72540
پايان خوش روز افتتاحيه؛ ايران در قونيه 20 گرفت
19 مرداد 1401 11:18
مجموع مدال هاى كاروان ايران در روز افتتاحيه بازى هاى كشورهاى اسلامى به عدد 20 رسيد.

روزنامه گل

با وجود این که امروز، هجدهم مرداد ماه، به عنوان نخستین روز پنجمین دوره بازی های همبستگی کشورهای اسلامی اعلام شده است و مراسم افتتاحیه نیز امشب برگزار خواهد شد، رقابت های رشته های مختلف از روز شنبه آغاز شده و کاروان کشورمان که با نام پیامبر اعظم (ص) در این مسابقات حضور پیدا کرده، تا پیش از آغاز رقابت های امروز موفق به کسب 2 مدال طلا، 7 نقره، 2 برنز و مجموع 11 مدال شده بود.

نمایندگان کشورمان امروز در 6 رشته تکواندو، تنیس روی میز، شنا، والیبال، هندبال و دو و میدانی به رقابت با حریفان خود پرداختند که در پایان، موفق به کسب 4 مدال طلا، 3 نقره و 2 برنز شدند تا در مجموع، کاروان کشورمان 6 مدال طلا، 10 نقره، 4 برنز و مجموع 20 مدال را به دست آورده باشد.

در ادامه لحظه به لحظه شما را در جریان نتایج ورزشکاران کشورمان خواهیم گذاشت:

15:00: دکتر صالحی امیری، ریاست کمیته ملی المپیک، که برای شرکت در مراسم افتتاحیه رقابت ها در قونیه حضور دارد، به همراه دکتر نصراله سجادی و با حضور در سالن برگزاری مسابقات به تماشای دیدار والیبال ایران و قطر پرداختند.

* تکواندو

در نخستین روز رقابت‌های تکواندو، 4 نماینده کشورمان یعنی ناهید کیانی، نسترن ولی زاده، مهدی حاج موسایی و حسین لطفی به مصاف رقبای خود می‌روند.

18:12: حسین لطفی دومین طلای تکواندو را به دست آورد. حسین لطفی در دیدار پایانی وزن منفی 58 کیلوگرم مقابل گورکم پولات از ترکیه قرار گرفت که دو ماه پیش در گرندپری رم به مدال برنز رسیده بود. لطفی راند اول را با نتیجه 15 بر 4 به نفع خود تمام کرد و در راند دوم نیز در حالی که 10 بر 8 از حریف عقب بود، توانست حریف ترک را 5 اخطاره کرده و مدال طلا را از آن خود کند.

17:26: ناهید کیانی نخستین طلایی امروز کاروان ایران. تکواندوکار کشورمان که در دوره قبلی رقابت ها نیز به مدال طلا دست پیدا کرده بود، در دیدار نهایی وزن منفی 53 کیلوگرم در مقابل امیمه البوشتی از مراکش و قهرمان قاره آفریقا قرار گرفت که در هر دو راند مسابقه اختلاف را به 12 امتیاز رساند و با اقتدار تمام از عنوان قهرمانی خود در این بازی ها دفاع کرد.

17:10: حسین لطفی، دومین فینالیست تکواندوی ایران. تکواندوکار وزن منفی 58 کیلوگرم ایران که با 3 پیروزی به مرحله نیمه نهایی رسیده بود، در این مرحله به مصاف قاسم ماگومدوف آذربایجانی و نایب قهرمان دوره گذشته رقابت ها رفت که در ثانیه های پایانی هر دو راند، نتیجه را به نفع خود تغییر داد و با نتایج 13 بر 9 و 7 بر 5 پیروز شد و ضمن راهیابی به دیدار فینال، مدال نقره خود را قطعی کرد.

16:35: ولی زاده نیز مدال برنز تکواندو را از آن خود کرد. نسترن ولی زاده که در مسابقه نیمه نهایی در مقابل خدیجه کبری ایلگون از ترکیه و نفر سوم المپیک توکیو قرار گرفت، پس از پیروزی 11 بر 5 برد در راند اول، علی رغم همه تلاشی که از خود به نمایش گذاشت، در دو راند بعدی با نتایج 11 بر 8 و 5 بر4 مغلوب حریف عنوان دار خود شد تا به مدال برنز رقابت ها رضایت دهد.

16:15: مهدی حاج موسایی به مدال برنز رسید. تکواندوکار وزن منفی 54 کیلوگرم کشورمان در مرحله نیمه نهایی به مصاف دنیز داگدلن ترکیه ای و نفر سوم اروپا رفت که در راند اول 5 اخطاره شد و راند دوم را نیز با نتیجه 13 بر 11 به نماینده میزبان واگذار کرد تا از راهیابی به دیدار پایانی بازمانده و به مدال برنز رقابت ها بسنده کند.

15:45: کیانی به دیدار فینال رسید. ناهید کیانی که کمتر از دو ماه پیش به عنوان قهرمانی آسیا رسید، در مرحله نیمه نهایی موفق شد در دو راند متوالی و با نتایج 5 بر 1 و 12 بر 3 چاروس کایوموا را شکست دهد و به مانند فینال قهرمانی آسیا از سد این حریف ازبکستانی عبور کند.

14:58: چهارمین مدال تکواندوی ایران نیز قطعی شد. حسین لطفی در وزن منفی 58 کیلوگرم، پس از شکست 6 بر 5 در راند اول برابر سمیرخان ابابکروف قزاقستانی، دو راند بعدی را با نتایج 11 بر 3 و 2 بر صفر به سود خود پایان داد تا با پیروزی 2 بر 1 در این مسابقه، به مرحله نیمه نهایی صعود کرده و او نیز مدال خود در این بازی ها را قطعی کند.

14:04: ناهید کیانی در مرحله یک چهارم پایانی وزن منفی 53 کیلوگرم به مصاف منیره عبدالواحد عربستانی رفت که با پیروزی دو بر یک در این مسابقه، به مرحله نیمه نهایی رفت و مدال خود را قطعی کرد. نماینده کشورمان پس از پیروزی 10 بر 4 در راند اول، راند دوم را 16 بر 15 واگذار کرد و نهایتاً با برتری 14 بر 4 در راند سوم، پیروز این مبارزه شد.

13:48: در وزن منفی 57 کیلوگرم نیز تکواندوکار بانوی کشورمان، نسترن ولی زاده در مقابل کامیلا آیموکاشوا از قزاقستان قرار گرفت که با پیروزی 7 بر صفر و 10 بر صفر در دو راند ابتدایی مبارزه، به مرحله نیمه نهایی مسابقات راه پیدا کرد و مدال برنز خود را قطعی کرد.

13:40: مدال برنز مهدی حاج موسایی قطعی شد. نماینده وزن منفی 54 کیلوگرم تکواندوی ایران، قاطعانه و در دو راند و با نتایج 12 بر صفر و 13 بر 1 از سد چوانگ وان تان مالزیایی عبور کرد تا با رسیدن به مرحله نیمه نهایی، مدال خود در این رقابت ها را قطعی کند.

12:58: نخستین نماینده بانوان تکواندوکار کشورمان ناهید کیانی بود که در گام نخست، مونیسا اویماتووا از تاجیکستان را در دو راند و با نتایج 12 بر صفر و 9 بر 2 از پیش رو برداشت و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد.

10:55: در وزن منفی 58 کیلوگرم تكواندو، حسین لطفی به دلیل عدم حضور کوناته بن یونس از ساحل عاج، برنده اعلام شد و به دور بعدی مسابقات راه پیدا کرد.

12:08: مهدی حاج موسایی در وزن منفی 54 کیلوگرم با شکست کودای بردیف ازبکستانی به مرحله یک چهارم پایانی صعود کرد. تکواندوکار کشورمان در راند اول با نتیجه 7 بر 1 به پیروزی رسید، راند دوم را 15 بر 13 واگذار کرد و راند سوم را با نتیجه 7 بر 2 به سود خود پایان داد.

12:18: حسین لطفی در دومین مبارزه خود در وزن منفی 58 کیلوگرم تکواندو به مصاف محسن رضایی از افغانستان و قهرمان 2021 آسیا رفت و در دو راند و با نتایج 1 بر صفر و 4 بر صفر به برتری رسید و به مرحله یک چهارم پایانی راه پیدا کرد.

* تنیس روی میز

ملی پوشان تنیس روی میز ایران که روز گذشته موفق به کسب 1 مدال طلا و 2 نقره در بخش انفرادی شدند، از امروز رقابت‌های خود را در بخش تیمی مسابقات آغاز خواهند کرد.

17:30: دومین دیدار تیم مردان تنیس روی میز ایران نیز با پیروزی 3 بر صفر نمایندگان کشورمان برابر بنگلادش به پایان رسید که امیرحسین هدایی و افشین نوروزی در بخش انفرادی و تیم افشین نوروزی و نوشاد عالمیان در بخش دو نفره، سه پیروزی ایران را رقم زدند.

15:53: بانوان ایران در دومین مسابقه خود در مرحله گروهی رقابت های تنیس روی میز، بنگلادش را هم با نتیجه 3 بر صفر از پیش رو برداشتند. پریناز حاجیلو و ندا شهسواری در بخش انفرادی حریفان خود را شکست دادند و تیم دو نفره مهشید اشتری و ندا شهسواری سومین بازی دو تیم را به سو خود خاتمه داد.

13:45: پینگ پنگ بازان مرد ایران نیز در اولین مسابقه خود به مصاف تیم مالدیو رفتند که بدون کوچک ترین لغزش و با نتیجه 3 بر صفر پیروز شدند. نوشاد عالمیان و افشین نوروزی در بخش انفرادی برای ایران دو پیروزی کسب کردند و تیم دو نفره افشین نوروزی و امیرحسین هدایی نیز دیگر برد کشورمان را به دست آورد.

12:12: تیم تنیس روی میز بانوان ایران در نخستین دیدار خود در مرحله گروهی بخش تیمی مقابل ازبکستان قرار گرفت و با نتیجه بر 3 بر صفر به پیروزی رسید. در این مسابقه، مهشید اشتری و ندا شهسواری در بخش انفرادی و تیم دو نفره ندا شهسواری و شیما صفایی، حریفان ازبک خود را شکست دادند.

* شنا

اعضای تیم ملی پارا شنای کشورمان که تا کنون 6 مدال رنگارنگ برای کاروان کشورمان به ارمغان آورده اند، امروز نیز در دو ماده 50 متر آزاد و 100 متر قورباغه به آب خواهند زد.

12:16: در ماده 50 متر آزاد، ابوالفضل ظریف، شاهین ایزدیار و سینا ضیغمی نژاد به ترتیب با ثبت زمان 66. 28 ثانیه، 90. 26 و 02. 27 به مرحله فینال راه پیدا کردند. همچنین محمد کریم زاده و علی امینی نیز در این ماده حضور داشتند که از رسیدن به فینال بازماندند.

12:18: در ماده 100 متر قورباغه نیز شاهین ایزدیار و سینا ضیغمی نژاد به رقابت با حریفان خود پرداختند که به ترتیب با ثبت زمان یک دقیقه و 19 ثانیه و 20 صدم ثانیه و یک دقیقه و 21 ثانیه و 16 صدم ثانیه راهی مرحله نهایی این ماده شدند.

19:40: ایزدیار بالاخره طلایی شد. شاهین ایزدیار، شناگر پرافتخار کشورمان، توانست در فینال ماده 50 متر آزاد و با ثبت زمان 26 ثانیه و 7 صدم ثانیه مدال طلا را از آن خود کند. سینا ضیغمی نژاد نیز با زمان 26 ثانیه و 47 صدم ثانیه به مدال نقره این ماده دست پیدا کرد. همچنین ابوالفضل ظریفی نیز در همین ماده به عنوان چهارم رسید.

19:55: ضیغمی نژاد 5 مداله شد. ایزدیار و ضیغمی نژاد در 100 متر قورباغه جایشان را با هم عوض کردند و سینا ضیغمی نژاد با زمان 33: 12: 1 به مدال طلا رسید و شاهین ایزدیار نیز با زمان 62: 12: 1 مدال نقره را از آن خود کرد.

* والیبال

تیم ملی ب والیبال ایران که با هدایت عظیم جزیده راهی قونیه شده است، بعد از ظهر امروز و در نخستین دیدار خود به مصاف قطر می‌رود.

14:42: والیبالیست های کشورمان ست نخست این بازی را قاطعانه و با نتیجه 25 بر 15 از آن خود کردند.

14:56: برخلاف ست قبلی، ست دوم مسابقه بسیار نزدیک و پایاپای پیش رفت تا اینکه با اسپکی که بازیکن قطر بر روی سرویس احسان دانش دوست به بیرون از زمین زد، این ست نیز با نتیجه 26 بر 24 به سود ملی پوشان ایران به پایان رسید.

15:32: ست سوم مسابقه نیز با برتری 25 بر 23 تیم ملی ایران همراه بود تا والیبالیست های ایران این دیدار حساس و مهم را با نتیجه 3 بر صفر به سود خود خاتمه دهند.

* هندبال

بانوان هندبالیست کشورمان که در نخستین مسابقه خود افغانستان را از پیش رو برداشتند، در دومین دیدار خود در گروه B مسابقات، رو در روی کامرون قرار می‌گیرند.

17:07: ملی پوشان بانوی هندبال ایران که در رقابت های قهرمانی جهان اسپانیا با نتیجه 32 بر 17 مغلوب کامرون شده بودند، در نیمه نخست مسابقه امروز نیز کار سختی داشتند و با شکست 20 بر 12 به رختکن رفتند.

18:14: نیمه دوم مسابقه نیز با برتری کامرونی ها همراه بود و هندبالیست های کشورمان دومین مسابقه خود را با نتیجه 42 بر 29 به کامرون واگذار کردند.

* دو و میدانی

بنا بر برنامه اعلام شده، 8 نفر از دو و میدانی‌کاران کشورمان باید امروز بر روی پیست مسابقات حاضر شوند.

18:25: فرزانه فصیحی با ثبت رکورد 11 ثانیه و 30 صدم ثانیه به عنوان نفر اول گروه خود راهی مرحله فینال دوی 100 متر زنان شد.

18:33: حسن تفتیان در مرحله نیمه نهایی دوی 100 متر، حد نصاب 10 ثانیه و 5 صدم ثانیه را به ثبت رساند و به عنوان نفر دوم گروه خود راهی مرحله فینال شد.

18:58: حمیدرضا کیا با پرشی به طول 16 متر و 7 سانتی متر، در رقابت های ماده پرش سه گام عنوان چهارم را به دست آورد و از رسیدن به مدال باز ماند.

19:00: محمد حسین ابارقی 100 متر را در زمان 10 ثانیه و 31 صدم ثانیه دوید تا با قرار گرفتن در رتبه پنجم گروه خود، نتواند به مرحله فینال این ماده راه پیدا کند.

19:30: در رقابت های ماده 110 متر با مانع، مسعود کامران با ثبت زمان 13 ثانیه و 81 صدم ثانیه در جایگاه پنجم گروه خود قرار گرفت و راهی مرحله نهایی این ماده شد.

19:35: فرزانه فصیحی پس از رقابت نیمه نهایی دچار عارضه تنفسی شد که علی رغم توصیه کادر درمان مبنی بر اعزام به مرکز درمانی، دونده کشورمان تصمیم گرفت که با رضایت خود ترخیص شده و در مسابقه فینال شرکت کند.

19:45: در فینال ماده 400 متر با مانع، مهدی پیرجهان حد نصاب 49 ثانیه و 35 صدم ثانیه را به ثبت رساند که تنها دو صدم ثانیه با رکورد ملی ایران فاصله داشت اما در جایگاه چهارم قرار گرفت و نتوانست بر سکوی مسابقات قرار بگیرد.

20:19 تکتم دستاربندان در رقابت های دوی 800 متر بانوان زمان 2 دقیقه و 11 ثانیه و 66 صدم ثانیه را به ثبت رساند و در جایگاه ششم قرار گرفت.

20:28: فصیحی به مدال نقره رسید. فرزانه فصیحی در فینال ماده 100 متر و در یک رقابت بسیار نزدیک و نفس گیر، با ثبت زمان 11 ثانیه و 12 صدم ثانیه به مدال نقره دست پیدا کرد. رکورد فینال فصیحی حتی از رکورد مرحله نیمه نهایی او نیز 18 صدم ثانیه سریع تر بود.

21:04: در فینال دوی 100 متر مردان، حسن تفتیان با ثبت زمان 10 ثانیه و 2 صدم ثانیه به عنوان پنجم دست پیدا کرد و دستش از مدال کوتاه ماند. البته اگر سرعت باد بیشتر از 2 متر بر ثانیه نباشد، این رکورد به عنوان رکورد ملی ایران به ثبت خواهد رسید.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها