70473
مسیر پرپیچ و خم بسکتبال ایران برای صعود به جام جهانی
14 تير 1401 11:46
تیم ملی بسکتبال مردان ایران در مرحله دوم رقابت های انتخابی جام جهانی در مقابل تیم های استرالیا، چین و ژاپن قرار خواهد گرفت.

روزنامه گل

ملی پوشان بسکتبال ایران که در نخستین مسابقه خود در پنجره سوم از مرحله اول رقابت های انتخابی جام جهانی 2023 با نتیجه 68 بر 60 مغلوب قزاقستان شده بودند، عصر دیروز و در آخرین بازی خود در این مرحله توانستند در یک دیدار یک طرفه و با نتیجه 91 بر 56 میزبان خود سوریه را از پیش روی بردارند تا با ثبت 4 پیروزی و 2 شکست و کسب 10 امتیاز، راهی مرحله دوم انتخابی جام جهانی شوند.
از هر یک از 4 گروه مرحله نخست رقابت ها، 3 تیم برتر به مرحله دوم صعود کرده و در دو گروه شش تیمی به کار خود ادامه خواهند داد که تیم های گروه های A و C در گروه E و تیم های برتر دو گروه B و D در گروه F قرار گرفتند. به این ترتیب و در شرایطی که توازن قوا به هیچ عنوان رعایت نشده، شش تیم نیوزلند، فیلیپین، هند، لبنان، اردن و عربستان سعودی در یک گروه جای گرفته و تیم های استرالیا، چین، ژاپن، قزاقستان، ایران و بحرین در گروه دیگر به مصاف هم خواهند رفت.

با توجه به اینکه نتایج مرحله اول در مرحله دوم نیز محاسبه خواهند شد، دو شکست ایران برابر قزاقستان کار صعود را بسیار دشوار خواهد کرد؛ هر چند که پیروزی غیرمنتظره بحرین برابر قزاق ها در روز پایانی مرحله نخست، باعث شد که تا پیش از شروع دیدارهای مرحله دوم، استرالیا تنها تیم بدون شکست این گروه باشد و بحرین نیز هم امتیاز با ژاپن و با 2 برد در انتهای جدول این گروه قرار بگیرد.
ملی پوشان ایران که در دوره گذشته نیز از مسیری مشابه عبور کرده و با صعود به جام جهانی و کسب عنوان بهترین تیم آسیایی در آن جواز حضور در المپیک توکیو را به دست آوردند، این بار نیز برای صعود به المپیک پاریس می بایست ابتدا سهمیه دومین دوره متوالی جام جهانی به میزبانی قاره آسیا را به دست آورند.
برای صعود به این رقابت ها که به میزبانی مشترک سه کشور فیلیپین، ژاپن و اندونزی برگزار خواهد شد، بسکتبالیست های ایرانی باید در میان سه تیم برتر این گروه دشوار قرار بگیرند. البته در این میان باید به دو نکته نیز توجه داشت؛ یکی اینکه از آنجایی که کشور ژاپن میزبان مرحله نهایی جام جهانی است، پیش از این سهمیه حضور در این رقابت ها را کسب کرده و قرار گرفتن این تیم در بین 3 تیم بالایی گروه باعث صعود تیم چهارم به جام جهانی خواهد شد و نکته دیگر نیز درباره میزبان سوم جام جهانی یعنی اندونزی است که در صورت صعود به جمع 8 تیم پایانی کاپ آسیا که از هفته آینده و به میزبانی خود این کشور آغاز خواهد شد، سهمیه حضور در این رقابت ها را کسب کرده و باعث خواهد شد که یکی از سهمیه های قاره آسیا کاهش پیدا کرده و صرفاً برترین تیم سوم این دو گروه به جام جهانی راه پیدا کند.

نخستین پنجره از مرحله دوم انتخابی جام جهانی، پس از برگزاری کاپ آسیا انجام خواهد شد و تیم ملی ایران ابتدا در سوم شهریور ماه به مصاف میزبان المپیک 2020 یعنی ژاپن خواهد رفت و سپس در 7 شهریور در مقابل دارنده مدال برنز همان المپیک یعنی استرالیا قرار خواهد گرفت. ملی پوشان ایران در دومین پنجره انتخابی نیز ابتدا در روز 20 آبان مقابل قهرمان بازی های آسیایی یعنی چین صف آرایی خواهند کرد و سه روز بعد هم مسابقه برگشت خود برابر استرالیا را برگزار خواهند کرد. آخرین پنجره انتخابی نیز در اسفندماه برگزار خواهد شد که تیم ایران به ترتیب در چهارم و هفتم این ماه به مصاف ژاپن و چین خواهد رفت.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها