این فصل شروع بدی داشتند و شکننده ظاهر شدند گفت: ببینید استقلال نسبت به سال گذشته تغییر زیادی نکرده است. این همان خط دفاع نیم‌فصل دوم بود. البته شنیدم مرادمند هم از بازی بعد اضافه می‌شود. اما در مقابل باید به این نکته توجه کنیم تیم‌های دیگر خودشان را تقویت کرده‌اند و ضعف‌های خود را پوشش داده‌اند و با شناخت از خط دفاع استقلال طرح و برنامه دارند تا به دروازه استقلال برسند. برای همین من فکر می‌کنم سپاهان با توجه به قدرت خط حمله و طرح و برنامه‌ای که در نیمه دوم داشت به گل رسید. البته گل دوم این تیم به‌پای روزبه چشمی برخورد کرد و شانس با این تیم یار بود.

مهابادی در خصوص اینکه استقلال را تیمی کامل می‌داند یا نه گفت: این استقلال اصلاً کامل نیست . بازیکن زیاد گرفتند اما بر اساس نیازها گرفته نشده و در بعضی خطوط مثل هافبک بازی‌ساز و یا دفاع هنوز کمبود دارد. من عقیده دارم اگر تیمِ ساپینتو بخواهد در هفته‌های آینده به همین شکل بازی کند و نقطه‌ضعف‌ها را برطرف نکند، دچار مشکل می‌شود. امیدوارم بازیکنان در دیدارهای بعدی جبران کنند.

مدافع سابق استقلال در خصوص داوری و پنالتی گم‌شده بازی و نیز اعتراض‌های سرمربی استقلال به داوری گفت: من داروی را درمجموع بد ندیدم داوری به نظر من اشکال نداشت. اما با تمام این اوصاف باید بگویم سال‌هاست این مسائل در فوتبال ما وجود دارد و خواهد بود. صحبت در این مورد زیاده‌گویی است. اگر سیستم کمک‌داور ویدئویی را به فوتبالمان نیاوریم باید بازهم شاهد این باشیم که خیلی از تیم‌ها ضرر می‌کنند و خیلی از تیم‌ها سود ببرند. در شروع فصل استقلال متضرر شد. کارشناسان داوری هم در حمایت از داوران به‌نوعی مسئله را حل می‌کنند تا به داور ضربه نخورد. درصورتی‌که باید انتقاد شود تا داوری تزلزل کمتری داشته باشد. اما درباره اعتراض‌های فراوان ریکاردو ساپینتو به قضاوت داور هم باید بگویم این کارها به بازیکنان استرس می‌دهد. البته باید اعتراض کرد اما نه اینکه داور هر سوتی زد اعتراض کنیم.

داوود مهابادی با اشاره اینکه عقیده دارد تیم کامل نیست و بیشتر از هر بازیکنی این تیم مهاجم خریدهاست درحالی‌که هافبک نفوذی و مدافع می‌خواهد و گفت: شما ببینید استقلال مهاجم زیاد دارد اگر اشتباه نکنم 8 یا 9 مهاجم دارد. حالا قایدی را هم خرید. من نمی‌دانم بااین‌همه مهاجم چه می‌خواهند بکنند؟ من گفتم بازهم می‌گویم استقلال در پُست‌های مختلف توازن ندارد. بینید تیم در غیاب خردانی یک دفاع راست مطمئن نداشت. به عقیده من رضا میرزایی برای پست دفاع راست خیلی کامل نیست و بازیکنی تدافعی نیست و یدید از همین نقطه گل اول را دریافت کردند. برای همین باید با دقت بیشتری بازیکن می‌خریدند.

مهابادی با توضیح بیشتر در راین خصوص گفت: از خط دفاع که بگذریم استقلال هافبک بازی‌ساز ندارد. مهاجم باید توسط هافبک‌ها وینگرها تغذیه شود، اگر شما چند مهاجم دیگر هم بگیرید، همان‌طور که قایدی را جذب کردند باید بگویم این مهاجمان باید تغذیه شوند. آیا استقلال کسی را دارد که وسط زمین میدان‌داری کند؟ به نظرم استقلال باید به دنبال چنین بازیکنی باشد. مهاجمان استقلال در این بازی به‌خوبی تغذیه نشدند.

به‌هرحال امیدوارم دربازی‌های بعدی این مشکل برطرف شود و باید به ساپینتو بیشتر فرصت دهیم امیدوارم او تیمش را درست کند چون به نظر مربی باتجربه‌ای به نظر می‌آید.

#استقلال #پیشکسوت استقلال #آرش جعفری #مصاحبه #اختصاصی گل #ریکاردو ساپینتو #سپاهان
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها