قلعه نویی در رختکن هرچه دلش خواست گفت ولی سرم را بلند نکردم
72612
امیرحسین صادقی: مگر رونالدو استوری می‌گذارد که ملی‌پوشان می‌کنند؟
20 مرداد 1401 13:00
مرتضی پیچکا - امیرحسین صادقی هنوز هم چهره جذابی برای استقلالی‌هاست. او که رکورددار بازی برای آبی پوشان در تاریخ لیگ برتر و یکی از 3 بازیکن با سابقه تاریخ باشگاه است، پس از خداحافظی از فوتبال تبدیل به صدای هواداران شد و طی سالیان اخیر بارها انتقاداتش به وضع مدیریتی باشگا استقلال سوژه رسانه‌ها بود.

روزنامه گل

با این حال صادقی در مصاحبه‌ای متفاوت،‌ از وضع موجود گلایه و عنوان کرد که از حالا به بعد قصد دارد رویه متفاوتی را در پیش بگیرد. ملی پوش سابق تیم ملی صحبت‌هایی را مطرح کرد که تا کنون از وی نشنیده بودیم.

این روزها مشغول کسب علم برای بازگشت دوباره به عرصه فوتبال هستی. چه شد که این موضوع را دغدغه قرار دادی؟

من چندین سال از زندگی‌ام را خراب کردم ولی به پدرم قول دادم که دیگر درگیر حواشی‌ای نشوم که سبب شود اینگونه به شخصیت حرفه‌ای من آسیب بزند. هدفم این است که در آینده نزدیک، به باشگاهم یعنی استقلال برگردم. در 3 سال اخیر، همیشه صدای هواداران بوده‌ام و برای استقلال تا دادگاه و دادسرا هم رفتم آنهم فقط به خاطر اینکه می‌خواستم هوادار تیمم ناراحت نباشد و این احساس را نداشته باشد که حرفش به جایی نمی‌رسد. اما حالا فقط تمرکزم را روی اهدافم قرار داده‌ام.

یعنی دیگر امیرحسین صادقی منتقد را نخواهیم دید؟

من هرگاه که یکسری از هواداران ابراز نگرانی کردند، سعی کردم با زبان خودم از مدیران ومسئولان پاسخ بخواهم. من یک شخصیت مجازی نبودم بلکه سالیان سال در این فوتبال حضور داشتم. شاید گاهی اوقات زبانم تند و حتی گاهی تلخ بود اما همیشه سعی کردم که واقعیت را بیان کنم که این اتفاق به ضررم شد.

چه ضرری؟

این موضوع را اولین بار است که می‌گویم، چندی پیش یک تیم لیگ یکی برای سرمربیگری با من تماس گرفت. من بابت این موضوع که بدون واسطه و دلال با من تماس گرفتند، از آنها تشکر ولی پیشنهادشان را رد کردم چرا که می‌خواستم از مسیر درست و پس از اخذ مدرک A آسیا روی نیمکت بنشینم. البته وقتی با این دوست عزیز بیشتر صحبت کردم، علنا به من گفت که چون خیلی تند صحبت می‌کنی، خیلی از مدیرها از کار کردن با شما می‌ترسند! این خیلی نکته جالبی است؛ من همیشه تمام صحبت‌های انتقادی‌ام درباره وضعیت استقلال بوده اما انگار بقیه هم از حضور من ترس دارند. مث اینکه زبانی که گویا باشد، این اتفاق‌ها را برای صاحبش رقم می‌زند. شاید گاهی اوقات فن بیانم خوب نباشد یا گاهی آتشین حرف می‌زنم. آنهم برای این است که مراعات خیلی چیزهای بیخودی را نمی‌کنم و تلاش می‌کنم وجدانم آسوده باشد؛ هرچند که الان می‌بینم خیلی از دوستان بدون وجدان چقدر راحت زندگی‌ می‌کنند.

امیرحسین صادقی برخلاف بسیاری از هم‌ نسل هایش این روزها خارج از گود است. دلیل آن چیست؟

شاید یکی از دلایلش این باشد که من برخلاف بسیاری از همبازیانم اهل ارتباط گرفتن نبودم. اگر به فلان بازیکن یا فلان مربی یا فلان مدیر وصل می‌شدم، پیام تبریک واتساپی می‌فرستادم و تعریف و تمجید تلفنی می‌کردم، احتمالا الان روی نیمکت یک تیم لیگ برتری نشسته بودم. ولی واقعیت اینجاست که سوابق من اجازه چنین کاری را نمی‌دهد؛ من به گذشته و دستاورهای خودم نگاه می‌کنم و می‌بینم در شان من نیست هرکاری را انجام بدهم. ولی خب واقعیت امر این است که در این فوتبال خیلی‌ها از من می‌ترسند.

شاید به خاطر حواشی یا درگیری‌های دوران بازی‌ات بوده است.

من در 20 سالی که به صورت حرفه‌ای فوتبال بازی می‌کردم، تنها دو مرتبه با مربیان خودم بحث کردم که هردوبار هم معذرت خواهی کردم؛ یک بار زمانی که در مس کرمان حضور داشتم، تندروی کردم و با مجید نامجو مطلق وارد جدل شدم که بعدا از ایشان عذرخواهی کردم. یک بارهم در جام ملت‌های 2007 و زمانی که آقای قلعه نوعی سرمربی تیم ملی بود، با ایشان بحث کردم؛ آن را هم به حساب بی تجربگی‌ام بگذارید وگرنه همین آقای قلعه نوعی در زمان همکاری‌مان در تراکتور حرف‌هایی به من در رختکن زد که تمام بازیکنان مات و مبهوت ماندند ولی من سرم را بالا نیاوردم. من احترام تمام مربیان، همبازیان و مدیرانی که با آنها کار کردم را دارم ولی هیچوقت بله قربان گو نبودم و شاید به همین دلیل می‌ترسند تا با من کار کنند. من در زندگی فقط خدا و پدرم را دارم.

گلایه‌های تو از برخی از هواداران استقلال هم جالب توجه است.

یک نکته را به شما بگویم؛ چندی پیش من گفتم که تجربه‌ام نشان می‌دهد محمد نادری می‌تواند تا 5 سال آینده سمت چپ و حتی وسط خط دفاعی استقلال را بیمه کند. الان هم می‌گویم علیرغم داشتن دو مدافع چپ، بازهم نادری به درد ترکیب استقلال می‌خورد ولی وقتی اینها را گفتم، متاسفانه هواداران استقلال چیزهایی به من نسبت دادند که به شدت ناراحت شدم. بازیکنانی داریم که میلیون‌ها دنبال کننده در شبکه‌های مجازی دارند اما یک قدم برای تیمشان برنمی‌دارند و لقب متعصب را هم گرفته‌اند! تعصب زبان ندارد و این چیزی که می‌بینید، تزویر است. الان دوره قهرمان‌های پوشالی و هالک‌های مجازی است و آدم‌هایی که در واقعیت تلاش می‌کنند، دیده نمی‌شوند. مردم دروغ را دوست دارند و من با این وضعیت نمی‌توانم زندگی کنم. شاید 2 ، 3 سال دیگر از این مملکت بروم چون واقعا نمی‌توانم درجامعه‌ای زندگی کنم که مردمش عاشق شنیدن دروغ هستند و هرچیزی را به شما نسبت می‌دهند؛ بدون اینکه تلاش‌هایت را دیده باشند.

لیگ امسال در آستانه شروع شدن است؛ چه نظری در این باره داری؟

به نظر من لیگ امسال برخلاف چند فصل اخیر کیفیت مناسبی خواهد داشت. 5 یا 6 تیم هستند که تا بن دندان مسلح هستند که استقلال هم یکی از آنهاست. امسال مربیان خارجی جذابی به لیگ برتر آمده‌اند اما باید دید در ادامه چه اتفاقاتی رقم می‌خورد چرا که فوتبال در طول فصل عوامل زیادی را درگیر می‌کند و مثلا اگر تیمی از محرومیت یا مصدومیت لطمه نخورد و البته اسیر حواشی نشود، می‌تواند در پایان موفق باشد

استقلال می‌تواند قهرمانی را تکرار کند؟

قرعه استقلال در هفته‌های نخست خیلی سخت است و همانطور که اشاره کردم امسال چندین مدعی داریم؛ از پرسپولیس و سپاهان گرفته تا فولاد و تراکتور و حتی گل گهر. به شخصه امیدوارم استقلال با کمترین اشتباه، یک بار دیگر قهرمانی را از آن خود کند. هرچند که شرایط امسال با سال گذشته بسیار متفاوت خواهد بود و هواداران باید صبور باشند. باید به این تیم با ساپینتو زمان داد چون تفاوت امسال با سال گذشته این است که هواداران در ورزشگاه‌ها حضور دارند و اگر تیم نتیجه نگیرد، سکوها خیلی زود ملهتب خواهند شد. هرچند که برخی از این بازیکنان برایشان مهم نیست؛ تیم هم نتیجه نگیرد شب بازی استوری تبلیغاتی‌شان را می‌گذارند تا پول بگیرند اما فحش را ما می‌خوریم!

به عنوان بازیکنی که دو دوره جام جهانی را تجربه کرده، نظرت درخصوص وضعیت فعلی تیم ملی چیست؟

متاسفانه در سالیان اخیر سیاست وارد فوتبال شده و فضای آن را آلوده کرده است.ما در طول تاریخ مدیران موفقی مثل دکتر دادگان داشتیم که وقتی قدرشان را نداستند،‌ کنار رفتند. در همین استقلال من با مدیران بزرگی مثل قریب، منزوی و فتح اله زاده کار کردم و پرسپولیس هم مدیران بزرگی داشته است؛ ولی مدت‌هاست که دیگر خبری از این افراد نیست. شما تصور کنید اگر کی روش به جای کفاشیان و تاج با دادگان کار می‌کرد، چقدرعالی می‌شد. من به خاطر دارم زمان حضور در تیم ملی، آقای کفاشیان یک جلسه با بزرگترهای تیم گذاشت که من هم آنجا بودم؛ او می‌گفت از این جلسه چیزی به کی روش نگویید چون به شدت از او می‌ترسید! همین سقوط آزاد باعث شد تا جادوگر وارد ادبیات فوتبال ما شود چرا که کاپیتان تیم ملی نمی‌داند باید در انتخابات به علی کریمی رای بدهد و شو بازی نکند. بعد از آنهم همه دیدند که چه اتفاقاتی رخ داد و با آمدن رییس قبلی چه بلایی سر فوتبال ما آمد. حالا همین بازیکنان می‌آیند و پست و استوری می‌گذارند. مگر رونالدو با آنهمه اسم و رسم، می‌آید پست بگذارد و به بقیه بازیکنان بگوید شما هم همین کار را بکنید؟ بازیکن باید به فکر بازی کردن باشد و این پست و استوری گذاشتن کار شما نیست و فضای مجازی بگذارید کنار. مگر در همین نسل،‌ نکونام و شجاعی استوری می‌گذاشتند یا اینگونه تعیین و تکلیف می‌کردند؟

درباره انتخابات فدراسیون چه نظری داری؟

من همین حالا هم مدت‌هاست که درگیر اخذ مدرک مربیگری هستم و احتمالا هرچیزی بگویم، دوستان آینده بازهم ما را اذیت می‌کنند! ولی دلم می‌سوزد وقتی می‌بینم پولی که در فوتبال هست، در هیچ صنعتی در دنیا نیست و فوتبال ما هم ثروتمند است اما در چند سال اخیر به شدت افت کردیم. به نظر شما چرا ما باید کی روش را بفرستیم دنبال کارش و برای یک مربی 400 هزار دلاری،‌ 2 میلیون یورو قرارداد ببندیم که بعدا با سومدیریت تبدیل شود به بیش از 5 میلیون یورو؟ این سیاسی بازی‌ها و حضور افراد نالایق،‌ باعث شده تا فوتبال به این روز بیفتد. با این وضعیت اقتصادی که روان مردم بهم ریخته، آنها هم حق دارند تا هرچه دلشان می‌خواهد به متولیان وضع موجود نسبت دهند. البته که مشکل کلا از جای دیگری‌ است.

از کجا؟

فرهنگ رو زوال رفته است که هرکسی می‌تواند هر جایگاهی را به دست بیاورد. وقتی قهرمان پرورش اندام را در خیابان با چاقو می‌کشند، باید هم هالک مجازی مشهور بشود. وقتی سلیقه مردم دلقک‌های اینستاگرامی را می‌طلبد، من چرا باید اعتراض کنم؟ من نمی‌توانم عکس از خودم در هیات منتشر کنم چون عقبه من اجازه چنین ریاکاری را نمی‌دهد. دوستان ولی با تزویر همه کار می‌کنند و پست و مقام و تیم می‌گیرند. انگار آن خانم در تلویزیون راست می‌گفت که اگر کسی دوست ندارد، جمع کند و از اینجا برود!

#استقلال #مصاحبه #اختصاصی گل #پیشکسوت استقلال
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها