با نظر آقایحیی که گفت کهکشانی بسته نشده ایم موافقم
71836
رضا جباری: با قرارداد پرسپولیس اشباع شدم و فوتبالم تمام شد!
04 مرداد 1401 13:42
مرتضی صفایی- رضاجباری در دهه ۸۰یکی از تکنیکی ترین فوتبالیستهای ایران بود که همیشه با علی کریمی مقایسه می شد.بازیهای چشم نواز و تماشاگر پسند،اخلاق خاص و منحصر به فرد و البته عشق به پرسپولیس باعث شده بود تا همیشه محبوب هواداران دوآتشه ارتش سرخ باشد.

روزنامه گل

اما صرفنظر از نکات مثبت آقا رضا،او نقطه ضعف بزرگی هم داشت که اگر این ضعف رابرطرف می کرد شاید همان سالها می توانست در بهترین لیگ های اروپایی بازی کند.بی خیالی و خونسردی کاذب.نقطه ضعفی که خودش هم درگفتگو با ما،به آن اعتراف کرد و البته باکلی حسرت. خواندن گپ و گفت گل با پسر نازی آبادی پرسپولیس خالی از لطف نیست.....

آقا رضا درخبرها داشتیم شما هم یکی از گزینه های دستیاری یحیی گل محمدی بودید...

البته بصورت مستقیم به من پیشنهاد نشده بود.غیر مستقیم دوستان یه چیزهایی به من گفتند اما در حد حرف و نقل قول بود.خیر،من پیسنهادی از طرف آقا یحیی نداشتم.البته که اگر پیشنهاد میشد با افتخار قبول میکردم و به عنوان سرباز پرسپولیس انجام وظیفه میکردم.

فکر نمیکنید که وجود یک دستیار از جنس بازیکنان سابق پرسپولیس در کادرفنی این تیم می توانست کمک حال گل محمدی باشد....

البته که آقا کریم هست و نیازی به گفتن من نیست که از نقش ویژه و تاثیر گذار او تکرار مکررات کنم.اما اعتقاد دارم استفاده از بازیکنان سابق پرسپولیس که تجربه حضور در تیمهای پایه این تیم رادارند می تواند بازدهی خوبی داشته باشد.من خودم را نمیگویم.اما در پرسپولیس داریم پیشکسوتانی که مدارک مربیگری را در بالاترین سطح گذرانده اند و تجربه خوبی هم در کار باجوانان دارند.حالا نمیخواهم بگویم به عنوان نفر دوم یا سوم.اصلا رو نیمکت هم ننشینند.بیایند در تمرینات به کادرفنی تیم کمک کنند.من رضا جباری با چهارسال مربیگری در رده های پایه در توان خودم میبینم که بیایم و با هافبک های هجومی و پشت فوروارد کار کنم.یا عزیزان دیگر.مگر چه اشکالی داشت که آمدند در کنار مربی بدنساز خارجی تیم یک دستیار گذاشتند.این اتفاق برای پرسپولیس به نظرم دوسر برد است.هم کادرفنی می تواند از پتانسیل های باشگاه بهره مند شود و هم آن جوانی که سودای مربیگری دارد میتواند کسب تجربه کندبرای سالهای آینده باشگاه و درواقع اثر گذار باشد

حالا به نظر شما مربی برزیلی که به عنوان دستیار اول جذب تیم شد می تواند در شرایط بحرانی به گل محمدی کمک کند....

امیدوارم اینگونه باشد.شناخت کافی از ایشان ندارم و انشالله که در کنار سرمربی محترم تیم بتوانند روزهای خوبی را برای هواداران رقم بزنند.بهرحال سلیقه آقا یحیی در این مقطع این چنین بوده است و باید به دیدگاه ایشان احترام بگذاریم و از دستیار برزیلی او حمایت کنیم.این که بخواهیم نقد غیر منصفانه و بی منطق از مربی خارجی داشته باشیم دور از انصاف است.

اما صحبت از دستیار تراز اول و شناخته شده بود اما مربی برزیلی که انتخاب شد چندان رزومه قوی ندارد....

با احترام به نظر شما،اعتقاد دارم رزومه بخشی از توانایی های یک مربی می تواند باشد.سرمربی حال حاضر منچستر یونایتد آقای اریک تن هاگ را چه کسی میشناخت.در لیگ هلند همراه با آژاکس عالی کار کرد و عملکرد درخشانش مسئولین منچستر را مجاب کرد تا استخدامش کنند.زمان ثابت خواهد کرد که دستیار برزیلی آقا یحیی توانمد هست یاخیر.شما هم صبور باشید.

از صحبتهایتان مشخص است که کلا مربی خارجی در اولویت شما است....

هرگز.واقعا این طور نیست.خوشبختانه ما درمملکت مان مربیان خوبی داریم که در نقشان اجحاف هم شده است.خود همین آقای گل محمدی،آقای تارتار و....همه من رو میشناسند که چقدر سنگ مربیان داخلی را به سینه میزنم.اما حرفم این است که باید مربیان داخلی ما بصورت اصولی کارشان را شروع کنند.اینطور نباشد که تا کفش خودرا آویزان میکنند بروند روی نیمکت مربیگری.

خود شما مربیگری را از کجا شروع کردید....

از لیگ دسته سوم.بعد هم از نوجوانان پرسپولیس تا رده امیدها....

یعنی فعلا قصد دارید در رده پایه مربیگری کنید....

البته دوپیشنهاد از تیمهای لیگ برتری داشتم.اما صادقانه بگویم در آخرین لحظات منتفی شد.

به عنوان دستیار اول...

باور بفرمایید نفر اول یادوم یاسوم برای من درحال حاضر مهم نیست.شاید دوسال دیگر سطح توقع من این باشد که نفر اول باشم یا دوم.اما در مقطع فعلی فقط کسب تجربه برایم مهم است.

این توانایی رادر خود میدید که به پرسپولیس و گل محمدی کمک کنید.

صد درصد..

ظاهرا هرچقدر در دوران بازیگری بی خیال و خونسرد بودید،میخواهید درمربیگری همه آن خونسردی اعصاب خرد کن را جبران کنید....

( با افسوس)ما را یاد آن سالها نیندازید که حسرت آن روزها هنوز هم با من است.

آن خونسردی کاذب و از خود راضی بودن منحصر به فرد از کجا می آمد آقا رضا....

از تفکرات غیر حرفه ای خودم.متاسفانه من از روی شکم سیری فوتبال بازی میکردم.اصلا شرایط را جدی نمیگرفتم.وقتی با پرسپولیس قرارداد بستم کلا از فوتبال دیگر ارضا شدم و اعتقاد دارم فوتبال من همان زمان تمام شد.به آن چیزی که میخواستم رسیدم.آرزوی من بازی در پرسپولیس بود.وقتی به آرزویم رسیدم،پیش خودم گفتم دیگه بالاتر از پرسپولیس هم مگه هست؟ همین تفکرات غیر حرفه ای باعث شد تا در اوج شایستگی خودم به خودم لطمه بزنم...

همان سالها یادم هست،استقلال و پرسپولیس رقابت شدیدی برای جذب شما داشتند....

بله.حتی رقم پیشنهادی استقلال به من دوبرابر پرسپولیس بود.اما عشق به پرسپولیس برای من قیمت نداشت...

آن زمان همه تورا با علی کریمی مقایسه میکردند...تکنیک،استایل،سرتوپ زدن و.....

البته که باعث افتخار من بود و هست.یادمه علی آقا پروین یک بار مصاحبه کرده بود و گفته بود اگر علی کریمی رفته ما رضا جباری را داریم....شاید به جرات بگویم تنها فوتبالیستی که در ایران با علی کریمی مقایسه می شد من بودم....این ها همه برای من افتخاری بزرگ محسوب میشود.

شماره مورد علاقه ات هم ۱۴ بود....

بله.از همان اول ۱۴.پوشیدن این پیراهن هم برای من افتخار بود.چراکه در پرسپولیس صاحب واقعی این شماره آقا ضیا عربشاهی بود.

کدام بازیکن پرسپولیس را وقتی الان میبینی یاد خودت میفتی...

تا چندسال پیش خونسردی محسن ربیع خواه و الان هم مهدی ترابی و وحید امیری...

پدیده فصل جدید پرسپولیس...

سعید صادقی و مهدی عبدی

مهدی عبدی هم که مصدوم شد...

بله شنیدم.متاسفانه این بازیکن هم علیرغم تمام شایستگی هایی که دارد اصلا قدر خود رانمیداند.واقعا حیف این بازیکن که با تفکرات غیرحرفه ای و عدم مدیریت استعدادش حضور در ترکیب ثابت و توانایی هایش را از خودش دریغ میکند...شک نکنید اگر افکارش حرفه ای بود مصدوم نمیشد...

درباره سعید صادقی و حضور پرسروصدایش درپرسپولیس چه نظری دارید

فکر میکنم اگر با جو پرسپولیس خو بگیرد موفق شود.الان از هرکی میپرسید پدیده پرسپولیس چه کسی میشود میگویند سعید صادقی.مگر با ۲۹سال سن میشود اسم یک بازیکن را پدیده گذاشت.زمانی که مابازی میکردیم به بازیکن۲۱ساله هم پدیده میگفتند.البته خودم هم اسم سعید صادقی را به عنوان پدیده نام بردم.اما این ضعف فوتبال ما است که از یک بازیکن ۲۹ساله پدیده نام ببریم.این نشان دهنده عدم توجه به تیمهای پایه است.

مدعیان اصلی قهرمانی...

پرسپولیس،سپاهان و استقلال

پرسپولیس قهرمان خواهد شد...

خیلی سخت هست.متاسفانه از الان جوی به راه افتاده که پرسپولیس کهکشانی بسته شده است و باید قهرمان شود...اما من با نظر آقایحیی که گفت کهکشانی بسته نشده ایم موافقم.شما سپاهان را ببینید که چه مربیان و بازیکنانی را جذب کرده.یک تیم اروپایی بسته اند.یا استقلال.با نفرات فصل قبل تمدید و چند بازیکن خوب هم جذب کردند.

یعنی فصل جدید قهرمانی پرسپولیس دور از دسترس است...

خیر.اما به راحتی سالهای قبل نیست.فصل جدید سخت ترین فصل بارقبای سخت تر برای پرسپولیس خواهد بود.اما با تدابیر کادرفنی،همت بازیکنان و تلاش مدیریت باشگاه میتوانیم در انتهای فصل جام قهرمانی را به هواداران دهیم....

#رضا جباری #پرسپولیس #اختصاصی گل #مصاحبه
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها