10 تیم سقوط کرده که سابقه آسیا دارند
70192
از عرش به فرش...
11 تير 1401 14:05
آرش جعفری- لیگ بیست و یکم به پایان رسید و دوتیم فجر شهید سپاسی و شهر خودرو به لیگ دسته یک سقوط کردند.

روزنامه گل

شهر خودرو بعدازاینکه موفق شد در سال 93 به لیگ برتر صعود کند از لیگ چهاردهم یعنی از سال 93-94 در لیگ برتر حضور داشت تا اینکه امسال بعد از 8 سال حضور در سطح اول مسابقات ایران به لیگ دسته یک سقوط کرد . فجر سپاسی هم که در این فصل به لیگ برتر صعود کرده بود با کسب نتایج ضعیف دوباره به لیگ دسته یک سقوط کرد.

اینکه در پایان هر فصل یک تیم قهرمان می‌شود و دو تیم آخر جدول باید به لیگ دسته یک سقوط کنند عادی است اما نکته مهم در این خصوص این است که این دوتیم از تیم‌های ریشه‌دار فوتبال ایران بودند تا جاییکه حتی تجربه حضور در لیگ قهرمانان آسیا را داشته‌اند و حالا با کسب نتایج ضعیف به لیگ دسته اول سقوط کردند.

البته این دفعه اول نیست که چنین تیم‌هایی باسابقه درخشان به لیگ دسته اول سقوط می‌کنند .تیم‌هایی چون پاس تهران ، مس کرمان، نفت تهران، ملوان بندرانزلی هم سابقه حضور در آسیا را داشته‌اند و یا حتی تیمی چون پاس قهرمان آسیا شده‌اند اما به لیگ دسته یک و حتی پایین‌تر سقوط کرده‌اند و یا اینکه حتی سرنوشتشان به انحلال کشیده شده است.

با سقوط شهر خودرو و فجر سپاسی به دسته یک، جمع تیم‌هایی که پس از صعود به آسیا درنهایت به دسته‌های پایین‌تر سقوط کردند و یا حتی منحل شدند به 10 تیم رسید.

حالا به همین بهانه به برسی تیم‌هایی می‌پردازیم که در ایران از تیم‌های ریشه‌دار و قدیمی به حسابی می‌آمدند و بعد از درخشش در فوتبال ایران و آسیا به‌یک‌باره به خاطر نتایج ضعیف و نیز مدیریت ناکارآمد از لیگ برتر به لیگ یک و یا حتی دسته‌های پایین‌تر سقوط کردند و یا حتی منحل شدند.

شهر خودرو : اولین مشهدی حاضر در آسیا

شهر خودرو از لیگ برتر سقوط کرد تا استان پهناور خراسان رضوی فاقد نماینده در لیگ برتر باشد. شهر خودرو بانام پدیده در لیگ چهاردهم به سطح اول فوتبال ایران آمد و بعد از 4سال حضور در این رقابت‌ها در پایان لیگ هجدهم، در رتبه چهارم قرار گرفت و توانست به پلی‌آف آسیا برسد. این تیم بعد صعود از مرحله پلی‌آف درنهایت به مرحله گروهی صعود کرد تا مشهدی‌ها یک نماینده در لیگ قهرمانان آسیا داشته باشد. اما سه سال بعد در لیگ بیست و یکم با قرار گرفتن در رده پانزدهم به لیگ آزادگان سقوط کرد.

سایپا : قهرمانی که تا پای سقوط به لیگ دسته دوم رفت

سایپا یکی از تیم‌های ریشه‌دار در فوتبال ایران است که دو بار در لیگ آزادگان موفق شد قهرمان ایران شود و یکبارهم در لیگ برتر به قهرمانی رسید تا یک از تیم‌های بزرگ ایران باشد. سایپا به‌واسطه 3 قهرمانی در سطح اول فوتبال ایران م.فقط شد در آسیا حضور پیدا کند. سایپا 3بار در آسیا حضورداشته که یک‌بار تا یک‌چهارم نهایی توانست صعود کند، اما دو بار دیگر در مرحله گروهی و پلی‌آف حذف شد، نارنجی پوشان تهرانی پس از حضور کامل در بیست دوره لیگ برتر در پایان همان لیگ به دسته پایین‌تر سقوط کردند. سایپا در این فصل هم به‌زور در لیگ دسته یک باقی ماند.

استقلال خوزستان: قهرمان یک دوره‌ای

آبی‌های خوزستان پس از قهرمانی در لیگ پانزدهم توانستند در روزه آخر به خاطر تفاضل گل بهتر نسبت به پرسپولیس به قهرمانی برسند. شاگردان عبدالله ویسی به‌واسطه این قهرمانی موفق شدند مجوز حضور مستقیم در آسیا را بگیرند، که ماحصل آن حضور در مرحله یک‌هشتم نهایی بود، اما سوت پایان حیات استقلال خوزستان در لیگ برتر هجدهم زده شد. تا این تیم هم به لیگ دسته یک سقوط کرد و در این چند سال نتوانسته دوباره به لیگ برتر برگردد.

صبای قم: تیمی که دیگر نام و نشانی از آن نیست

دو حضور در آسیا ماحصل قمی‌ها بود که شیرین‌ترین آن صعود از مرحله گروهی بود، در دوره بعدی در مرحله پلی‌آف حذف شدند، بااین‌حال در لیگ پانزدهم سقوط کردند در لیگ یک هم نتوانستند نتایج خوبی بگیرند و رفته‌رفته به لیگ دسته دوم و نهایتاً به انحلال رسیدند و دیگر نامی از این تیم در فوتبال ایران وجود ندارد.

نفت تهران: از آسیا تا منحل شدن

نفت تهران از تیم‌های ریشه‌دار تهران بود که از لیگ تخت جمشید در فوتبال ایران حضور داشت. حضور در باشگاه‌های تهران لیگ زیرگروه و دسته دوم و لیگ یک‌راهی بود که این تیم برای رسیدن به لیگ برتر طی کرد و سرانجام با کسب مقام سوم در لیگ برتر موفق شد به آسیا برسد.زرد پوشان تهرانی دو سال پیاپی در آسیا حضور داشتند، که موفق‌ترین آن به سال ۹۴-۹۳ برمی‌گردد که ترمز آن‌ها توسط الاهلی عربستان در مرحله یک‌چهارم کشیده شد. نفتی‌ها در سال بعدی مرحله پلی‌آف حذف شدند و پایان لیگ هفدهم فانوس به دست به لیگ آزادگان سقوط کردند و همین‌طور لیگ‌های پایین‌تر تا منحل شوند. تا بلای صبایی‌ها این بار سر نفت تهران بیاید.

مس کرمان : تنها نماینده کرمان در آسیا

مس کرمان هم با قهرمان در لیگ یک موفق شد به لیگ برتر برسد. این تیم سال‌های خوبی را در لیگ برتر پشت سر گذاشت تا درنهایت با کسب مقام چهارمی لیگ به لیگ قهرمانان آسیا رسید. همان‌طور که گفتیم. نارنجی پوشان کرمانی یک‌بار در سال ۸۹-۸۸ جواز حضور در آسیا را گرفتند و توانستند تا مرحله یک‌هشتم هم پیشروی کنند، سوت پایان حیات آن‌ها در لیگ برتر سیزدهم زده شد. البته مسی‌ها در این فصل پس از سال‌ها دوباره به لیگ برتر برگشتند تا دوباره به‌روزهای خوب برگردند.

پاس : قهرمان آسیا در لیگ دسته دوم !

پاس تهران یکی از قدیمی‌ترین و ریشه‌دارترین تیم‌های فوتبال ایران بود که از لیگ تخت جمشید تا باشگاه‌های تهران و لیگ آزادگان و لیگ برتر حضور داشت که با تصمیم اشتباه مدیران وقت به همدان هبه شد و دراجان با نان پاس همدان نتوانست درخشش سابق را تکرار کند و سپس به لیگ دسته یک و سپس لیگ دسته دوم سقوط کرد و بعدازاین همه سابقه حالا در این سطح از فوتبال ایران دست‌وپا می‌زند. پاس بازیکنان زیادی را به تیم ملی و فوتبال ایران معرفی کرد ولی حالا دیگر نام و نشانی از این تیم نیست. پاس سابقه حضور در آسیا و قهرمانی در این رقابت‌ها را هم دارد که باد گفت آخرین قهرمان ایران در این رقابت‌ها است. البته پاسی‌ها یک‌بار دیگر هم در آسیا حضورداشته است، که طبق معمول در یک‌چهارم نهایی حذف شدند و در پایان لیگ نهم هم سقوط کردند والان در لیگ دو حضور دارند.

ملوان بندر انزلی: قوی سپید فوتبال ایران

ملوان یکی از تیم‌های ریشه‌دار و قدیمی فوتبال ایران است . این تیم انزلی چی از لیگ تخت جمشید در فوتبال ایران حضور دارد. حضور در لیگ آزادگان و لیگ برتر از دیگر افتخارات این تیم گیلانی است. ملوانان نتوانستد در لیگ برتر یا لیگ آزادگان قهرمان شوند ولی سابقه قهرمانی در جام حذفی ایران رادارند و توانستند از این راه به جام باشگاه‌های آسیا برسند. البته ملوانان در این رقابت‌ها توفیقی نداشتند. ملوان در لیگ پانزدهم به لیگ دسته یک سقوط کرد و حالا بعد از 6 سال دوباره موفق شد به لیگ برتر برگردد.

فجر سپاسی: آسانسور لیگ برتر

فجر سپاسی در لیگ برتر مثل آسانسور عمل کرده است و مدام بین لیگ برتر و لیگ دسته یک دررفت و آمد بودند. سابقه این تیم شیرازی به لیگ آزادگان برمی‌گردد. فجری‌ها بیشتر در میانه پایین جدول قرار داشتند در این سال‌ها اما یک‌بار موفق شدند قهرمان جام حذفی شوند تا به جام باشگاه‌های آسیا راه پیدا کنند . فجری‌ها در این رقابت‌ها موفق نبود و در آسیا هم حذف شدند.

فولاد: تنها قهرمان سقوط کرده‌ای که دوباره به اوج برگشت

فولاد تنها تیمی است که بعد از سقوط توانسته دوباره به لیگ برتر برگردد، آن‌ها تا قبل از سقوط یک‌بار در آسیا حضور داشتند و در سال بعدی‌اش هم سقوط کردند. فولاد بعد از بازگشت دوباره به لیگ برتر بسیار بهتر کارکرد تا اینکه بازهم قهرمان ایران شد و موفق شد در لیگ قهرمانان آسیا حضورداشته باشد. فولاد درمیان سقوط‌کنندگان یک استثنا بود که توانست دوباره تیمش را بسازد تا همچنان در بالاترین سطح فوتبال ایران قرار بگیرد.

حال با تمام این اوصاف باید دید در سال‌های آینده و یا حتی لیگ بیست و دوم چه تیم‌های به این جمع اضافه خواهد شد و به‌قول‌معروف از دایره قدرت حذف خواهند شد.

#گزارش #لیگ برتر #فوتبال ایران
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها