آن‌هایی که در لیگ برتر حضور داشتند (۱۵)
70630
پرسپولیس تهران، نشد که بشود!
15 تير 1401 13:10
جواد حامدنیا - دفاع تیمی این فصل سرخ‌پوشان، نماد یک ویرانی کامل بود، آن‌ها این فصل هیچ‌گاه در یک مسابقه آن ثبات لازم را نداشتند و در هر مسابقه تغییراتی را در خط دفاعی خود لحاظ می‌کردند، هرگاه لازم بود از گل برتری شان در مسابقه دحفاظت کنند به‌خوبی از آن دفاع نمی‌کردند و یا در بدترین شرایط با اشتباه‌های بچگانه تیم را در سکوی باخت مقابل تیم‌هایی چون آلومینیوم و صنعت نفت قرار می‌دادند!

روزنامه گل

پرسپولیس یکی از سه تیم پرافتخار فوتبال ایران یکی از پرطرف‌دارترین تیم‌های ایران و آسیا، طوفان سرخ در ۱۰ آذر ۱۳۴۲ در تهران متولد شد و از همان سال شروع به افتخارآفرینی کرد، تا به امروز آن‌ها ۱۴ مرتبه فاتح لیگ ایران شده‌، ۶ بار جام حذفی و ۴ بار هم سوپرجام فوتبال ایران را بردند، ضمن آن که آن‌ها در طی سه فصل پیاپی به دو نایب‌قهرمانی آسیا رسیدند!

آمار تیمی

پرسپولیس این فصل با انجام ۳۰ مسابقه و کسب ۱۸ برد، ۹ تساوی و ۳ شکست با ۶۳ امتیاز نایب‌قهرمان شد، سرخ‌پوشان با به ثمر رساندن ۴۴ گل که ۲ تای آن‌ها از روی نقطه پنالتی بود، بهترین خط حمله لیگ بیست و یکم را به دست آوردند مضاف بر آنکه آن‌ها در این فصل ۲۱ گل هم دریافت کرده‌اند و نشان دادند در دفاع متزلزل بوده اند، تیم یحیی این فصل در هر مسابقه مالکیت توپ ۵۴ درصدی را به ثبت رساند و به‌طورکلی در این فصل ۱۰۳ کرنر به دست آورد و ۱۸۳ شوت به سمت دروازه حریفان شلیک کردند که ۴۵ درصد آن‌ها درون چارچوب بود، قهرمان پنج فصل گذشته لیگ برتر در ۳۰ مسابقه دوازده کلیشه را به ثبت رساند و ۵۴ کارت زرد و یک کارت قرمز هم دریافت کرد.

آمار بازیکنان

مهدی عبدی مهاجم جوان پرسپولیس با به ثمر رساندن ۷ گل در ۲۵ مسابقه آقای گل این فصل سرخ‌پوشان بود، مهدی ترابی طبق معمول با ۱۰ پاس گل، گل‌ساز ترین بازیکن تیم یحیی بود، حامد لک با انجام ۲۲ مسابقه و با ثبت ۹ کلین شیت در قیاس با احمد گوهری در این حیطه عملکرد بهتری را داشت و البته سعید آقایی با دریافت ۵ کارت زرد در ۲۴ مسابقه، خشن‌ترین بازیکن سرخ‌پوشان لقب گرفت، ضمن آنکه امید عالیشاه تنها کارت قرمز سرخ‌پوشان را در این فصل بدست آورد.

جام حذفی، حذفی دوبار..

قهرمان نشدن پرسپولیس در جام حذفی یک اتفاق کاملاً ساده است، هواداران پرسپولیس که در ۱۰ سال گذشته فقط یک قهرمانی تیمشان را در جام حذفی دیده‌اندحذف تیم محبوبشان در این رقابت‌ها را یک امری طبیعی می‌دانند، تیم یحیی در مرحله اول جام حذفی در مقابل ویستا توربین ۴ بر صفر پیروز شد، در مرحله بعد ذوب‌آهن را در نقش‌جهان ذوب کرد، و این تیم را ۳ بر صفر شکست داد تا به آلومینیوم برسد، در آزادی و در حضور تماشاگران خیلی افتضاح ظاهر شدو سرانجام در مقابل هزاران تماشاگر مقابل آلومینیوم سید مهدی رحمتی، ۳ بر دو شکست خوردو حذف دیگر در جام حذفی را تجربه کرد!

چرا پرسپولیس دبل هت تریک نکرد

سرخ‌پوشان که در طی پنج فصل گذشته توانستند هر فصل بر بام فوتبال ایران بایستند، این فصل نتوانستند برای بار ششم به‌طور پیاپی قهرمان ایران شوند! مشکلات متعددی در این زمینه هست که می‌توان آن‌ها را یک‌به‌یک شرح داد. یکی مشکلات متعدد مدیریتی و صندلی مدیریت پرسپولیس که این فصل ثبات لازم را نداشت یا استعفاهای دائم یحیی گل‌محمدی که کام بازیکنان و هواداران را بعد از هر استعفا تلخ می‌کرد.

خریدهای بی‌کیفیت

گل‌محمدی این فصل نشان داد که در خرید بازیکن شاید اونجوری که باید باشد نیست، در فصلی که گذشت بازیکن‌هایی چون وحدت حنانوف و منوچهر صفرف را از استقلال تاجیکستان به خدمت گرفت و رضا اسدی و علیرضا ابراهیمی را با مبالغ نجومی در اختیار گرفت که عملاً هیچکدام در حد پرسپولیس نبودند و نتوانستند انتظارات را برآورده کنند، البته نکته‌ای دیگر که بلای جان سرخ‌پوشان شده بود، حمید مطهری بود که با حضورش در کنفرانس‌های پس‌از مسابقه پر حاشیه ظاهر می‌شد و میان هواداران تفرقه برپا می‌کرد! پرسپولیس این فصل کاملاً یک اسکواد از آن‌چیزی که یک قهرمان می‌خواست، نداشت .

حساس‌ترین مسابقه پرسپولیس یحیی

شاید در مهم‌ترین مسابقه فصلش در دقیقه هشتادمین بازی جام را به استقلال واگذار کرد و البته برد را با یک تساوی عوض کرد. دربی درست نقطه‌ای بود که پرسپولیس می‌توانست با بردن استقلال هم یک بازی ۶ امتیازی را برده باشد هم اولین شکست تیم مجیدی را رقم بزند و از نظر روحیه تیمی، این تیم را تضعیف کند، البته آن‌ها تا دقیقه هشتادم کماکان به این مهم رسیده بودند اما به‌یک‌باره فرهاد مجیدی، صالح حردانی و رودی ژستد همه‌چیز را عوض کردند.

دفاع ناآرام، عامل اصلی از دست دادن جام ششم

دفاع تیمی این فصل سرخ‌پوشان، نماد یک ویرانی کامل بود، آن‌ها این فصل هیچ‌گاه در یک مسابقه آن ثبات لازم را نداشتند و در هر مسابقه تغییراتی را در خط دفاعی خود لحاظ می‌کردند، هرگاه لازم بود از گل برتری شان در مسابقه دحفاظت کنند به‌خوبی از آن دفاع نمی‌کردند و یا در بدترین شرایط با اشتباه‌های بچگانه تیم را در سکوی باخت مقابل تیم‌هایی چون آلومینیوم و صنعت نفت قرار می‌دادند!

#پرسپولیس #اختصاصی گل #آمار
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها