70310
وادی: هر مربی خارجی دیگری بود بهتر از عطایی نتیجه نمی‌گرفت/ چرا این هجمه‌ها به آلکنو نشد؟
12 تير 1401 11:58
کارشناس والیبال ایران گفت: بازیکن بزرگی مانند موسوی را در یک دهه اخیر فرسوده کردیم و اگر قصد استفاده دوباره داریم باید به وی انگیزه دهیم.

روزنامه گل

ابراهیم وادی درباره عملکرد تیم ملی والیبال ایران در ۲ هفته ابتدایی لیگ ملت‌های ۲۰۲۲، اظهار داشت: پس از باخت به ژاپن در هفته نخست متاسفانه هجمه‌های زیادی به کادرفنی و بازیکنان وارد شد، اما نباید یادمان برود که در دوره گذشته لیگ ملت‌ها که هدایت تیم ملی بر عهده آلکنو بود و تمامی ستارگان خود را داشتیم در همان هفته اول مغلوب ژاپن شده بودیم؛ پس چرا آن موقع خبری از این هجمه‌ها و انتقادات علیه آلکنو نبود، در حالی که این مربی روس را آورده بودیم تا تا به عبارتی معجزه کند در حالی که هیچ تاثیر مثبتی در مدت حضورش نداشت. با آلکنو تا هفته سوم لیگ ملت‌های سال قبل تنها ۵ برد کسب کرده بودیم و حتی در هفته‌های چهارم و پنجم بردی کسب نکردیم.

وی افزود: هر گاه بازیکنان ایرانی خود را مقابل هر تیمی از پیش برنده دانسته‌اند کارمان سخت شده است که نمونه آن در بازی با بلغارستان رخ داد و چون بلغارها را دست کم گرفته بودیم، پس از باخت در ست اول بازیکنان از نظر روحی اُفت کردند و دیگر نمی‌شد کار کرد. باید تاکید کنم که نمایش بلغارها مقابل ایران با آن بازیکنان کم تجربه کمی جای تعجب دارد، زیرا همه ورزشی‌ها می‌دانند که بلغارها استاد دوپینگ هستند و شرایطی که برخی بازیکنان این تیم مقابل ایران داشتند جای تعجب داشت، چون در سایر بازی‌ها هیچ گاه چنین نمایشی از بازیکنان بلغارستان ندیدیم. از طرف دیگر یک ورزشکار ۲۰ ساله اروپایی به دلایلی از جمله تغذیه، برنامه‌ریزی پایه‌ای، شرایط جغرافیایی و آب و هوایی از نظر فیزیکی به مراتب بدنی آماده‌تر از یک جوان ۲۰ ساله ایرانی دارد.

*بالا رفتن سطح توقعات باعث افزایش اشتباهات فردی در بازیکنان می‌شود

پیشکسوت والیبال ایران تاکید کرد: همین شرایط بدنی باعث می‌شود بازیکنان اروپایی بتوانند اکثرا تا سنین ۳۷-۳۸ سالگی در شرایط حرفه‌ای بازی کنند، در حالی که عمر ورزشی بازیکنان ایرانی کوتاه است. تیم ملی پوست اندازی گسترده‌ای داشته پس باید به کادرفنی زمان داد و از طرفی دیگر نباید فقط جوانگرایی صرف مد نظر باشد زیرا مردم نتیجه را می‌بینند و توقع دارند. بنابراین بهتر است شایسته‌سالاری در اولویت باشد و این نباشد که یک بازیکن با وجود عملکرد موثر و تنها به خاطر سن و سال به تیم ملی دعوت نشود.

وادی با اشاره با تاثیر منفی انتقادات غیرمنصفانه بر عملکرد بازیکنان تیم ملی والیبال، اظهار کرد: همین نوسانی که گاها تیم ملی داشت را ما کارشناسان ایجاد می‌کنیم زیرا با برخی انتقادات غیرمنطقی توقعات را از تیم ملی بالا می‌بریم. همین بالا رفتن سطح توقعات باعث افزایش اشتباهات فردی در بازیکنان می‌شود. توقعات باید متناسب به داشته‌ها باشد نه اینکه تحت هر شرایطی از تیم ملی انتظار پیروزی داشته باشیم.

*داورزنی هیچ گاه در امور فنی دخالت نمی‌کند

این مربی باتجربه والیبال در مورد عملکرد فنی عطایی، عنوان کرد: به نظرم در شرایط نه چندان خوب بعد از المپیک بهترین کار انتخاب بهروز عطایی به عنوان سرمربی تیم ملی والیبال بود. هر مربی خارجی دیگری بود با بازیکنان فعلی و تیم تغییر یافته نمی‌توانست نتایجی بهتر از عطایی بگیرد. خوشبختانه تمام بازیکنانی که در لیگ برتر ستاره بودند به تیم ملی دعوت شده‌اند و تا جایی که من داورزنی را می‌شناسم هیچ گاه در امور فنی دخالت نمی‌کند. هدف اصلی تیم ملی قهرمانی جهان است که امیدوارم بتوانند نتایجی درخور والیبال ایران کسب کنند.

وی با اشاره بر امکان استفاده از برخی بازیکنان باتجربه در مسابقات بعدی، گفت: به نظرم هر بازیکن تا زمانی که انگیزه کافی را داشته باشد، باید برای تیم ملی کشورش بازی کند. متاسفانه بازیکن بزرگی مانند موسوی را در یک دهه اخیر فرسوده کردیم و اگر می‌خواهیم دوباره از بازیکنی مانند موسوی استفاده کنیم باید به وی انگیزه بدهیم. موسوی در جام باشگاه‌های آسیا نشان داد که همچنان یکی از بهترین بازیکنان سرعتی زن جهان است و نباید به همین راحتی از کنار چنین بازیکنی بگذریم.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها