تا فوتبال ساپینتو را نبینیم نباید نظر بدهيم
72125
اصغرخانی: استقلال نتوانست پشتوانه‌های فرهاد را خوب نگه دارد!
09 مرداد 1401 14:09
علی مسعودی - ايوب اصغرخانی یکی از مربيان سازنده فوتبال ایران است که حتی در سال هایی که مديريت آکادمی استقلال را برعهده داشته، تیم‌های پایه باشگاه موفقیت‌های زيادی را به دست آورده است.

روزنامه گل

این مدير و مربی موفق استعدادهای بیشماری را به فوتبال ایران معرفی کرده که همین الان چندین شاگرد او در اروپا بازی می‌کنند. در این راستا گفت و گویی با مدیر آکادمی حال حاضر استقلال نود و مدیر سابق آکادمی باشگاه استقلال انجام دادیم که اعتقاد دارد؛ فرهاد مجيدی پشتوانه خوبی را برای باشگاه برجا گذاشت که‌ای کاش این پشتوانه حفظ می‌شد و با جوانان تیم اینگونه برخورد نمی‌شد.

اوضاع استقلال را در فصل آینده چطور می‌بینید؟

شرایط استقلال فعلا خوب است، ولی تا تیم وارد مسابقات نشود و چند بازی انجام‌ نگیرد، نمی‌شود بحث فنی کرد. بحث فنی را موقعی می‌کنند که تیم‌ حداقل چند بازی کرده باشد تا نتایج و نوع بازی تیم اقای ساپینتو را ببینیم و نظر بدهیم.

نقل و انتقالات تیم را چطور دیدید؟

با توجه به خروجي‌های استقلال، نقل و انتقالات خوب صورت گرفته و چون تیم اسکلت اصلی اش را حفظ کرده نیازی نبود که تیم زیاد وارد خرید شود.

فرهاد مجیدی فصل گذشته بازيکنان جوان زيادی را به باشگاه آورد و یک پشتوانه خوب قوی ساخت، ولی باشگاه نتوانست سرمايه‌های تیم را حفظ کند. نظر شما که سازنده فوتبال هستید و در آکادمی باشگاه نیز فعالیت خوبی داشتید، در این رابطه‌ چیست؟

من کاری به جدایی ناگهانی آقای مجيدی ندارم چون هنوز هم هواداران بطور دقیق نمی‌دانند او چرا جدا شد و از تیم رفت. من به تیم او کار دارم که آقای مجيدی یک تیم آینده داری را ساخت که از درون دروازه گرفته تا خط حمله جوانگرایی کرد. همين الان استقلال در هر پستی بازیکن جوان خوب و قوی از لحاظ فنی را دارد که چندین سال می‌تونند تیم را همراهی کنند. نفراتی که الان در تیم حضور دارند. مثل رضایی، حردانی، سلمانی جلالي و حسين زاده که مفت از دست تیم پرید! البته متاسفانه باشگاه چندين بازیکن بسیار خوب که سرمايه‌های تیم بودند را به راحتی از دست داد. بازيکناني که آزمون و خطا هایشان را‌ در تیم پشت سر گذاشته بودند و حتی به ترکيب اصلی هم رسیده بودند که باید این سرمايه مديريت درستی می‌شد. بازيکناني نظير رضا آذری که از نونهالان در استقلال رشد کرد تا به کاپیتانی تیم برسد. شما فکر می‌کنید چه فرقی‌ بین امثال آذری، خاقانی و خادم پور، رابط، داجلیری و مرادی با بازیکنان جوان جدیدی که جذب شده وجود دارد؟ یعنی بازیکنی که از تیم‌ دیگری خریداری شده‌اند از بازیکنان قبلی بهتر هستند؟ آیا نمی‌شد این بازيکنان بهتر از این مدیریت کرد؟ رضا آذری سرمايه استقلال است و در همین تیم رباط داد آیا حق او این بود قرارداد ببندند و بعد در لیست خروجی قرار دهند؟! او چندین پیشنهاد را به خاطر استقلال رد کرد حالا باید تاوان یک اشتباه باشگاه را بدهد؟ این کار نه حرفه‌ای درست است نه اخلاقی.

ظاهرا ساپینتو نظر مثبتی نداشته؟

هیچ جای دنيا بازیکنانی که در آکادمی باشگاه رشد می‌کنند و به رده بزگسالان می‌رسند، به راحتی از دست نمی‌دهند. شما فکر می‌کنید در فوتبال دنیا به مربی اجازه‌ می‌دهند، یک دفعه چند بازیکن را کنار بگذارد؟ هیچ وقت اجازه نمی‌دهند چون شاید مربی دلش بخواهد پانزده بازیکن را کنار بگذارد. ایا باید اجازه این کار را داد؟ آیا به ساپینتو گفته‌ بودند که فلان بازیکن یک هفته پیش قراردادش را تمدید کرده بوده ولی شما کنارش گذاشتید؟ این بازیکن چندين پیشنهاد را رد کرده ولی الان باید در لیست خروجي قرار بگیرد! آیا این کار حرفه‌ای است؟! چرا باید با سرنوشت بازیکنی بازی کرد که چندین پیشنهاد را جواب منفی داده تا قراردادش را تمدید کند و حالا در لیست خروجي قرار گیرد؟ در کل دنيا اگر تیمی بازیکن خود را نخواهد و او قرارداد داشته باشد معمولا دو راه ندارد‌. اولی قرضی به باشگاه ديگری بدهند و دومی هم باید حفظ کنند و پولش را کامل بدهند.

الان باشگاه این کار را کرده؟!

خیر!پس کار حرفه‌ای نبوده و متاسفانه برخورد خوبی با بازیکنان جوان تیم‌ نشده که باید برخورد محترمانه‌ای با آنها می‌شد. الان بازیکنی که اول فصل پیشنهاد پنج میلیاردی داشت، دو میلیارد هم نمی‌دهند چون وقتی اسم بازیکن را در ليست خروجي قرار می‌گیرد، تیم‌ها نگاه‌ دیگری به او می‌کنند.

بازی اول با سپاهان را چطور می‌بینید؟

برای شروع قرعه سختی برای هر تیم افتاده چون استقلال لیگ را بدون شکست به پایان رسانده که اگر ببازد از همان هفته اول مشکلات شروع می‌شود. سپاهان نیز کلی هزینه کرده و بازیکن و کادر فنی خارجي آورده که این تیم هم ببازد، مشکلات خاص خودش را دارد.

#ایوب اصغرخانی #اختصاصی گل #پیشکسوت استقلال #مصاحبه #علی مسعودی
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها