از 90 تا 360 چند سال گذشت؟
70623
عادل خاطره‌ها
15 تير 1401 12:44
    وحیدرضا عبدی نژاد - آنهایی که از سالهای دور فوتبال و مسائل به روز آنرا دنبال می‌کنند خوب به یاد دارند زمانی را که وقتی تلویزیون کشورمان فقط سه شبکه را در خود جای می‌داد!

روزنامه گل

روزی تیزری را پخش کرد و نوید از تولد یک برنامه تحلیلی بر مسائل فنی و داوری داد و اعلام کرد که از این پس شنبه شبها منتظر دیدن برنامه‌ای به نام «نود» باشید با جوان خوش خنده و خوش قد و بالایی به نام عادل فردوسی پور که البته طنین گزارشهای فوتبالش هم به گوش فوتبال دوستان کاملا آشنا بود و البته بیشتر صدایش شناخته شده تر بود تا سیمایش !

از همان بدو نود و اجرای خاصش خیلی زودتر از آنچه که خودش فکر میکرد پربیننده شد و به قولی جایش را در برنامه‌های پرمخاطب باز کرد، او بدعت جدیدی را با این برنامه به راه انداخت و حتی بعد تر شاهد برنامه‌های "شبه نود" هم بودیم، اما نود برای طرفدارن فوتبال رنگ و بوی دیگری داشت.

کم کم برنامه نود از شنبه شبها به دوشنبه شبهای هرهفته موکول شد و به اوج خود رسید و البته شیطنتهای شیرین و هوشمندانه هر از گاهی عادل هم کار را بعد از سالها به جایی رساند که عادل فردوسی پور با نودش به اوج رسید و تبدیل شد به پرمخاطب ترین برنامه ورزشی سالهای نه چندان دور

چند عامل بسیار مهم از جمله: دعوت از مهمانان خاص و محبوب و البته مطابق با سوژه روز فوتبال کشور ، مردمی بودن نود با عادلی که همیشه سعی بر عادل بودن و صداقت و صراحت کلام داشت، نقد بی تعارف از چهره‌های خاص فوتبال و رو در رو شدن ایشان برای مناظره‌های جانانه، نقد و بررسی دقیق و کارشناسانه داوری‌ها که انصافا به داوری‌های لیگ کمک کرد تا سطح بالاتری داشته باشد و دیگری "نمایان کردن دستهای آلوده و پشت پرده که به پیکره فوتبال و حتی ورزش کشور آسیبهای جدی می‌زدند " برای تبلیغ پاک سازی فوتبال : اینها همه گی دست به دست هم داد و تا حدی پیش رفت که دیگر برنامه محبوب نود باعث شود تا خیلی از عاشقان فوتبال تا پاسی از شب بیدار بمانند و سه شنبه‌ها حتی دیر تر به سر کار یا کلاس و دانشگاهها بروند!

حالا که بحث اوج برنامه نود به میان آمد در اینجا جا دارد به پاس اینهمه سال خاطره سازی این برنامه قدیمی و پرطرفدار بودنش و برای اینکه جذابیت این متن برای خوانندگان محترم بالاتر برود،

خلاصه وار یادی کنیم از چند تکه از پازلهای خاطره ساز و ماندگار نودی که دیگراینروزها شاهدش نیستیم: بی شک یکی از ماندگارترین آیتمهای این برنامه نوستالژی! مناظره و البته درگیری‌های کلامی علی دایی با یکی از مدیران عامل وقت پرسپولیس (حبیب کاشانی) بود که بعدها با هم کدورتهایشان را کنار گذاشتند و دیگری باز هم صحبتهای انتقادگونه علی دایی اینبار بر علیه کفاشیان و عواملش در زمان برکناری او از سمت سرمبیگری تیم ملی ایران است.

یکی دیگر از صحنه‌های حک شده بر اذهان بینندگان همیشگی اش، حضور مردی کاربلد و مدیری فوتبالی و با لحن همیشه صریح و جسورانه اش در یکی از دوشنبه شبهای شبکه سه آن دوران بود که خالق یکی از پربییننده ترین نودهای صدا و سیما شد، یعنی دکتر دادکان که انصافا اینروزها جای خالی اش در فوتبال ایران کاملا حس میشود.

اگر یادتان باشد بعد از ماجراهای عجیب کنار رفتنش بعد از جام جهانی 2006 آلمان، مهمان عادل شد و خیلی از مسایل پشت پرده عجیب فوتبالی آن دوران را افشا کرد و با بیان این جمله که ابتدا آقای احمدی نژاد (رییس جمهور وقت) خودش میخواسته شخصا سکان هدایت فدراسیون فوتبال را برعهده بگیرد تعجب شدید عادل و البته مخاطبانش را برانگیخت! و با صحبتهای آتشین و صریحش تا پاسی از شب مخاطبان آن برنامه را پای تلوزیونهایشان میخکوب کرد.

البته آیتمهای خاص و ماندگار زیادی وجود دارد که بدلیل محدودیت در میزان حجمی این مقاله فرصت عنوان آنها نیست ولی تیتر وار میتوان به حضور چهره‌های محبوب فوتبال ایران از جمله احمدرضا عابدزاده و مربیان سرشناسی مثل کی روش و بلاژویچ و برانکو و همینطور فوق ستاره هایی همچون روبرتو کارلوس و لوییز فیگو اشاره کرد و یا حتی اشکهای مهدوی کیا مقابل فردوسی پور بعد از خداحافظی تلخش از فوتبال و ارتباط این ماجرا با درخواست یحیی گل محمدی از وی میتوان یاد کرد که حتی فردوسی پور هم با دیدن اشکهای موشک هامبورگ بغض کرد و گفت اگه اشکهایت ادامه داشته باشه من هم باهات همینجا گریه میکنم !

و در آخر این آیتم خاطره بازی با نود، باید به بحثهای چالشی میان عادل با نمایندگان مجلس و حضور جنجالی مایلی کهن و خطاب کردن عادل با لقب جدید "کی روشی پور" ! و یا ... پخش کردن آیتمهای مربوط به ارتباط رمالها و به اصطلاح خوبان عالم ! با فوتبال و افشاگری‌های عجیب و جالب خداداد عزیزی در این زمینه اشاره کرد.

یکی از نکات مهمی که پایه گذار موفقیت نود آن روزها بود ، یکدلی و صمیمیت مجری و تهیه کننده این برنامه با تمامی عواملش بود که یک شب از نزدیک شاهد این جو صمیمانه در پشت صحنه نود و البته پیگیری‌ها و دلسوزی‌های فردوسی پور برای حفظ کیفیت برنامه بودم .

حالا اما درجه‌ها چرخیدند و اعداد تغییر کردند تا پس از نود پربیننده و البته صد و بیست جذاب، عادل به 360 برسد! برنامه‌ای گفتگو محور که به تازگی شروعی ایده آل داشته و باید به فال نیک گرفت برنامه‌ای در پلت فرم فضای مجازی که تا اینجا عادل مثل همیشه خوش سلیقه گی داشته و با دعوت از هم دانشگاهی خود : مرد پرافتخار فوتبال مان و به نوعی شناسنامه فوتبال ایران یعنی علی دایی شروعی تحسین برانگیز داشته و در ادامه هم با دعوت از اسکوچیچ و سرپرست فدراسیون فوتبال و به چالش کشیدن شان، ناخودآگاه یاد و خاطره نود را برای مان زنده کرد .

اما اینجا یک "ولی و اما" هم لازم است بیاوریم و یک نقد دوستانه داریم و توصیه کارساز و بسیار مهم به عادل عزیز ، اینکه وقتی الان شرایط جوی برایت نسبت به گذشته دچار تغییر شده و اخیرا هم گفته شده با بازگشت ایشان اصلا مشکلی نداریم پس بخاطر همین مردمی که اینهمه سال وفادارانه دوشنبه شبها تا دیر وقت، بیداری را به خواب ترجیح میدادند و نود را با کمال میل شان دنبال میکردند و از گزارش‌های ”عادل فوتبال" ، کیف فوتبالی میکردند‌ای کاش خودت هم با در نظرگرفتن این نکات مهم که الان ذکر شد، کمی انعطاف بیشتری به خرج دهی و با مدیریت شرایط، بعد از سالها دوری و وقفه پای میز مذاکره‌ای بنشینی برای بازگشتی جانانه و به موقع تا هم مثل سابق به سهم خودت به فوتبال کمک کرده باشی ، هم فوتبالدوستان را به وجد بیاوری و اینکه همین انرژی در فضای مجازی را در فضای حقیقی و ملی به کار گیری تا در حق آن فوتبالدوستی که همیشه نود را از تلوزیون میدید و اکنون به هر دلیلی دسترسی اش به فضای مجازی کمی مشکل است خدایی نکرده اجحاف نشود.

آری عادل جان! امیدواریم که با این (برنامه اینترنتی جدید) 360 ، چرخشی 180 درجه‌ای داشته باشی بر نبودنت در صدا و سیما و شبکه سه و با تغییر نظر و تجدید نظر به موقع ات اینبار با 360 (بجای نود نوستالژی) ، در تلوزیون بار دیگر مهمان خانه‌های عاشقان فوتبال باشی و از "ققنوس نود" ، 360 برخیزد که بار دیگر خاطره بسازد برای مردم ایران که خاطره‌های خوش و خاطره سازان مردمی را هیچگاه فراموش نخواهند کرد .

با این زنده کردن خاطرات امیدوارم کمی ذهن مخاطب را در مسیر خاطرات رنگارنگ دوشنبه شبهای سالهای گذشته برده باشم و اصلا هدف از این نگارش همین خاطره بازی‌ها در کنار تحلیل و البته نقد دلسوزانه بود به بهانه آغاز 360عادل فردوسی پوری که سالهاست دلمان برای گزارشهای جالب و دلنشین اش تنگ شده است و البته دل او هم قطعا برای گزارشهای خاص فوتبالی اش تنگ است. نشان به آن نشان که وقتی پس از سالها گزارش دیدار فینال لیگ قهرمانان آسیا که پرسپولیس ایران یک پای آن بود را گزارش کرد هنوز آن زنگ صدای خاص در گوشمان است ، او با صدای بغض آلودش اینگونه شروع کرد که: سلام به مردم ایران، چقدر دلم تنگ شده بود برای گزارش فوتبال برای شما ... (مکثی کرد و بغض اش را کمی فرو برد و ..) ادامه داد: با خودم گفتم بابا! خودت رو کنترل کن یه کمی بیشتر ، اما نشد دیگه ..!

کلام آخر : به امید اینکه به بهانه جام جهانی قطر که در آستانه آن هستیم این، مهمترین آوردگاه و جشنواره جهانی فوتبال و حتی ورزش دنیا: هم عادل یخ گزارش نکردن هایش را جانانه بشکند واین بار کام بکی خاطره انگیز را داشته باشد و هم مسوولان صدا و سیما که یک رسانه مهم ملی است بخاطر شادی دل مردم و عاشقان فوتبال که در این شرایط خاص تحریمها و مشکلات اقتصادی و مشغله‌های بیشماری که هست ، با تدبیری مثال زدنی عادلی را به خانه اش (صدا وسیما) برگردانند که مجددا به یکی از سرمایه‌های تحصیلکرده و مجری باسواد، مستعد و محبوب خود، مثل گذشته بنازند و صد البته تسکین دهنده مردم کشورمان شوند که دلخوشی مهم اینروزهایشان همین "فوتبال دوستداشتنی" با گزارشگر و مجری خاص و محبوبشان است.

#عادل فردوسی پور #اختصاصی گل #آمار #یادداشت
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها