باید به اتفاقات فوتبالی امید ببندیم
70195
محصص: ولز می‌تواند شگفتی ساز جام جهانی قطر باشد!
11 تير 1401 14:11
وحیدرضا عبدی نژاد - گفتگو با آقای مرتضی محصص،  یکی ازکارشناسان و مدرسان مجرب فوتبال کشورمان  که فوتبال را همیشه بصورت علمی و تخصصی  تحلیل می‌کند، برای دوستداران فوتبال  می‌تواند جذابیت خاص خودش را  داشته باشد.

روزنامه گل

با ایشان به موضوعات داخلی و خارجی روز فوتبال ومسائل مرتبط با جام جهانی پیش رو پرداختیم، که چکیده آن را تقدیم نگاه تان می‌کنیم:

استاد محصص، وقت شما بخیر. بعنوان سوال اول: تحلیل شما از شرایط فعلی فوتبال ملی مان چیست و البته راهکار موفقیت در این اندک زمان پیش رو چه می‌تواند باشد؟

در ابتدا باید عرض کنم چون عضو کمیته فدراسیون هستم، نمی‌توانم وارد جزئیات و مسائل خاص تیم تیم ملی شوم ولی اگر بخواهیم به طور کلی راجع به تیم کشورمان صحبتی کنیم باید بگویم که در گروه ما همه تیم‌ها شانس صعود دارند و اگر بگوییم که تیم ملی ایران آنچنان شانسی برای صعود ندارد این، بی انصافی است.

تحلیل مختصرتان از گروه مان ؟

آمریکا و ولز امسال از تیمهای آماده هستند و همین تیم حال حاضر آمریکا با چد ستاره لیگ جزیره از جمله پولیسیچ از چلسی و چند مهره جوان ولی پدیده دنیای فوتبال وارد میادین قطر می‌شود، ولز تیمی ناشناخته است اما فوتبال خیلی خوبی مقابل اوکراین بازی کرد و با بیل می‌تواند خطرناک باشد ونهایتا به انگلیسی می‌رسیم که قدرتش برای اهالی فوتبال مشخص است. باز تاکید می‌کنم که درگروهی سخت هستیم ولی نا امید هم نیستیم.

و اینکه می‌خواهیم مقایسه‌ای داشته باشیم از شرایط فعلی در گروه مان با موقعیت مان در مراحل گروهی ادوار گذشته، در این دوره حریفان مان سرسخت ترند یا دوره‌های قبلی رقبایمان مشکل تر بودند؟

فکر می‌کنم در( جام 78 آرژانتین)، با هلند مقتدر آن دوران همگروه بودیم که یکی از بهترین‌های جام بود، آن زمان اسکاتلند و پرو”ی مقتدر هم بودند و در مجموع برای اولین دوره خوب ظاهر شده بودیم. در دوره‌های بعدی که شامل جام‌های 98 و 2006 و 2014 می‌شوند باز می‌بینیم که با تیم‌های قدردیگری هم گروه شده بودیم، با حریفانی از سبک‌های مختلف پیکار کردیم که اصلاً کار آسانی نبود، 2014 با آرژانتینی رقابت کردیم که همان دوره، فینالیست جام جهانی ( 2014 برزیل ) شده و در 2018 که با اسپانیا و پرتغال قدرتمند همگروه شده بودیم کارمان بسیار سخت بود ولی موفق ظاهر شدیم. در حالت کلی، اینگونه جمع بندی می‌کنم که هر دوره سختی‌های خاص خودش را داشته و انصافاً با بهترین‌های هر دوره جام جهانی تجربه هم گروهی را داشته ایم. ضمناً در حال حاضر هم دچار تغییرات زیادی شده‌ایم . یادمان باشد که سبک بازی مان در دوران پسا « کی روش »با دوران این مرد پرتغالی کاملاً متفاوت است.

با این تفاسیر کار ما در گروه مان با وجود همین انگلستان که به آن اشاره نیز داشتید خیلی سخت خواهد بود، درسته؟

بله، ولی فوتبال مملو از شگفتی هاست، در دوره قبل، مراکش مقابل ما خیلی خوب و سرحال بازی کرد ولی در آخرین دقایق خودشان به دروازه خودی گل زدند و ما بردیم، پس با وجود این اتفاقات فوتبالی قطعاً نا امید نخواهیم بود و باید امیدوارانه پای به رقابت جام جهانی بگذاریم، این طبیعت فوتبال است.

و اینکه سخت ترین گروه جام جهانی قطر را کدام گروه یا گروه‌ها می‌دانید؟

قطعاً اگر به گروهی که در آن اسپانیا و آلمان و حتی ژاپن حضور دارند نگاه بیاندازیم، متوجه شرایط سخت گروهی می‌شویم، در این گروه خاص ممکن است هر اتفاقی رخ دهد، ژاپن می‌تواند با فوتبال خوبی که بازی می‌کند سایرین رادر این گروه غافلگیر کند.

و می‌توانید به گروه آسان تر اشاره‌ای داشته باشید؟

همه تیم‌های حاضر در جام جهانی خوب بودند که به این مرحله رسیدند، اما در مقایسه با سایر گروه ها، گروه A مسابقات، گروه مناسبی برای قطر میزبان شده است چون امتیاز میزبانی را دارند، قطری‌ها شانس صعود به همراه هلند را دارند، ضمناً گروهی که فرانسوی‌ها هستند کاملاً مناسب و راحت تر از سایر گروه هاست.

شگفتی ساز این جام چه تیمی می‌تواند لقب بگیرد؟

خیلی مشکل است که از تیمی نام ببریم ولی همین تیم ولز که با آن همگروه هستیم و در این مصاحبه به تحلیل اش پرداختیم شاید یکی از شگفتی سازان جام باشد. و احتمال درخشیدن ولز وجود دارد، از طرفی دیگر تیم جوان اسپانیا، می‌تواند با حضورش حتی تا نیمه نهایی شگفتی ساز شود.

با شرایط فعلی می‌توانیم شاهد برگزاری یک جام جهانی عالی در قطر باشیم یا خیر؟ حس تان چه می‌گوید؟

خب با توجه به فشردگی زمان برای آماده سازی تیم‌ها و یا مصدومیتهای احتمالی چند ستاره در آستانه جام می‌تواند بر کیفیت کار فنی تیمها تاثیر منفی بگذارد شاید چند بازی از جام، شاهد بازی‌های خوب و جالبی باشیم این نکته خیلی مهم است که تا شروع جام چقدر تیم‌ها ساخته و پرداخته می‌شودند و آیا بدون مصدوم می‌مانند که در این آوردگاه مهم بتوانند بدرخشند و بازی‌های خوبی را ارائه دهند. نا گفته نماند که با این شرایط، نباید منتظر انقلاب یا یک شگفتی بزرگ و تاریخی در جام جهانی باشیم.

می خواهم پرسشی را مطرح کنم که برای علاقه مندان و خوانندگان روزنامه می‌تواند جالب باشد، آیا این دوره از جام جهانی جایی برای درخشش « رونالدو » و « مسی » هست؟

ببینید، یادمان نرود با اینکه « رونالدو » با همه افتخارات بزرگی که کسب کرده و در هر تیمی که حضور یافت فوق العاده ظاهر شد، ولی الان سی و هفت یا هشت ساله شده و اکنون باید کم کم به فکر کلاس‌های مربیگری باشد، با اینکه آمادگی بدنی بالایی دارد اما چون پا به سن گذاشته است مثل سال‌های گذشته درخشیدن برایش خیلی سخت خواهد بود و این شرایط راجع به « مسی » نیز صادق است، با اینکه طرفدار هر دوی آنها هستم و سالها در دنیای فوتبال مؤثر و خاطره ساز بودند ولی بدلیل سن نسبتاً بالایشان جام جهانی برای درخشش و تأثیرگذاری نود دقیقه‌ای هر دوی این بزرگان فوتبال بسیاردشوار خواهد بود، ضمناً اگر از من بپرسند «رونادو » یا « مسی » بنده می‌گویم؛ هر دوی این فوق ستارگان.

از لحاظ امکانات و شرایط برگزاری این دوره از جام جهانی چگونه خواهد بود؟

قطری‌ها می‌خواهند ثابت کنند که جام جهانی را به حق میزبانی می‌کنند پس از لحاظ شرایط برگزاری و امکانات، بی شک شاهد بهترین دوره از ادوار جام جهانی خواهیم بود ولی از لحاظ سطح کیفی بازیها بطور دقیق، نمی‌دانیم و باید صبر کرد.

فوتبال امروز دنیا، چقذر با فوتبال سالیان گذشته متفاوت شده است؟

طبیعتاً در حال حاضر فوتبال خیلی تغییر کرده، نمونه اش ورود سیستم هایی نظیرVAR، GPS و ... است. و با وجود تکنولوژی‌های موجود فوتبال امروز، فوتبال اینروزها را باید فوتبال محدودیت‌ها نامید و باید گفت فوتبال روز دنیا کاملاً متفاوت شده است، علاوه بر پیشرفت روزافزون سطح کیفی فوتبال، ورود همین تکنولوژی‌ها کاملاً آنرا متفاوت کرده و دیگر اشتباهات داوری به حداقل رسیده‌اند ورقابت خیلی سخت تر و نزدیک به هم شده است.

و بالاخره اینکه به نظرتان در آوردگاه بزرگ قطر چه کسی می‌تواند لقب بهترین بازیکن جام جهانی را یدک بکشد؟

سوال جالبی بود و پیش بینی آن هم سخت است چون چندین فوق ستاره در کورس کسب این عنوان هستند اما به نظرم کوین دبروینه می‌تواند برنده این کورس و بهترین بازیکن جام شود، او فوق العاده باهوش است.

صحبت خاصی اگر در پایان این مصاحبه دارید، بفرمایید.

در پایان خواستم به نکته مهمی اشاره کنم، اگر ما در این مدت برای بازی‌های تداراکاتی به سراغ تیمهای مطرح قاره آمریکای جنوبی برویم کاملا به فوتبال مان در قطر 2022 کمک خواهد کرد چون ما همیشه دارای فوتبال ظریف و تکنیکی و فاقد فوتبال قدرتی هستیم. امیدوارم با تدارک مناسب بتوانیم شاهد درخشش تیم ملی‌ای باشیم که بازیکنان خیلی خوبی دارد. ما پتانسیل بالایی را از لحاظ مهره داریم.پس به امید موفقیت تیم کشورمان و با تشکر از شما برای این گفتگوی خاص.

#تیم ملی #اختصاصی گل #مصاحبه
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها