زور فدراسیون به باشگاه‌ها نمیرسد و از آن‌ها می‌ترسد
72412
شاغلام پیروانی: اگر بخواهم بیایم اول باید به دلال‌ها باج بدهم
15 مرداد 1401 21:11
مرتضی صفایی- غلام پیروانی بدون تردید یکی از خوبهای این فوتبال است.مردی که وقتی با او گفتگو میکنید،کامل فراموش میکنید که درحال مصاحبه فوتبالی با او هستید.

روزنامه گل

بصورت خود جوش می روید سمت شعر و ادب فارسی.اگر قرار باشد متن کامل گفتگو با اورا منتشر کنیم اغراق نیست بگوییم یک صفحه کامل شعر با موضوعات مختلف قابل نگارش است.در زمانه ای که پول حرف اول و آخر را در این فوتبال می زند.وجود مربیانی چون پیروانی غنیمتی است ارزشمند برای طرفداران فوتبال.خودش را با مدرسه فوتبالش سرگرم کرده و هفته ای دوبار هم با پیشکسوتان فوتبال شیراز گرد هم می آیند و یادی می کنند از خاطرات گذشته.همچنان با همان لهجه دوست داشتنی و زیبای شیرازی اش فوتبال را فوتبالو تلفظ می کند و دلتنگ دوران اوج فوتبال شیراز است.روزهایی که برق شیراز و فجر شهید سپاسی یقه تیمهای بزرگ پایتخت را میگرفتند و سالهای سال پدیده ای بی چون و چرا

آقای پیروانی ابتدا یک شعر بگویید در وصف کم پیدایی تان و اینکه کلا خبری از شما نیست...

بنویسید: هرچه من سوختم از آتش فهمیدن بود.....

کاش از روز ازل هیچ نمی فهمیدم.....

روزهای دور از مربیگری برایتان سخت نیست؟

خب بهرحال بخشی از زندگی ما فوتبال است.خودم را با مدرسه فوتبال سرگرم کردم و هفته ای دوبار هم با دوستانمان دور هم جمع می شویم و فوتبال بازی می کنیم.راضی هستیم.تنمان سالم هست.خدارو شکر میکنیم.خدا هم راضی باشد.

این روزها،ایام ویژه ای است...به خصوص شما که در شیراز هیات عزاداری دارید.همچنان خودتان هم مداحی می کنید؟

بله.اگر خدا قبول کند.صبح ها زیارت عاشورا داریم.شب ها هم دسته عزاداری سینه زنی.هرچه دارم از برکت اباعبدا...است.امیدوارم امسال هم خود صاحب عزا توفیق دهد تا بتوانم نوکری اش را کنم.

قبول باشد.اخبار فوتبال باشگاهی و ملی را که حتما دنبال میکنید؟

بله.دورادور در جریان هستم که چه اتاقاتی می افتدوخیلی ناراحت هستم برای تیم امید و طفلکی آقای مهدوی کیا.این پسر مودب و ماخوذ به حیا که شرایطی را برایش رقم می زنند تا نتواند با تیم امید نتیجه بگیرد.فوتبال باشگاهی هم که دیگر میلیاردی شده.تیمها می آیند ۲۰۰میلیارد هزینه می کنند بعد هم آخرش نه قهرمان می شوند و نه هیچی.کجاست تیمهایی مثل ابومسلم،برق شیراز،فجر، تهرانجوان، بانک ملی....متاسفانه هیچ چیزی در این فوتبال سرجایش نیست.نه فدراسیونی داریم که سرجایش باشد...نه فوتبال پایه ای داریم که استعداد سازی کند.هیچی به هیچی....بعد شما می گویید دلتان تنگ نشده برای این فوتبال؟

اما با شناختی که از شما داریم،بعید می دانیم که دلتگ فوتبال،لیگ برتر نشده باشید...

نه قربونتون برم.این فوتبال پاک نیست..این فوتبال شده فوتبال کثیف و دلال بازی...بخوام بیام باید باج بدم به دلال ها...من هم که اهل باج دادن نیستم.نشستیم تو شهرمون داریم لذت می بریم از کار در مدرسه فوتبال.مگر چقدر می خواهم عمر کنم.حالمان خوب است.امیدوارم حال فوتبال هم خوب باشد.

شاگردان قدیمی تان سراغی از شما می گیرند؟

بله.بچه های بامعرفتی هستند.اکثر آنها جویای حالم هستند و ممنونم از همگی شان.امیدوارم همیشه سلامت باشند.

اکثر آنها هم مربی شدند...

بله.آقای رحمتی،آقای رجب زاده،آقای سید عباسی،آقای محمد ربیعی...این ها افتخار ما هستند.همین آقای محمد ربیعی زمانی که سرمربی تیم ملی امید بودم،آنالیزور ما بود.پسر خوب و با معرفتیه.علم فوتبال هم داره.ببینید چطور با یک تیمی که ستاره ندارد چه فوتبالی ارائه می دهد.این ها ارزش دارد.مرتب هم به من زنگ می زند و جویای حالم است.خدا کمکشون کنه.راه سختی دارند اما موفق می شوند.

بحث مقایسه مربی داخلی و خارجی،این روزها داغ است،شما خودتان حامی مربی داخلی هستید یا مربی خارجی؟

فرقی نمی کند.من می گویم ما خودمان مربیان خوبی داریم،از آقای گل محمدی بگیرید تا آقای قلعه نوعی.الان هم که نسل مربیان داخلی جوان شده است و چه بهتر.اما نباید مربی خارجی را هم ذلیل کنیم.آمدند کمیته فنی تشکیل دادند و این بنده خدا اسکوچیچ را ذلیل کردند و بعد گفتند بنشین سرجات مربیگری کن.این درست نیست که.خدارو خوش نمیاد.اگر حمایت می کنید تا آخرش حمایت کنید.نه اینکه خوارو ذلیلش کنید بعد هم بگویید بمان.خب همین می شود که بازیکن دیگر از سرمربی تیم ملی حساب نمی برد.ابهت مربی تیم ملی راپایین آوردیم...

قبول دارید الان درتیم ملی بازیکن سالاری هست؟

شک نکنید.برای اینکه از اسکوچیچ حمایت نشد.مگر زمان کی روش،بازیکنی جرات داشت رو حرف او حرف بزند.مهدی رحمتی را با آن همه ابهت و قدرت کنار گذاشت.اما الان بازیکن به سرمربی تیم ملی تعیین تکلیف می کند.اینها همه ش از ضعف فوتبال ما است.شما شک نکنید تا ۴یا۵سال دیگر فوتبال ما ویران می شود.وقتی با سرمربی امیدها آقای مهدوی کیا آن برخوردها می شود و این مربی آرام و بی سروصدا را صدایش را درمیاورند باید فاتحه فوتبال را خواند.

شما هم در مقطعی سرمربی تیم ملی امید بودید...آن زمان هم علیرغم داشتن بازیکن های خوب و آماده،نتوانستید نتیجه بگیرید...

برای اینکه نگذاشتند.باشگاه ها بازیکنان تاثیر گذارخودشان را تاروز اعزام تیم به گوانگ ژو به ماندادند.الان هم همان بلا دارد سر مهدوی کیا می آید.تیم های پایه مهمترین تیمهای ماهستند.چهارسال دیگر باید با بازیکنان امید به جام جهانی برویم.مگر سردار آزمون،طارمی،حاج صفی و .... تا آن موقع می توانند درتیم ملی باشند.مدام فریاد می زنیم تیمهای پایه،پایه،پایه.اما کو گوش شنوا؟

تیم ملی امید هم ظاهرا قرار نیست به مسابقات کشورهای اسلامی اعزام شود...دراین خصوص چه صحبتی دارید...

متاسفانه زور فدراسیون به باشگاه ها نمیرسد و این موضوع به هیچکس برنمیخورد.عین خیالشون هم نیست.باور کنید اگر تیم ملی امید به این بازیها می رفت پدر آقای مهدوی کیا که یک مربی بااخلاق،خوب و بادانش هست رادرمیاوردند.الان آقای وزیر ورزش باید بیاید از مسئولین فدراسیون توضیح بخواهد که چرا تیم ملی امید به بازیهای کشورهای اسلامی نرفت؟ تیم ملی امیدی که پشتوانه تیم اصلی ما خواهد بود.اما مگر به کسی برمیخورد؟ فدراسیونی که اختلافات ملی پوشان با اسکوچیچ را تشدید کرد بیاید جواب بدهد که چرا با مهدوی کیا و تیم ملی امید اینگونه برخورد می شود.

فکر می کنید دلیلش چیست؟

ترس فدراسیون از باشگاه ها.فدراسیون از باشگاه ها می ترسد.باشگاه ها می گویند برای بازیکنان کلی هزینه کردیم،خودمان می خواهیم نتیجه بگیریم.

بگذریم؛ به نظرتان امسال کدام تیم قهرمان لیگ خواهد شد؟

با احترام به تمامی تیم ها.شانس پرسپولیس،سپاهان و استقلال بیشتر از بقیه تیم ها است.

بهترین مربی حال حاضر ایران؟

همه خوب هستند.آقایحیی،آقای قلعه نوعی،آقای نکونام.اما محمد ربیعی باتوجه به اینکه مهره شش دانگی در تیمش ندارد عالی کار کرده است و عیار خود را نشان داده.

ممنون از اینکه وقت خودتان را دراختیار ما گذاشتید...اگر حرف خاصی مانده بفرمایید...

من هم از شما تشکر میکنم.زحمت کشیدید.برای همه مردم آرزوی سلامتی دارم.

#مصاحبه #اختصاصی گل #لیگ برتر #پیشکسوت فوتبال ایران
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها