72503
ساپینتو و مورایس،دروازه‌ای جدید برای لیگ ایران/ تفاوت سبک پرتغالی با فوتبال هجومی برزیل
18 مرداد 1401 13:08
بازیکن اسبق استقلال به تشریح شرایط این تیم در آستانه بازی با سپاهان پرداخت.

روزنامه گل

محسن یوسفی در مورد شرایط استقلال در آستانه شروع فصل جدید لیگ برتر، اظهار داشت: بعد از قهرمانی شیرین و جذابی که کام هواداران را شیرین کرد، مدتی درگیر جدایی مجیدی بود اما آجورلو از نظر مدیریتی خوب عمل می‌کند. بازیکنان از لحاظ مسائل مالی مشکلی ندارند و سرمربی هم انتخاب شده است. در نقل و انتقالات هم اگر محبی اضافه شود در این زمینه هم کار تیم خوب بوده است.

استقلال در پیش فصل رو به جلو حرکت کرد

وی افزود: تیم، روند خوب و رو به جلویی در پیش فصل داشت. سرمربی هم کارش را با جدیت انجام می‌دهد و همه از او راضی هستند. این نشان می‌دهد استقلال باید لیگ را با قدرت شروع کند. در کل، تیم در روزهای گذشته شرایط روحی-روانی، تمرینی و آمادگی خوبی را پشت سر گذاشته است.

هافبک اسبق استقلال در مورد ارتباط خوب ساپینتو با بازیکنان و تزریق شور و هیجان زیاد به تیم، گفت: اینطور دیده می‌شود و از مصاحبه بازیکنان هم می‌تواند متوجه این موضوع شد ولی اینطور نیست که مربیان قبلی شور و اشتیاق نداشتند. ساپینتو هیجانش بالاتر است. در کنار این هیجان و شوقی که دارد، اگر از نظر مسائل فنی هم سطح بالایی داشته باشد اتفاقات خوبی برای استقلال رقم خواهد خورد. باید قبول کنیم ساپینتو نه مربی تاپ لول جهانی است و نه ضعیف، او یک مربی اروپایی رو به جلو است که در تیم‌های خوب کار کرده، شور و اشتیاق دارد که تیمش را قوی و عالی بسازد و این مساله نکته مثبتی است که دارد.

تیم ساپینتو با ترکیب سه دفاعه غریبه نیست

یوسفی در خصوص اینکه با توجه به بازی‌های تدارکاتی انجام شده به نظر می‌رسد سیستم مورد علاقه سرمربی استقلال 3-4-3 باشد، عنوان کرد: سال گذشته هم استقلال در اثر بازی‌ها سه دفاعه بود. در همه بازی‌ها هم 2-5-3 نبود و در بعضی بازی‌ها نیز 3-4-3 بازی کرد که البته وینگرها جمع تر بودند. به این ترتیب بازیکنان با سیستم سه دفاعه آشنا هستند و البته باید دید که تفکرات سرمربی در زمین چگونه است. در حملات دو بازیکن کناری قطعا باید بالا بازی کنند. در این صورت ممکن است تیم در ضد حمله‌های حریف دچار دردسر شود اینجا بستگی دارد به اینکه مدافعین و هافبک دفاعی چگونه بتوانند بازی را کنترل کنند. در هرحال امیدوارم اتفاقات خوبی برای تیم در مسابقات بیفتد.

وی در مورد تعداد مهاجمان زیاد استقلال، اظهار داشت: خط حمله تیم شلوغ شده که حرفه‌ای بودن بازیکن و همچنین مدیریت سرمربی در اینجا شرط است. قطعا همه این نفرات نمی‌توانند در ترکیب اصلی باشند. فوتبالیست دوست دارد بازی کند اما اینکه چطور کنترل شوند و خود بازیکن هم چه رفتاری داشته باشد مهم است. ممکن است یک بازیکن 20 دقیقه آخر وارد زمین شود یا بازیکن دیگری از اول در ترکیب تیم باشد. خیلی مهم است که تیم در این زمینه دچار چالش نشود اما با توجه به شخصیت سرمربی و همچنین حرفه‌ای بودن بازیکنان تیم، به نظر می‌رسد این مساله به خوبی کنترل شود و ساپینتو بتواند به خوبی از نفرات تهاجمی که در اختیار دارد استفاده کند.

امسال هم کفه استقلال سنگین‌تر است

بازیکن اسبق استقلال در خصوص تقابل هفته اول این تیم با سپاهان، گفت: مشخص است مدیران باشگاه سپاهان با توجه به جذب مربی و بازیکنان خوبی که داشتند، نمی‌خواهند از قافله عقب بمانند و استقلال و پرسپولیس را بالاتر از خودشان ببینند. آن‌ها خیلی تلاش می‌کنند که امسال بتوانند تیمی قوی درست کنند. سپاهان همیشه یک رقیب قدرتمند برای استقلال و پرسپولیس بوده و امسال هم قطعا همینطور است. با اینحال به نظر می‌رسد کفه ترازو امسال هم به نفع استقلال سنگینی می‌کند و تیم قوی‌تری نسبت به سپاهان باشد. ان‌شاالله این مساله بچه‌ها در زمین نشان می‌دهند.

یوسفی در مورد تقابل دو سرمربی پرتغالی در افتتاحیه لیگ بیست و دوم که نشان می‌دهد رابطه خوبی بین فوتبال ایران و پرتغال ایجاد شده، عنوان کرد: ارتباط فوتبالی با کشورها باعث می‌شود هم ما از فضای فنی آن‌ها استفاده کنیم و هم اینکه بازیکنان‌مان را به لیگ آن‌ها بفرستیم تا پیشرفت کنند. مربیان پرتغالی با تمام وجود و سفت‌وسخت کار می‌کنند. حتی باید قبول کنیم لفظ‌شان هم محترمانه نیست.

نیاز فوتبال ایران به مربیانی که محترمانه صحبت نمی‌کنند

وی افزود: در بعضی از کشورها مانند آلمان، مربی در عصبانیت هم سعی می‌کند لحن محترمانه‌ای داشته باشد اما مربیان پرتغالی حتی پرخاشگری هم می‌کنند. در فوتبال ایران باید از این مربیان استفاده شود چون اگر شما به فوتبالیست‌های ایرانی راحت بگیرید، کار برایتان سخت می‌شود! ایندو مربی دو تیم متفاوت اما پر طرفدار را در اختیار دارند. این بازی یک تقابل داخلی و خوب برای ما است و از طرفی بین ساپینتو و مورایس هم حتما کری وجود دارد. این مساله باعث می‌شود که بازی حساسیت بالایی داشته باشد.

یوسفی در مورد اینکه آیا می‌توان امیدوار بود که سبک هجومی فوتبال پرتغال به فوتبال ایران تزریق شود، گفت: قطعا تاثیر دارد. فوتبال پرتغالی ترکیبی از بازیکنان تکنیکی و قدرتی است. با فوتبال هجومی برزیل فرق دارد. پرتغال یک فوتبال جامع بازی می‌کند. قطعا با حضور این دو مربی، این تفکرات وارد فوتبال ایران هم می‌شود.

وی تصریح کرد: البته قطعا دفاع کردن برای این مربیان هم خیلی مهم است. اینطور نیست که بخواهند فقط حمله کنند و فاز دفاعی را از دست بدهند. در این بخش هم حتما برنامه‌هایی دارند. ان‌شاالله فوتبال ما بتواند از ساپینتو و مورایس بهترین استفاده را داشته باشد و همچنین بتوانیم بازیکنان را با شرایط بهتری به لیگ آن‌ها بفرستیم. به نظر می‌رسد امسال با وجود ایندو مربی، تیم‌های دیگر کار سختی مقابل بالای جدولی‌ها به خصوص این دو تیم داشته باشند.

#محسن یوسفی #پیشکسوت استقلال
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها