استوری زدگی یا نمایش وفاداری
70044
نه! شما «توتی» نیستی رفیق
09 تير 1401 12:03
    فرزاد بیگی - این روزها  اینستاگرام زدگی مد روز است. هر که هرچه می خواهد پست و استوری می کند و همیشه هم در این مملکت نود میلیونی –  خدا زیادش کناد- کسانی هستند که هر نا مربوطی را لایک کرده، تحسین نمایند.

روزنامه گل

با این همه باز هم عده ای هستند که اندازه نگه نمی دارند و از هول حلیم، توی دیگ می افتند. این جماعت جو زده معمولا توان پیش بینی تبعات آنچه می نویسند یا می گویند را ندارند. یاید حتما کار از کار بگذرد تا متوجه شوند چه شاهکاری خلق کرده و این آفرینش نبوغ آمیز چه پیامدهایی داشته است. آنوقت است که تازه انگشت ندامت گزیده و ته دیگ مربوطه دست و پا می زنند که هدف این بود و آن نبود و قس علیهذا.

مصداق می خواهی همین اصفهانی خوشگوی استقلالی که چندی پیش پس از تمدید قرارداد، با یک استوری تلاش کرد هم وفاداری خود را به جماعت آبی ثابت کند و هم طعنه ای « تیفوسی شاد کن » به مرد هفتاد میلیاردی تازه زردپوش شده، زده باشد. این که چه بین او و همبازی سابقش گذشته و چرا با چنین استوری زهرناکی ، مدافع سابق آبی را نوازش فرموده به خودشان مربوط است. این که چرا دکتر/ سرباز آبی ها چنان به او تاخته که ناگزیر به پس گرفتن استوری اش شده و بطور کلی ماجرا را نفی کرده هم به نویسنده ی این سطور ارتباطی نداشته و می توان حمل بر دعوای خانودگی اعضای باشگاه قهرمان کرد و از قدیم قریب به این مضمون گفته اند که: « قهرمانان دعوا کنند؛ ابلهان باور کنند

اصل موضوع که خون آدم را به جوش می آورد؛ اما چیز دیگری ست. استفاده نابجا از جمله بجا و تاریخی « فراچسکو توتی» ایتالیایی هیچ جوری توی کّتِ مان نمی رود. یک روزی مرد ایتالیایی بعد از بیش از دو دهه حضور در باشگاه رم، وقتی با پیشنهاد مادریدی های کهکشانی روبرو شد گفت: «تو مدرسه به ما یاد دادن خانواده مهم ترین چیز تو زندگیه، آدم خانواده فقیرش رو رها نمیکنه تا با پولدار ها زندگی کنه

آخر دوست عزیز. برادر من. بزرگوار. این چه قیاس مع الفارقی ست که شما بعد از تنها دو سال حضور در استقلال و پنجاه بازی رسمی، عطش « خود توتی پنداری» پیدا کرده ای؟ غول آبی تهران نه خاستگاه حضرتعالی ست و نه آن چنان در آن مانده و پا سفت کرده ای که صاحب حق آب گل شده باشی و به بی وفایان تکه پرانی کنی. بگذار سالیان حضورت از انگشتان یک دست فراتر برود، بعد سراغ این قبیل هماورد طلبی ها را بگیر. چرا چیزی می گویی که از عهده اش بر نمی آیی؟ این که روزگاری شاعر گرانمایه ای گفته است : « کار نیکان را قیاس از خود مگیر» مورد استفاده و مصداقش دقیقا همین جاست. توتی اگر چنین جملاتی بر زبان می راند و از یک دنیا تحسین می شنود، دلیل دارد. دلیلش هم سالیان سال حضور درخشان در رم و رد مکرر پیشنهادهای مرد افکنی ست که بزرگترین ابرستاره های فوتبال جهان را هم به زانو در آورده و به تغییر رنگ ناگزیر کرده است. توتی بودن و در رم ماندن بسیار دشوار است. آنقدر دشوار که پیدا کردن نمونه اش تقریبا نزدیک به محال است.

در هر حال موضوع برای استوری و پست و لایک بسیار است. یا منطق حاکم بر جملات و شأن نزولشان را دریابید و یا از اصطلاحات و واژه هایی خنثی استفاده کنید که نه سیخ را بسوزاند و نه کباب را. بلکه چندی بعد باشگاه قطری یا اماراتی با پیشنهادی چرب تر پا پیش گذاشت. چرا سری که درد نمی کند را دستمال می بندی رفیق.

#فوتبال ایران
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها