آرزوی هر مربی است که در تیم ملی چنین بازیکنانی خوبی داشته باشد
69367
فروردین: مجلس پولی برای تعویض سرمربی تیم ملی نمی‌دهد
31 خرداد 1401 11:50
آرش جعفری - ریاست فراکسیون ورزش و جوانان مجلس شورای اسلامی عقیده دارد برای موفقیت یک تیم ورزشی به‌خصوص فوتبال 4 مؤلفه در حوزه مدیریت (شامل فدراسیون مربوطه یا وزارت ورزش)لازم است.

روزنامه گل

محمدمهدی فروردین که باسابقه مربیگری در فوتبال به‌خوبی تمام شرایط و مشکلات ورزش به‌خصوص فوتبال را باپوست و گوشت خود لمس کرده و از تمام مسائل خصوصاً کمبودها در ورزش آگاهی دارد در خصوص موفقیت یک تیم فوتبال خصوصا تیم ملی می‌گوید:

ابتدا باید امکانات کافی داشته باشیم. شما برای حضور در یک تورنمنت مهم خصوصاً جام جهانی باید امکانات لازم را داشته باشید تا بتوانید خود را به بهترین شکل برای مسابقات آماده کنید. چون سایرتیم‌ها با بهترین تجهیزات برای این رقابت‌ها آماده می‌شوند.

دومین مؤلفه که بسیار مهم است، مهم بحث نیروی انسانی است که شامل مربی و بازیکن می‌شود که خدا را شکر ما کم نداریم. بازیکنان بسیار خوبی در حال حاضر داریم که توانایی بازی در اروپا را هم دارند. در بحث سرمربی و مربی هم مانند بازیکن از شرایط خوبی بهره‌مند هستیم. چه مربیانی که در حال کار هستند و چه مربیانی که کار نمی‌کنند. البته دایره مربیان شامل مربیان خراجی هم می‌شود چه آن‌هایی که دارند کار می‌کنند و چه آن‌هایی که مشغول کار نیستند که از این بابت هم غنی هستیم.

سومین مؤلفه مدیریت کارآمداست. شما باید در سطح وزارت و یا فدراسیون‌ها از مدیران کار بلد بهره ببرید. مدیرانی که می‌دانند باید برای موفقیت چه اقداماتی انجام دهند.

چهارمین مؤلفه دانش فنی است که این دانش فنی هم مدیران را در برمی‌گیرد و هم مربیان را. اگر مدیر و مربی شما دانش فنی داشته باشد و به علم روز آشنا باشند شما زودتر به موفقیت می‌رسید.

اما یک نکته بسیار مهم اینجا وجود دارد که اگر شما آن را نداشته باشید، با داشتن 4 مؤلفه دیگر بازهم نمی‌توانید موفق باشید و آن آماده‌سازی ذهنی و روانی است. اگر نمره 4 مؤلفه شما 100 باشد ولی به لحاظ روحی روانی 99 باشید درنتیجه گیری به مشکل می‌خورید. بنابراین مدیران و مربیان و بازیکنان به لحاظ روحی روانی و ذهنی باید در بهترین شرایط باشند که نتیجه بگیرند.

دکتر فروردین در ادامه می‌گوید شما وقتی در عمل متحد باشید و تمام موارد فوق را رعایت کنید مطمنا نتیجه می‌گیرد. این موضع فقط برای تیم ملی نیست بلکه در باشگاه‌ها هم مهم است شما باد در تمام سطوح این نکات را تقویت کنید و ارتقا دهید. کیفیت جسمانی کیفیت تکنیکی و تاکتیکی در کنار کیفیت و آمادگی روحی روانی و ذهنی باعث می‌شود که موفق باشید. برای همین بازهم تأکیدمی‌کنم همه ارکان ورزش کشور از وزارت و فدراسیون گرفته تا بازیکن و مربی باید این اصول را رعایت کنند و باهم متحد باشند تا موفق شویم.

رئیس فراکسیون ورزش مجلس در ادامه به موضع حمایت دولت و مجلس اشاره دارد و می‌گوید در این راه هم دولت و هم مجلس در قالب یک تیم پشتیبان تیم ملی هستند چون موضوع ملی است.

دکتر فروردین در خصوص شایعاتی که این روزها به گوش می‌رسد که مجلسی‌ها هم در خصوص کادر فنی تیم ملی هم دخالت می‌کنند و اینکه اصلاً دخالت خواهند کرد گفت: مجلس هیچ‌گونه دخالتی در خصوص کادر فنی تیم ملی ندارد و نمی‌کند چون درشان مجلس نیست در این خصوص دخالت کند. در خصوص انتخاب سرمربی و اینکه چه کسی سرمربی تیم ملی باشد فقط فدراسیون باید تصمیم بگیرد و نظر نهایی را بدهد.

فروردین در خصوص رفتن نمایندگان مجلس همراه تیم ملی به قطر گفت: این سفر فقط به خاطر روحیه دادن به بازیکنان و کار فنی تیم ملی بود. ما به همراه وزیر ورزش به قطر رفتیم تا در خصوص حواشی ایجادشده در مورد لغو بازی با کانادا صحبتی داشته باشیم و هم در مورد پاداش‌های عقب‌افتاده و پرداخت آن کنار ملی پوشان باشیم تا بگوییم درراه جام جهانی حامی‌ اشان هستیم و در کنارشان باقی می‌مانیم تا مشکلی نداشته باشند.

رئیس فراکسیون ورزش در مورد اینکه آیا به نظر شما تیم ملی با این کادر فنی تا جام جهانی و نیز در این مسابقات ادامه دهد یا خیر گفت: متأسفانه همیشه در سال‌های منتهی به جام جهانی این حاشیه‌ها وجود دارد. من عقیده دارم فدراسیون به‌خوبی به کارش واقف است و آن‌ها بهترین تصمیم را خواهند گرفت. درواقع شرح وظایف مشخص است . برای همین مجلس در این خصوص دخالت نمی‌کند، چون درشان مجلس نیست.

محمدمهدی فروردین در خصوص نقش نهادهای بالادستی و اینکه شنیده می‌شود شاید آن‌ها در انتخاب و برکناری سرمربی تیم ملی دخالت کنند گفت : بعید می‌دانم. همان‌طور که گفتم شرح وظایف همه مشخص است و فدراسیون تصمیم‌گیرنده خواهد بود. البته شاید مسئولین دلسوزی باشند که مشورت بدهند اما هیچ نقش تخصصی و فنی ندارند. مجلس و نهادهای بالادستی همیشه از وزارت ورزش می‌خواهند که در برابر نتایج تمام تیم‌های ورزشی در رده ملی پاسخگو باشد و متعاقباً وزارت ورزش هم از فدراسیون‌ها می‌خواهد چون برای حضور موفق تیم‌ها ملی هزینه شده و باید درصورتی‌که تیم نتیجه نمی‌گیرد بدانیم این پول‌ها کجا هزینه شد و چرا تیم نتیجه نگرفته است. بازهم تأکید می‌کنم ما کاری به این موضع چرا فلان مربی آمد و چرا فلان مربی رفت کاری نداریم و در مسائل این‌چنینی ریز نمی‌شویم چون درشان و شخصیت مجلس نیست ما به مسائل کلان نگاه می‌کنیم.

رئیس فراکسیون ورزش مجلس در خصوص اینکه سرپرست ریاست فدراسیون فوتبال گفته ما پول‌نداریم که سرمربی تیم ملی را عوض کنیم حال اگر کارشناسان تائید کنند که سرمربی باید عوض شود آیا مجلس حمایت مالی می‌کند برای این موضوع و اینکه به فدراسیون پول تعویض سرمربی را می‌دهد یا خیر گفت: مجلس پول اضافه‌ای برای تعویض و جابه‌جایی سرمربی تیم ملی به فدراسیون نمی‌دهد. چون اصلاً این کار شدنی نیست. فدراسیون اگر قصد چنین کاری دارد باید از منابع خودش استفاده کند و اگر پول ندارد باید درآمدزایی کند یا سعی کند منابع مالی خودش را که بلوکه‌شده را آزاد کند. مجلس فقط بابت برنامه‌های مدون شده و در قالب طرح‌هایی که ارائه می‌شود و قالبا 5 ساله است و چشم‌انداز آینده در آن دیده می‌شود سالانه بودجه‌ای را در نظر و تصویب می‌کند که پرداخت شود.

محمدمهدی فروردین در پایان متذکر شد : در مورد تیم ملی فوتبال ایران فقط می‌توانم بگویم که مجلس حامی تیم ملی خواهد بود تا در جام جهانی بهترین نتایج را بگیرد و شخصاً معتقدم بازیکنان بسیار خوبی داریم که آرزوی هر مربی است که چنین بازیکنانی خوبی داشته باشد و مطمنا با یک برنامه‌ریزی دقیق می‌توان موفق بود.

#فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی #تیم ملی #اسکوچیچ #اختصاصی گل #آرش جعفری
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها