هموطن‌های کی‌روش در فوتبال ایران ناکام بوده‌اند
69709
هشت پرتغالی و یک جام!
05 تير 1401 14:30
    حامد جیرودی - با حضور ریکاردو ساپینتو به عنوان سرمربی استقلال و سپس ژوره مورایس در سپاهان، باز هم پای مربیان پرتغالی در فوتبال ایران باز شده است. مربیانی که مطرح ترین آنها کارلوس کی‌روش بوده است.

روزنامه گل

مربی که 2 بار ایران را به جام جهانی 2014 و 2018 رهنمون کرد و در 8 سال ۶۱ برد، ۲۶ مساوی و ۱۶ باخت به دست آورد. با این‌حال به غیر از سرمربی اسبق تیم ملی، مربیان پرتغالی که در تیم‌های باشگاهی ایران حضور داشته‌اند، عملکرد موفقیت آمیزی نداشته‌اند و در کل می‌توان گفت به غیر از کی‌روش و تا حدودی تونی اولیویرا، پرتغالی‌ها مردان کاملا ناکامی در فوتبال ایران بوده‌اند.

ایناسیو اولین مربی پرتغالی

آگوستو ایناسیو بازیکن اسبق پورتو، اسپورتینگ و تیم ملی پرتغال، اولین مربی اهل این کشور اروپایی بود که در سال 1386 به ایران آمد و در لیگ ششم سرمربی فولاد شد که پیش از آن با محمد مایلی کهن، عبدالله ویسی و نناد نیکولیچ ناکام بود. ایناسیو در 14 بازی سرمربی فولاد بود ولی نتواست این تیم را از سقوط نجات دهد. البته او در لیگ دسته اول ۱۳۸۶−۸۷ هم سرمربی فولاد بود و در رتبه اول گروه یک آن رقابت‌ها قرار داشت اما فولاد در دو بازی پلی‌آف با تیم پیام خراسان دو تساوی به دست آورد و با قانون گل زده در خانهٔ حریف از صعود به لیگ برتر باز ماند. ایناسیو که از کیفیت امکانات لیگ دسته یک بسیار ناراضی بود، با اتمام قراردادش ایران را ترک کرد.

وینگادا، ناکام در پرسپولیس و تیم امید

یکی از شناخته‌شده‌ترین و با کارنامه‌ترین مربیان پرتغالی که به ایران آمد، ادواردو نلووینگادا بود اما در پرسپولیس سال 1387 یک ناکام لقب گرفت و در 3 جام لیگ برتر هشتم، جام حذفی و لیگ قهرمانان آسیا قافیه را باخت. وینگادا در 9 بازی، ۳ برد، ۳ مساوی، ۳ باخت و ۹ گل زده و ۹ گل خورده روی نیمکت سرخپوشان پایتخت به دست آورد. وینگادا سرمربی تیم ملی امید هم بود که در آنجا هم کارنامه بسیار ضعیفی از خود به جای گذاشت. او در ادامه به عنوان مشاور کی روش با او همکاری می‌کرد.

کاسیمیرو؛ 2 مقطع روی نیمکت نفت

بیشترین حضور مربیان پرتغالی در ایران روی نیمکت صنعت نفت رخ داده است. آلفردو کاسیمیرو، اولین مربی این کشور روی نیمکت آبادانی‌ها بود. او هم در دو مقطع روی نیمکت صنعت نفت نشست. یکی در فصل 86-1385 لیگ دسته اول و دیگری در لیگ برتر یازدهم. البته زمانی که او برای دومین بار قرار بود به آبادان بیاید مدیران این تیم اعتقاد داشتند که این مربی در اولین حضورش به دلیل کارشکنی اطرافیان نتوانسته نتیجه بگیرد اما حضور دومش هم چندان طولانی نبود. ۹ برد، ۹ مساوی و ۱۶ باخت کارنامه نه‌چندان خوبی است که هر بار به جدایی زودهنگامش منجر شد.

کاستا، دومین پرتغالی آبادانی ها

قبل از دوره دوم حضور کاسیمیرو در صنعت نفت، آبادانی‌ها با ژوزه آلبرتو کاستا دیگر مربی پرتغالی روی نیمکت شان نشانده بودند که او با ۷ برد و ۹ مساوی و ۱۴ باخت این تیم را ترک کرد و صنعت نفت در پایان آن فصل سقوط کرد. کاستا اعتقاد داشت که اگر برکنار نمی‌شد این اتفاق تلخ رقم نمی‌خورد.

اولیویرا و قهرمانی در جام حذفی

تونی اولیویرا یکی از معروف‌ترین مربیان پرتغالی که سابقه 13 سال حضور روی نیمکت بنفیکا را داشت و بعد از کی‌روش هم بیشترین حضور در فوتبال ایران را داشته است. او در 2 مقطع روی نیمکت تراکتوری‌ها نشست و خاطرات خوبی را برای تبریزی‌ها رقم زد. او تیم را تا مرز قهرمانی لیگ چهاردهم پیش برد ولی اتفاقات عجیب بازی مقابل نفت تهران و شادی قهرمانی تبریزی‌ها در زمان این مربی رقم خورد. اولیویرا یک جام قهرمانی حذفی را هم در فصل 93-1392 به تبریزی‌ها هدیه داد. ۲۹ برد، ۱۹ مساوی و ۱۲ باخت حاصل حضور سرمربی پرتغالی در ایران بوده است.

ژوزه؛ ناکام و پرحاشیه

مانوئل ژوزه یکی از مربیان مطرح پرتغالی بود که به پرسپولیس آمد ولی به موفقیت نرسید و اخراج علی کریمی و درگیری با کی‌روش حاشیه‌های بدی را برای او ایجاد کرد. ۵ برد، ۶ مساوی و ۶ باخت هم نتایجش در این تیم بود و پس از نیم فصل اول لیگ دوازدهم جای خود را به دستیارش یحیی گل محمدی داد و بابت اخراج شدنش توسط محمد رویانیان شکایت کرد و پول سنگینی را هم از پرسپولیس گرفت.

سرجیو؛ مرد تساوی ها

پائولو سرجیو سومین مربی‌ پرتغالی بود که سر از صنعت نفت درآورد. او در لیگ هجدهم ۷ برد، ۷ باخت و ۱۶ مساوی با نفتی‌ها کسب کرد و سپس از ایران رفت. در حالی که تساوی‌های پرتعداد و حتی نبردن در بعضی از تیم‌ها کارنامه پرنوسانی را به نام خود ثبت کرده بود.

تکسیرا مربی موقت

به این لیست در مربیان باشگاهی باید مانوئل تکسیرا که دو بازی پایانی لیگ نوزدهم روی نیمکت سپاهان نشست را هم اضافه کرد. او پس از دستیاری امیر قلعه نویی، دستیار محرم نویدکیا هم شد.

#آمار #اختصاصی گل #حامد جیرودی #ریکاردو ساپینتو #کارلوس کی روش
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها