ستاره های لیگ برتری که رنگ جام جهانی را ندیدند
72579
از بوفون تا زیدان وطنی
19 مرداد 1401 18:18
نگاهی به ستاره های ادوار لیگ برتر انداخته ایم که به دلایل مختلف از مصدومیت و ترافیک ستاره ها در پست تخصصی آنها گرفته تا جور نبودن سبک بازی یا اخلاق و رفتشان با سلیقه و دیدگاه فنی سرمربیان وقت تیم ملی حضور در این تورنمنت مهم را از دست داده اند.

روزنامه گل

این روزها تمام فوتبالیست های ایرانی برای حضور در جام جهانی به تکاپو افتاده اند و برخی از آنها حتی قید بازی و زندگی در خارج از کشور را زده و به لیگ برتر بازگشته اند تا بلکه دیده شوند و نامشان در لیست مسافران دوحه قرار بگیرد، نگاهی به ستاره های ادوار لیگ برتر انداخته ایم که به دلایل مختلف از مصدومیت و ترافیک ستاره ها در پست تخصصی آنها گرفته تا جور نبودن سبک بازی یا اخلاق و رفتشان با سلیقه و دیدگاه فنی سرمربیان وقت تیم ملی حضور در این تورنمنت مهم را از دست داده اند. از آنجا که در دهه شصت کشور و فوتبال ایران در شرایط خاصی بود و تمام ستاره های آن نسل از مرحوم سیروس قایقران و مجید نامجو مطلق و شاهرخ بیانی تا پیوس و محرمی و درخشان و فنونی زاده نسل سوخته محسوب می شوند، فقط ستاره های لیگ برتر یعنی از سال 1380 به بعد را مورد بررسی قرار داده ایم.

مهدی رحمتی: در ادوار مختلفی که تیم ملی در جام جهانی حضور داشته است، گلر های سرشناس زیادی از احمدرضا عابدزاده و نیما نکیسا گرفته تا پرویز برومند و وحید طالب لو در این تورنمنت بزرگ حضور داشته اند. اگر چه دروازه بان های مثل هادی طباطبایی هم با وجود درخشش و ستاره شدن در فوتبال ایران جام جهانی را از دست داده اند، اما سرآمد تمام آنها کسی نیست جز مهدی رحمتی که نه به دلایل فنی، بلکه اختلاف با کارلوس کی روش 2 جام جهانی اخیر را از دست داد. او می توانست تها گلر ایرانی باشد که دو جام جهانی متوالی را تجربه کرده است، اما حاشیه ها و اختلاف ها بوفون وطنی را از این افتخار و تجربه محروم کرد.

مهدی هاشمی نسب: یاغی فوتبال ایران که به عقیده بسیاری اگر یاغی گری نمی کرد امروز یکی از اسطوره های پر نفوذ و محبوب باشگاه پرسپولیس بود هم در زمره ستاره هایی قرار می گیرد که هرگز جام جهانی را تجربه نکردند و سرزن ترین و گلزن ترین مدافع فوتبال ایران حتی می توانست در جام جهانی بدرخشد و با گلزنی تاریخ ساز شود، اما در این مسیربخت و سرنوشت با او یار نبود.

پیروز قربانی: ستاره خط دفاعی و یکی از کاپیتان های استقلال بود و یکی از بهترین مدافعان تاریخ لیگ برتر محسوب می شود. با وجود درخشش در استقلال هرگز مورد توجه سرمربی های وقت تیم ملی قرار نگرفت و نفراتی چون محمد نصرتی و امیرحسین صادقی به او ترجیح داده شدند تا پیروز هم یکی از ستاره های لیگ برتر باشد که هرگز فرصت و شانس حضور در جام جهانی را پیدا نکرد.

وریا غفوری: وریا غفوری دست کم برای چند فصل بهترین و آماده ترین دفاع راست فوتبال ایران بود، اما هرگز بازی اش چشم سرمربی پرتغالی تیم ملی ر نگرفت تا دست کم در یکی از 2 جام جهانی اخیر نامش در لیست مسافران قرار بگیرد. وریا در سال آخر فوتبالش هم شانسی برای حضور در تیم ملی و جام جهانی ندارد تا نام او هم در لیست ستاره های لیگ برتری قرار بگیرد که هرگز جام جهانی ر تجربه نکردند.

علیرضا نیکبخت واحدی: بسیاری نه تنها او را بهترین و مستعد ترین چپ پای تاریخ فوتبال ایران که یکی از بهترین و کامل ترین فوتبالیست های ایرانی می دانستند که حاشیه هایش هرگز اجازه نداد تا به آنچه که توانای و استحقاق فنی اش را داشت برسد. علی نیکی هم در زمره ستاره هایی قرار می گیرد که با وجود تمام شایستگی های فوتبالی اش هرگز جام جهانی را تجربه نکرد.

محمود فکری: سالها با پیراهن استقلال و بازوبند کاپیتانی آبی ها در سطح اول فوتبال ایران درخشید، اما در تیم ملی به آنچه که لیاقت و استحقاقش را داشت نرسید. هرچند فکری در دوران سرمربیگری امیر قلعه نویی سرانجام بازوبند کاپیتانی تیم ملی را هم بر بازو بست، اما هرگز فرصت و تجربه حضور در جام جهانی را پیدا نکرد.

ابراهیم صادقی: حدود 2 دهه با پیراهن نارنجی سایپا در فوتبال ایران درخشید و همیشه مورد توجه استقلال و پرسپولیس و دیگر تیم های مدعی بود، اما ترجیح داد به خودروسازان وفادار بماند. رکوردار بازی در لیگ برتر شد و حتی به جمع کاندیدای های مرد سال فوتبال هم راه یافت، اما هرگز یکی از مردان منتخب سرمربی های تیم ملی برای حضور در جام جهانی نبود!؟

مجتبی جباری: شاید بتوان از او به عنوان بزرگترین غایب و جامانده فوتبال ایران در جام های جهانی نام برد. یکبار مصدومیت شدید بد موقع و یکبار هم انصراف خودش از حضور در تیم ملی باعث شد تا یکی از بزرگترین ستاره های فوتبال ایران هرگز رنگ جام جهانی را نبیند! او که لقب زیدان آسیا را یدک می کشید فرصت نمایش توانایی هایش در آسیا را پیدا نکرد.

امید عالیشاه: ستاره سال های اخیر پرسپولیس هم می توانست یکی از مسافران ایران در جام جهانی های جهانی باشد. تکنیک و سرعت فوق العاده عالیشاه اما هیچ گاه چشم سرمربیان تیم ملی را نگرفت تا عالیشاه هم یکی از ستاره های لیگ برتر و فوتبال ایران باشد که هرگز رنگ جام جهانی را ندیده است.

محمدرضا خلعتبری: برای سالها ستاره اول فوتبال ایران بود و تیم های مدعی لیگ برتر برای خریدنش دست و پا می شکستند و سر کیسه را شل می کردند. خلعتبری پیراهن پرسپولیس را هم برتن کرد و به تیم ملی هم رسید، اما هرگز یکی از مسافران جام جهانی نشد!

فرهاد مجیدی:فرهاد مجیدی در کنار مجتبی جباری و البته مهدی رحمتی بزرگترین ستاره های فوتبال ایران هستند که در کمال تعجب در هیچ دوره ای از جام جهانی حضور نداشتند و هیچ کدام از سرمربی های داخلی و خارجی نام او را در لیست نفرات منتخب اش برای سفر به جام جهانی قرار نداد.

#تیم ملی #آمار #مهدی رحمتی #رضا جباری #فرزاد مجیدی #وریا غفوری #پیروز قربانی #محمدرضا خلعتبري #علیرضا نیکبخت واحدی #محمود فكري #امید عالیشاه #اختصاصی گل
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها