طارمی و همان دعوای همیشگی
72131
فریب یا مهارت؟
09 مرداد 1401 14:54
    هنوز فصل شروع نشده، دعوای بزرگ در فوتبال پرتغال استارت خورد؛ جنگی آشنا که یک پای آن ستاره تیم ملی کشورمان است.

روزنامه گل

مهدی طارمی که شاید یکی از سه بازیکن برتر لیگ پرتغال در فصل گذشته بود، مدت‌‌هاست که به خاطر مهارت شگفت‌‌انگیزش در گرفتن پنالتی از مدافعان حریف زیر ذره‌‌بین رفته است. او به شکل استثنایی این قدرت را دارد که خودش را در یک لحظه طلایی در مسیر برخورد با مدافع حریف قرار بدهد و با سود بردن از اهمال طرف مقابل، یک «پنالتی قانونی» بگیرد. این، چیزی است که همیشه رقبا را عصبانی می‌‌کند. فصل گذشته حملات زیادی به طارمی شد و کار را به جایی رساند که او بعد از گلزنی رو به دوربین‌‌ها «هیس» نشان داد. حالا اما جدل‌‌ها قبل از آغاز فصل استارت خورده؛ جایی که طارمی در بازی دوستانه با موناکو یک پنالتی گرفت و خودش آن را گل کرد. همین مساله باعث شد تیم‌‌های رقیب پورتو، از جمله اسپورتینگ و بنفیکا از همین حالا حمله به طارمی را آغاز کنند.

جدلی که در ایران هم وجود داشت

این دعواها با محوریت پنالتی گرفتن طارمی، اما سابقه طولانی دارد. زمانی که این بازیکن در لیگ ایران برای پرسپولیس بازی می‌‌کرد، رقبا به‌‌شدت نسبت به پنالتی‌‌های پرشمار اعلام‌‌شده روی او حساس بودند و کار به جایی رسید که از سوی رسانه‌‌های هواداری تندرو لقب «دایومی» به ستاره بوشهری داده شد! همان روزها برنامه نود هم آیتمی در مورد مهارت پنالتی گرفتن طارمی تهیه کرد که باعث شد تا مدت‌‌ها داوران نسبت به سرنگون شدن مهدی در محوطه جریمه بی‌‌اعتنایی کنند. این مناقشات تا زمان محرومیت طارمی و خروج او از لیگ ایران دنبال شد و موافقان و مخالفان مدام در کشمکش بودند.

VAR برگ برنده مهدی

دعواها بر سر مهارت پنالتی گرفتن طارمی به ویژه از زمانی اوج گرفت که این بازیکن با پیراهن ریوآوه در یک بازی سه پنالتی گرفت و در این زمینه هت‌‌تریک کرد! بعدتر که طارمی پیراهن تیم بزرگ پورتو را پوشید، حساسیت‌‌ها در مورد او هم افزایش یافت. ستاره ایرانی مدام زمین می‌‌خورد، داوران مدام پنالتی می‌‌گرفتند و امتیازات همین‌‌طور به حساب پورتو واریز می‌‌شد. در نتیجه عجیب نبود که هواداران اسپورتینگ و بنفیکا به‌‌شدت خشمگین شوند. کار حتی به انتشار مقالات تند در رسانه‌‌های نیمه‌‌رسمی کشید که واکنش‌‌‌ باشگاه پورتو و سرمربی این تیم را به دنبال آورد. حالا هم رقبا از همین ابتدا جنگ روانی را شروع کرده‌‌اند و به بهانه پنالتی اعلام‌‌شده روی مهدی در بازی با موناکو، او را تحت فشار گذاشته‌‌اند. در پرتغال توفان توییتری علیه ستاره توانای ایرانی راه افتاده و از جمله یک نفر نوشته: «بله؛ طارمی شیرجه می‌‌زند، حتی در بازی‌‌های دوستانه!» تصویرسازی‌‌های زیادی هم علیه مهدی انجام شده که البته عجیب نیست و همه جای دنیا وجود دارد. چنین هجمه‌‌هایی حتی روی کریس رونالدو هم بوده و هست. با این حال برگ برنده طارمی، تایید شدن پنالتی‌‌های رخ داده روی او از سوی فناوری کمک‌‌داور ویدئویی یا VAR است. حتی اگر مهدی بتواند داور وسط زمین را فریب بدهد، طبیعتا زورش به تکنولوژی نمی‌‌رسد و این مساله نشان می‌‌دهد همه خطاهای رخ داده روی او دقیق و درست بوده‌‌اند. دیروز مدیر روابط عمومی پورتو هم در دفاع از طارمی گفته بود: «کسانی که به وقوع پنالتی روی مهدی شک دارند، بیمار هستند.» ببینید کار به کجا کشیده است!

#مهدی طارمی #اختصاصی گل #پورتو #تیم ملی
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها