آهسته و پیوسته بسوی صدر
72289
موفقیت به سبک مس رفسنجان
11 مرداد 1401 21:07
    فرزاد بیگی - مس رفسنجان از آغاز لیگ بیستم وارد بازی بزرگان فوتبال ایران شد و از این حیث از ورودی های جدید لیگ برتر بشمار می آید.

روزنامه گل

احتمالا کارنامه کوتاه و مختصرش ملاک چندان مناسبی برای شناسایی جامع و کامل آن ها نیست؛ اما نمایش کمابیش با ثبات در همین دو فصل، نشانگر این واقعیت است که تصمیم سازان باشگاه تا حدود زیادی به قواعد بازی واقفند و چشم بسته و بی گدار به آب نزده اند.

رفسنجانی ها با محمد ربیعی به لیگ برتر رسیدند. مدیریت باشگاه در اولین گام، با چشم پوشی از نام های سرشناس و همیشه در گردش ، به سرمربی جوان و موفق تیم اعتماد کرد. حتی شکست های سریالی آغاز لیگ بیستم هم سبب سلب اعتماد از محمد ربیعی و برنامه هایش نشد. سیاست صبر و ثبات به تدریج نتیجه داد. وقتی ربیعی و شاگردانش آرام، آرام با فضای سطح اول فوتبال آشنا شدند، بازی های دلپذیرتر و نتایج بهتر از راه رسیدند. رتبه قابل اعتنای هشتم؛ حاصل نخستین تقابل مسی های رفسنجان با تیم های لیگ برتری بود.

لیگ بیست و یکم در حالی آغاز شد که بلوغ تدریجی مس به وضوح قابل مشاهده بود. در لیگی که مدعیان درجه اولش ضعف مشهود گلزنی داشتند و قهرمان بلامنازعش با تاکتیک های محتاطانه و غالبا با تکیه بر حداقل گل زده پیروز می شد؛ نمایش های چشم نواز شاگردان ربیعی، آن ها را به یکی از تیم های دوست داشتنی لیگ تبدیل کرد. آن ها بیشتر از تیم قهرمان – البته در زمین بازی- گل زدند و بهترین گلزن و یکی از بهترین پاسورهای لیگ را در اختیار داشتند. با این حال همچنان عدم ثبات در نتیجه گیری، بویژه در مقاطع مهم و تعیین کننده فصل تیم را آزار می داد. به عبارت دیگر هنوز نه شخصیت تیمی و نه تجارب آقای مربی و نه بضاعت ثابت و ذخیره شان به اندازه قرار گرفتن در جایگاه مدعیان اصلی لیگ نبود. به این ترتیب اگرچه در مقطعی از فصل مدعی رسیدن به رتبه های سوم و چهارم جدول هم بودند؛ اما در نهایت با دو پله صعود نسبت به لیگ نوزدهم؛ در جایگاه ششم ایستادند.

حالا در آستانه لیگ بیست و دوم؛ در حالی مسی ها آماده سومین حضورشان در لیگ برتر می شوند که کماکان تلاش کرده اند، دور از هیاهو و حاشیه باقی بماند. در حالی که موسم نقل و انتقالات امسال به صحنه تغییر بنیادین برخی تیم ها تبدیل شده و رکورد جذب بازیکنان جدید، در برخی از آنها مرز چهارده نفر را در نوردیده، مسی ها سعی کرده اند با پرهیز از تغییر حد اکثری، حضوری هدفمند در بازار داشته باشند. مس علیرغم نمایش قابل تحسین در تدابیر هجومی، بشکل مشهود هم در خط دفاع و هم در دفاع تیمی نیاز به تقویت و ترمیم دارد. به همین سبب حامد لک به عنوان دروازه بان و ایمان سلیمی و رامتین سلیمان زاده به عنوان زوج قلب دفاع به خدمت گرفته شده اند. در کنار آن ها یک مدافع 30 ساله برزیلی به نام جفرسون باهیا جذب شده و فرشید باقری نیز برای تقویت بنیه دفاعی و بالا رفتن ضریب تجربه خط هافبک به مس پیوسته است.

البته آن ها در خط حمله نیز برای جلوگیری از فرصت سوزیهای فراوان فصل گذشته، شیمبای چهل ساله را در اوج پختگی و تجربه به خدمت گرفته و از خروج گادوین منشا به مقصد پرسپولیس جلوگیری کرده اند. ضمن آنکه محمد مهدی محبی، وینگر و پدیده زیر 23 سال پیکان نیز به باشگاه رفسنجانی پیوسته است.البته در این میان عقیل کعبی و مجید علییاری از جمله مهره های غالبا ثابت مس هستند که احتمالا به سبب جذب مهره های جدید تیم را ترک کرده اند. لژیونرهای عمانی ، پور امینی و اکبرپور هم سایر جداشدگان قطعی هستند. طبق آخرین خبرها، مرتضی منصوری – به عنوان خرید جدید – نتوانسته رضایت کادر فنی را جلب کند و او نیز نیامده باید بفکر پیدا کردن تیم جدید باشد.

به نظر می رسد تقویت خط دفاع و تاکتیک های دفاع تیمی و همزمان استفاده بهینه از موقعیت های گلزنی، از رفسنجانی ها رقیبی به مراتب سرسخت تر و با ثبات تر خواهد ساخت. علاوه بر اینها باشگاه مس به مرور صاحب شخصیت و تجربه مناسب برای رقابتهای طولانی و فرسایشی لیگ برتر؛ در تقابل با بزرگان و مدعیان سنتی خواهد شد. بازی در ورزشگاه اختصاصی و چمن بسیار مطلوب آن، نه تنها به ارائه فوتبال تهاجمی شاگردان ربیعی کمک خواهد کرد، بلکه به غنای تاکتیکی و چشم نوازی بیشتر رقابت های لیگ برتر خواهد افزود. در فصل پیش رو مس رفسنجان در کنار همزاد کرمانی و رقیب گردن کلفت سیرجانی، کرمان را به قطبی قابل اعتنا در فوتبال ایران تبدیل کرده اند. بی صبرانه منتظر رقابت های نفسگیر این سه تیم در کنار سایر تیم های حاضر در لیگ برتر فوتبال خواهیم ماند.

#مس رفسنجان #اختصاصی گل #یادداشت
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها