دعوای پسا جام اسکو با باشگاه ها، توهم یا واقعیت
70507
چرا استعفا نمی دهی مرد؟
14 تير 1401 14:44
    فرزاد بیگی - این روزها ناسزا گفتن و لگد زدن به اسکوچیچ به ساده ترین کار جهان تبدیل شده است.

روزنامه گل

برخی انگار قسم خورده اند که تا این کروات بخت برگشته را از حضور در جام جهانی ناکام نکنند؛ آرام و قرار نگیرند. نکته خوشمزه ماجرا اما شخص دراگان است. او نشان داده که بیدی نیست که به این بادها بلرزد. ظاهرا هیچ فنی پشت او را به خاک نمی رساند. هیچ طعنه و کنایه ای هم، هیچ کجایش را به درد نمی آورد. از عزت و نفس و غرور و این قبیل داستان ها هم خبری نیست. پس فقط یک راه برای جماعت « آنتی اسکو» باقی مانده. شجاعت داشته باشید و مرد کروات را برکنار کرده و عواقب این تغییر را بپذیرید. او به هیچ عنوان استعفا نخواهد داد.

یکی دو روز است که آتشبار مخالفان اسکو، تجدید قوا کرده است. از یک طرف قرار است از بین رفتن اعتبار اسکو در جمع لژیونرها برجسته شود. می گویند در اردوی نفرینی دوحه کسی گوشش بدهکار برنامه ها و تاکتیک های مرد کروات نبوده است. حرف های دراگان فقط نزد تازه واردها خریدار داشته و قدیمی های تیم ملی برای خود تمرین می کرده اند. اثرات این خبر تمام نشده بود که از سویی دیگر مخالفان اسکوچیچ خبر بامزه تری رو می کنند. این بار از جلسه ی هم اندیشی سازمان لیگ. این بار از پیشنهاد محیرالعقول اسکوچیچ برای در اختیار داشتنِ ملی پوشان تا فینال جام جهانی. بله . ما هم مثل شما خبر را چندبار خواندیم. نه اشتباهی در نشر مطلب رخ داده و نه دور از جان چشم های نازنین شما ایرادی دارد. می گویند سرمربی تیم ملی ایران پاهایش را توی یک کفش کرده که من بازیکنان را تا روز اهدای جام می خواهم و آن ها تا آنروز نباید به لیگ باز گردند.

واضح است که ما و هر تیم دیگری تا جایی در جام باقی می مانیم که نتایج اجازه دهد. این نه درخواست لازم دارد و نه دعوا. کجای دنیا دیده اید که باشگاهی، بازیکنانش را در بحبوحه جام جهانی طلب کرده باشد. اگر هم سرنوشت تیمی، ناکامی باشد که داستان حضورش در لحظه به پایان می رسد. باور کنید تیته و فلیک و دشان که برای فتح جام عازم قطر می شوند هم اعتماد به نفس چنین درخواست هایی را ندارند. زیرا نتایج جام جهانی می تواند هر فردی را از قدرت ساقط کند. مرد کروات ما که اصل حضورش در دوحه با تردید جدی روبروست، چطور چنین چیزی به مغزش خطور کرده است. بی اختیار به یاد ضرب المثل راه نداشتن به دِه و سراغ خانه ی کدخدا را گرفتن می افتیم و ایضا سنگ بزرگ و نزدن و این قبیل داستان ها. نیمکت ایران چنان لرزان است که به باور بسیاری تا سوت آغاز جام هم به اسکو وفا نخواهد کرد؛ بعد مشکل دراگان با باشگاه ها ، استراحت یا در اختیار بودن بازیکنان تا روز اهدای جام است؟

با این که در طول سالیان متمادی عجایب بسیار در فوتبال ایرانی دیده و غرایب بسیار شنیده ایم؛ اما تصدیق بفرمایید که این جملات حتی با استانداردهایِ «هر چه شنیدی باور کنِ» خودمان هم باور کردنی نیست. به نظر می رسد مخالفان اسکو اینبار به سیم آخر زده و تلویحا مدعی از دست رفتن مشاعر جناب سرمربی شده اند. البته که از دست رفتن قوه ی تشخیص با وجود این همه فشار، استبعادی ندارد. کروات بیچاره و بی پناه – در صورت داشتن این درخواست- عاقبت نتوانسته این همه فشار و توهین و تهدید را تحمل کند و عملا گوهرعقل از کف داده است. اگر نه کدام آدم عاقلی در این شرایط بحران و کشمکش و در حالی که سرنوشتش به مویی بند است و مثل نقل و نبات؛ اتهام ، کاهلی و بی تدبیری به او نسبت داده می شود؛ با چنین خواسته ی شاهکاری گزک به دست دشمنان قسم خورده می دهد؟

اگر واقعا دراگان اسکوچیچ چنین گفته باید همین حالا خودش را به نزدیک ترین روانشناس معرفی کرده و به جد در پی درمان باشد. اما اگر این یکی هم از قبیل اتهام های ثابت نشده ی قبلی مخالفان پر تعداد علیه مرد کروات است؛ هم بیش از حد ابلهانه است و هم فرسنگ ها از جوانمردی فاصله دارد. آقایان اگر جربزه ، توان و شجاعت پذیرش عواقبش را دارید همین امروز اسکو را برکنار کنید. لازم نیست تیم ملی، سرمربی و فوتبال ایرانی را مضحکه عالم و آدم کنید. البته اگر عزم به برکناری سرمربی ست؛ بالا غیرتا این بار قبل از دزدیدن مناره، چاه را کنده باشید. باور کنید زمان باقی مانده تا آغاز جام؛ اصلا زمان مناسبی برای دعواهای بی پایان بر سر گزینه های مختلف جانشینی نیست. اگر هم برنامه ای برای پسا اسکوچیچ ندارید، لطف کنید به فوتبال ایران منت بگذارید و این چندماهه را دندان روی جگر گذاشته و شخصیت حقوقی سرمربی تیم ملی ایران را بیش از این لگدمال نکنید. این آدم قرار است بچه های ایران را در آوردگاه دوحه فرماندهی کند. اگر آلترناتیو عاجلی ندارید؛ اعتبار او را بیش از این تباه نکنید. زیاده از حد هم به غیرت و انگیزه ی خود جوش بازیکنان دلخوش نباشید. دیدید و دیدیم که غیرت و انگیزه ی خود جوش، توان شکست بحرین و عراق را هم نداشت. انگلیس و امریکا و ولز که جای خود دارند.

#اختصاصی گل #اسکوچیچ #تیم ملی
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها