سایه روشن‌های یک تیم قهرمان
72128
از سد سکندر دفاعی تا بحران خلاقیت در حمله
09 مرداد 1401 14:17
فرزاد بیگی - این روزها قهرمان لیگ دوران آماده سازی پیش فصل را در ترکیه سپری می‌کند.

روزنامه گل

تمریناتی پیگیر و فشرده، دور از حاشیه و هیاهو. هر چند به لطف برخی دوستان، گستره جنجال و هیاهوی فوتبال ایرانی به کمپ‌های تمرینی استامبول هم رسیده است. در هرحال این اردو فرصتی متقابل برای ساپینتو و پسران آبی ست تا با شناخت بهینه از یکدیگر گام به لیگ بیست و دوم گذارند. استقلال به عنوان قهرمان مقتدر و بلامنازع فصل گذشته، از مزیت‌های بالقوه‌ای برخوردار بوده و البته مخاطراتی هم این تیم را تهدید می‌کند. درباره پیامدهای قطعی و احتمالی استعفای عجیب و غریب فرهاد مجیدی و معضلاتی که سرمربی جایگزین با آن روبرو خواهد بود، نقدها و تفسیرهای بسیاری نوشته شده و هرچه در این باب گفته شود؛ جز تکراری ملال آور نخواهد بود. اما آنچه استقلال را علیرغم مشکلات و ریسک‌های بالقوه ی مربوط به تغییر سرمربی هم چنان در جایگاه یکی از مدعیان اصلی لیگ بیست و دوم قرار می‌دهد، حفظ حداکثری ساختار تیمی، ترکیب ثابت و حتی ذخیره هاست. از میان بازیکنان غالبا ثابت استقلال تنها روی ژستد، امیرحسین حسین زاده و محمد دانشگر از این تیم جدا شده اند. این در حالیست که قرارداد ژستد به دلیل نمایش‌های کم فروغ این مهاجم و به خواست و اراده باشگاه تمدید نگردید و احتمالا دل هیچکس برای این مهاجم بلند بالا تنگ نخواهد شد. محمد دانشگر نیز زمانی به مهره بی جانشین استقلال تبدیل شد که مرادمند و یزدانی در بخشی از نیم فصل دوم به خدمت فراخوانده شدند. بنابراین با بازگشت مرادمند از خدمت، نگرانی خاصی از فقدان دانشگر وجود نخواهد داشت. به این ترتیب ساختار دفاعی آبی‌ها – به عنوان نقطه قوت این تیم، تا حدود بسیار زیادی حفظ شده است. این در حالیست که رقیب سنتی آنها و زردهای نصف جهان در پی یک فصل متزلزل در دفاع ، ناگزیر بخش مهمی از عناصر دفاعی شان را تغییر داده و در فصل پیش رو با ریسک حاصل از این جابجایی‌ها روبرو خواهند بود.

تنها نگرانی استقلال خروج امیرحسین حسین زاده ، ستاره غیر منتظره تیم در فصل منتهی به قهرمانی است. حسین زاده علیرغم اصرار باشگاه و با استفاده از حق فسخ موجود در قراردادش – که به واقع حاصل شاهکار مدیریتی مدیرعامل سابق باشگاه در شیوه عقد قرارداد با بازیکنی گمنام از باشگاه سقوط کرده سایپا بود- به شارلروای بلژیک پیوست. تا این لحظه تلاش آبی‌ها برای به خدمت گرفتن جانشینی شایسته برای این بازیکن به جایی نرسیده است.

نکته مهم دیگر آن که استقلال به عنوان قهرمان لیگ، خط حمله چندان پر فروغی نداشت. آن‌ها یکی از ضعیف ترین آمار گل‌های زده را در میان همه قهرمانان لیگ برتر در اختیار داشتند. البته که بخشی از این ناکامی آماری، ریشه در شیوه ی محتاطانه بازی آبی‌ها و تکیه بیش از حد آن‌ها به قدرت دفاعی تیم باز میگردد. با این حال باشگاه تلاش حریصانه برای جذب بازیکنان تهاجمی داشته و تا کنون سجاد شهباز زاده، پیمان بابایی، رضا میرزایی و کاوه رضایی را به خدمت گرفته است. این در حالی ست که آرمان رمضانی، ارسلان مطهری و حتی یامگا هم در لیست آبی‌ها حضور دارند. البته اخبار ضد و نقیض حکایت از آن دارد که ظاهرا مهاجمین مذکور هنوز نتوانسته‌اند انتظارات مرد پرتغالی را برآورده کنند و وی به دنبال به خدمت گرفتن یک مهره کارآمد دیگر در این بخش از زمین است. به نظر می‌رسد ساپینتو به دنبال نمایشی تهاجمی تر از فرهاد مجیدی است و شرط نخست و لازم برای ارائه فوتبال هجومی در اختیار داشتن خط میانی خلاق و مهاجمان گل زن است. به این ترتیب عدم خلاقیت کافی در بخش هجومی - به عنوان مشکل کهنه آبی‌ها – با خروج حسین زاده تشدید شده و به پاشنه آشیل احتمالی تیم قهرمان تبدیل خواهد شد. به خدمت گرفتن یک هافبک بازیساز تا حد زیادی به ایجاد توازن قدرت در مناطق مختلف زمین کمک خواهد کرد و باعث کارآمدی بهتر و بیشتر مهاجمان نامدار استقلال خواهد شد.

#استقلال #اختصاصی گل #لیگ بیست و دوم
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها