جادوگر نداشتم ، خودم فوتبال راجادو کردم
72296
اکبر میثاقیان: تمام مربیان ایران ادای من را در می‌آورند!
11 مرداد 1401 21:37
      مرتضی صفایی- نام اکبر میثاقیان بدون شک در تاریخ فوتبال ایران فراموش نخواهد شد.چه در بعد فنی که متخصص بالا آوردن تیمهای لیگ یکی به لیگ برتری بود وچه از نظر حواشی عجیب و غریبی که بازهم در انحصار خود اوبود.

روزنامه گل

همان داستان برج میلاد یا سیلی زدن به بازیکنانش که البته اگر از خودش بپرسید می گوید شوک وارد کردم به آنها.لقب او" اوتی" است.بواسطه پرتابهای بلند اوت دستی.اکبرآقا در ۶۸سالگی هم مثل دوران اوجش در مربیگری خوش مصاحبه است.خوش مشرب و البته پر شور و هیجان.بدون اغراق،یکی از جذاب ترین مربیان برای اهالی رسانه است.چه دلیلی بالاتر از اینکه هرسوال از او می تواند به هر خبرنگار تیتر بدهد.گفتگوی گل با میثاقیان خالی از لطف نیست....این شما و این هم حرفهای مرد مشکی پوش فوتبال ایران....

اکبرآقا این روزها دور از فوتبال و هیاهوی آن مشغول چه کاری هستید؟

بیشتر اوقات کنار خانواده هستم.در کارهای خانه به همسرم کمک میکنم. خرید می رویم.مسافرت می رویم.سعی میکنم تمام روزهایی که دور از خانواده بودم را برایشان جبران کنم...از ظرف شستن بگیرید تا خرید های خانه....

اکبر میثاقیان و شستن ظرف؟

مگر چه اشکالی دارد....ظرف شستن که ایرادی ندارد....با افتخار این کار را انجام میدهم.شما فکر میکنید مردان دیگر این کار را نمی کنند؟ هر مردی که بگوید در خانه به همسرم کمک نمیکنم دروغ گفته است.همین الان مربیانی را میشناسم که خیلی بیشتر از من درخدمت خانواده شان هستند و ظرف شویی میکنند.من که به گرد پای آنها هم نمیرسم!

دلتان برای فوتبال تنگ نشده؟

چرا.مگر میشود تنگ نشود.اما دلم بیشتر برای همسرم تنگ شده بود.من کل ایران مربیگری کردم و همسرم خیلی تنهایی کشید.واقعا درحق خانواده ام اجحاف کردم.آنطور که باید نتوانستم کنارشان باشم.اما الان که سرم شلوغ نیست و وقتم آزاد است بیشتر کنارشان هستم و از این بابت خوشحالم.

پس به این زودی ها شما را روی نیمکت مربیگری نخواهیم دید.درست است؟

خیر درست نیست.چراکه شغل من مربیگری است.هر لحظه پیشنهاد خوبی بدهند آماده مربیگری هستم.البته پیشنهاد داشتم.اما سعی می کنم تیمی را انتخاب کنم که پتانسیل موفقیت داشته باشد.الکی سابقه خودم را خراب نمیکنم.لیگ یک چند پیشنهاد شده بود،اما برای صعود به لیگ برتر امکانات لازم را نداشتند.من عاشق کارهای بزرگ هستم.میخواهم مثل با قدرت برگردم.اکبر عمرش راپای این فوتبال گذاشته.مگر می شود به این راحتی دست از فوتبال بردارم.

آقای میثاقیان؛ درباره سبک مربیگری شما حرف و حدیث زیاد بود...صرفنظر از برچسب ضد فوتبال که به شما زدند....گفته می شد اعتقاد عجیبی هم به نیروهای ماورایی داشتید....دراین باره توضیح میدهید؟

شما نگاه کنید چه کسانی به من میگفتند اکبر ضد فوتبال؟ تماشاگران پرسپولیس و استقلال.چون به تیم آنها باج نمیدادم و امتیاز میگرفتم،به من میگفتند ضد فوتبال.اگر جلوی این دوتیم ده تا گل میخوردم،به من میگفتند اکبر عشق فوتبال.به نظرم کم لطفی کردند در حق من.در این فوتبال واقعا به من ظلم شد.هرکاری میکردم فردای آن روز سوژه می شد.من تعجب میکنم که چرا به من میگفتند با جادوگر و دعانویس ها ارتباط دارم؟ کدام جادوگر؟ کدام دعانویس؟ من خودم جادوگرم.جادوی من تلاش و پشتکار من بود.جادوگر تر از من دیگر متولد نمیشود.البته قبول دارم خرافاتی هستم،اما باورکنید در دوران مربیگری ام هرگز از جادوگر استفاده نکردم.من فوتبال را جادو کردم،آنوقت خودم بیایم از جادوگر استفاده کنم.

درباره پیراهن مشکی معروف تان هم که میپوشید صحبت می کنید؟

سر همین پیراهن مشکی هم کلی به من تهمت زدند...گفتند جادوگر اکبر میثاقیان گفته در طالع او پیراهن مشکی خوش یمن است. با اینکه همیشه هم در خانه پیراهن مشکی می پوشیدم حتی همسرم به من شک کرده بود که اکبر راز این پیراهن مشکی چیست؟او هم باورش شده بود که حتما دلیلی دارد که مشکی پوش هستم.بارها به همسرم توضیح دادم که خانم جان به عشق خودت مشکی می پوشم.مشکی رنگ عشقه....اگر میخواهی دیگر نپوشم..

اما همچنان مشکی پوش هستید...

خواست همسرم هست.او وقتی فهمید به خاطر عشق و علاقه به ایشان این کار را میکنم،شرط گذاشت که ایرادی ندارد بپوش.

شرط ایشان چه بود؟

اینکه پیراهن مشکی من زیاد بوی عرق می دهد.من هم به او قول دادم که هر روز یک پیراهن مشکی بپوشم تا این اتفاق نیفتد.

به نوعی،شما الگوی نسل جدید مربیان در زمینه پوشیدن پیراهن مشکی هستید؟

مگر به غیر ازمن هم مشکی پوش داریم؟

بله؛ جواد نکونام وسیروس پورموسوی اعتقاد عجیبی به پوشیدن پیراهن مشکی روی نیمکت دارند....

بروید از خودشان بپرسید که چرا همیشه مشکی می پوشند.... بهتر است این دو مربی از نظر فنی من را الگو قرار دهند نه پیراهن مشکی

علیرغم تمام ساده بودنتان،ازاعتماد به نفس عجیبی برخوردار هستید..قبول دارید؟

صد در صد.هیچ مربی در ایران اعتماد به نفس من را ندارد.بروید یک مربی بیاورید که در سخت ترین شرایط تیمش بیاید بگوید خودم را از برج میلاد پرت میکنم.کدام مربی را سراغ دارید که جلوی صد هزار نفر تماشاگر که همگی به او توهین میکردند امتیاز بگیرد.با چند جوان تازه کار.اما من این کارها راکردم.همین الان هم توانایی ام نسبت به قبل اصلا کم نشده است.درست است پیر شدم،اما همان اکبر هستم.اصلا هم آدم ساده ای نیستم.اتفاقا خیلی هم سیاست مدار هستم.

علم مربیگری تان هم همان است یا خودتان را به روز کردید؟

ببینید من در زندگی هرچه دارم از فوتبال است.من بافوتبال خواهم مرد.شک نکنید.هرچقدر من فوتبال را جادو کردم،فوتبال هم من را خواهد کشت.این ها را میگویم که بدانید چقدر به فوتبال وابسته هستم.به همین خاطر من مجبورم که علم خودرا به روز نگه دارم.برای اینکه حرفه ام است.فیلمهای روز فوتبال را میبینم... آخرین تمرینات روز دنیا را برایم ارسال میکنند.همه اینها باعث شده تا من خودم را رو به پیشرفت فنی ببینم.اکبر دیوانه فوتبال است....عادل فردوسی پور ادای من را در می آورد که میگفت دیوانه فوتبالم....من از او دیوانه ترم

از کدام کاری که در زمان مربیگری کردید،پشیمان هستید؟

از هیچ چیزی پشیمان نیستم.کاری نکردم که پشیمان باشم.سالم تر از من هیچ مربی نبود و نیست!

اگر به عقب برگردید بازهم شاگردانتان را در زمان مسابقه کتک میزنید؟

البته من آنها را کتک نزدم.به خودشان آوردم که در چه جایگاهی هستید.بله.بازهم آن کارها را خواهم کرد!

کدام مربی حال حاضر پتانسیل این را دارد که اکبر میثاقیان شود؟

هیچکدام.اکبر میثاقیان یکی بود و مثل او دیگر نداریم.

بزرگترین حسرت زندگی شما؟

نبودن در بهترین روزهای جوانی در کنار همسرم.باور نمیکنید هر زمان کنار هم مینشینیم و صحبت میکنیم به او میگویم زمانی که دور از هم بودیم و من در شهرستانها مربیگری میکردم چه کار میکردی؟ ۶۸سال سن دارم،انگار یک جوانی هستم که تازه عاشق همسرش شده است.خداوکیلی خیلی اذیتش کردم.امیدوارم من راببخشد

بهترین رفیق و دوست تان در مربیان؟

حسین فرکی وامیر قلعه نوعی.امیدوارم هرجاهستند موفق باشند.

بهترین شاگردتان در طول دوران مربیگری؟

درست نیست اسم ببرم.برای تک تک شاگردانم آرزوی سلامتی و موفقیت دارم.ازهمه آنها ممنونم.

راستی اخبار تیمهای لیگ برتری را دنبال میکنید؟

بله.تیمها ماشالله پولدار شدند.زمان ماکه از این خبرها نبود.الان کمترین پولی که مربیان میگیرند دو سه میلیارد تومان هست...

شماهم زمان خودتان خوب دریافتی داشتید.اینطور نیست؟

کدام دریافتی؟ هرچی تیم بی بضاعت و فقیر بود سراغ اکبر می آمد.من عاشق بودم.کاسب نبودم.خدارو شکر.ناراضی نیستم.نوش جان همه مربیان.هرچقدر میگیرند نوش جانشان.

فکرمیکنید امسال کدام تیم قهرمان لیگ شود؟

زشت است که بخواهم اسم ببرم.همه تیمها امسال قوی هستند.مدعیان خوبی برای قهرمانی وجود دارند.من فکر میکنم لیگ امسال از سال قبل بهتر و باکیفیت تر باشد.منتظر هستیم تا لیگ شروع شود ببینیم تیمها چند مرده حلاج هستند

ممنون.اگر حرف خاصی دارید بفرمایید...

ممنون که به یاد مابودید...بازهم از خانواده ام بویژه همسر عزیزم تشکر میکنم که همچنان من راتحمل میکند.

#اختصاصی گل #مصاحبه #پیشکسوت فوتبال ایران
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها