استقلال - سپاهان در آینه آمار
72607
پیروزی سی و یکم از آن کیست؟
20 مرداد 1401 12:36
جواد حامدنیا - دو تیم ریشه دار در فوتبال ایران از ساعت ۱۹ و ۳۰ روز جمعه در اولین مسابقه فصلشان به مصاف یکدیگر خواهند رفت تا هفتاد و هفتمین مسابقه رسمیشان را برگزار کنند، تقابل هایی که همیشه حساس بوده و البته سپاهان آخرین تیمی بوده که توانسته استقلال را در لیگ برتر شکست بدهد و استقلالی‌ها هم به دنبال تداوم رکورد رویایی خود هستند.

روزنامه گل

این دو تیم از ۸ بهمن ۱۳۵۰ تاکنون همواره رقیب یکدیگر بودند و بارها به مصاف یکدیگر رفتند، اولین مسابقه این دو تیم در جام منطقه‌ای بود که با برتری ۴ بر صفر استقلال مقابل نماینده اصفهان همراه شد اما در مجموع این دو تیم در ۷۶ مسابقه با یکدیگر به جدال پرداختند که سهم هر تیم سی برد بوده است، اما در همین لا به لای هیچ تیمی به اندازه سپاهان نتوانسته استقلال را شکست بدهد.

آمارها

بهترین برد استقلال مقابل سپاهان به اولین تقابل این دو تیم برمیگردد، جایی که آبی ها توانستند ۴ بر صفر بر سپاهانی ها غلبه کند و البته بهترین برد پسران زاینده رود، برد ۳ بر صفر آنها در بیست و ششم بهمن ماه سال ۱۳۸۱ است. استقلالی ها توانستند در ۴ دوره مختلف (جام منطقه ۱۳۵۰، لیگ آزادگان ۷۶ /۷۷،لیگ برتر۸۰/۸۱،لیگ ۹۶/ ۹۷)سپاهان را رفت و برگشت شکست بدهد و البته زردپوشان دیار زاینده رود هم در لیگ‌های ۸۱/ ۸۲ و ۸۶/ ۸۷ موفق به شکست دادن استقلال در رفت و برگشت شدند و حتی تیم زرد بوش در دو دوره پیاپی جام حذفی یعنی فصل های ۸۱/۸۲ و ۸۲/۸۳ استقلال را از گردونه رقابت‌ها حذف کند. در میان سریال بردهای متوالی سپاهانی ها توانستند به پنج برد متوالی برسند و استقلالی‌ها در سه نوبت توانستند سه مرتبه پیاپی بر سپاهانی‌ها غالب شوند.

سپاهان از ۲۶ دی ۱۳۷۶ تا ۲۴ اردیبهشت ۱۳۸۱ طولانی ترین زمان بدون برد خود را در تقابل هایش با استقلال را سپری کرد،۱۰ مسابقه بدون برد ، البته آبی‌ها هم از ۱۲ آبان ۱۳۸۹ تا آذر ۱۳۸۲ در ۶ بازی مقابل زردپوشان بدون برد بودند.

نتیجه یک بر صفر (۱۰ برد برای سپاهان و ۷ برد برای استقلال) و نتیجه دو بر یک (۷ برد برای استقلال و ۶ برد برای سپاهان) پرتکرارترین نتایج این دو تیم بوده است.دیدار رفت فصل ۸۹/۹٠ لیگ برتر، پرگل ترین تقابل این دو تیم در تاریخ ۵۱ ساله رقابت هایشان بوده است که با برتری ۴ بر ۳ استقلالی ها همراه شد .

چهره های شاخص

آرش افشین در دومین هفته لیگ سیزدهم توانست با گل ثانیه ۶۰ مقابل استقلال زودهنگام ترین گل تاریخ جدال های این دو تیم را به ثمر برساند. در هفته بیست و پنجم لیگ هجدهم آیاندا پاتوسی با گل دقیقه ۷+۹٠ دیرهنگام ترین گل تقابل های استقلال سپاهان را به ثبت رساند. سید امین موسوی و نئون استپانیان از سپاهان تنها بازیکنانی هستند که توانسته اند در تقابل های این دو تیم هت ریک کنند. ابوالهیل، سیدصالحی، خطیبی، نویدکیا، فرشباف، حاجی پور از سپاهان و جباروف، میداوودی، بائو و همدانی از استقلال دبل کنندگان تقابل های استقلال و سپاهان هستند. در جدال های استقلال و سپاهان ۱۴ بازیکن خارجی موفق به گلزنی شدند که سهم سپاهان ۹ بازیکن و سهم استقلالی ها پنج بازیکن بوده است. مهدی سید صالحی و احمد مومن زاده تنها بازیکنانی هستند که حضور در سپاهان و استقلال را داشتند و در تقابل های این دو تیم هم توانستند به استقلال گل بزنند هم سپاهان.

بازیکنان مشترک این فصل

رشید مظاهری، میلاد زکی پور، امید نورافکن، محمد دانشگر، مسعود ریگی از سپاهانی های این فصل هستند که سابقه حضور در استقلال را داشتند و عارف غلامی، سجاد شهباززاده و رضا میرزایی بازیکنانی هستند که در این فصل در استقلال توپ می زنند ولی سابقه حضور در سپاهان را در کارنامه خود داشته اند .

آمار دو تیم در هفته های آغاز لیگ برتر

استقلال در ۲۱ دوره گذشته لیگ برتر در هفته های نخستین به ۱۳ برد، ۶ تساوی و ۲ شکست دست یافته و به طور کلی ۴۵ امتیاز کسب کرده و درست در نقطه مقابل سپاهان به ۱۰ برد و ۷ تساوی و ۴ شکست رسیده و ۳۷ امتیاز کسب کرده است که در واقع استقلال نسبت به سپاهان عملکرد بهتری را نشان داده است .

آزادی قلعه ترسناک استقلال در هفته های آغازین بر اساس آمار استقلال در بیست و یک مسابقه ابتداییش در تمامی ادوار لیگ برتر در ۱۲ مسابقه میزبان بوده که در این ۱۲ مسابقه به ۹ برد و ۳ تساوی دست یافته است و هرگز نباخته است و همین امر به حساسیت های این مسابقه دامن خواهد زد .

تغییرات عمده

سپاهانی‌ها و استقلالی ها در تیم‌های خود تغییراتی را شاهد بودند و از راس کادر فنی تا کور ترین نقطه تغییراتی را داشته‌اند اما وجه اشتراک این دو تیم مورایس و ساپینتو هستند که هر دو جانشینان مربی های ایرانی یعنی محرم و فرهاد شدند و البته هر دوی آنها پرتقالی هستند، سپاهان که در نقل و انتقالات با موج انبوهی از جداشدگان روبه رو شد که بیشتر آنها به پرسپولیس پیوستند با خرید چندین بازیکن خارجی و چندین بازیکن ایرانی از جمله رامین رضاییان و محمد دانشگر تیم خود را تغذیه کرد و از نقطه مقابل تیم آبی‌پوش هم سعی کرد اسکلت تیمی فصل گذشته خود را حفظ کند و به جز چند بازیکن از جمله کاوه رضایی، محمد محبی و سجاد شهباززاده تیم رویایی خود را تشکیل داده است.

#آمار #استقلال #سپاهان #اختصاصی گل
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها