بررسی آقای گل های ادوار لیگ برتر
68426
منشا خودش نشد اما آقای گل شد!
19 خرداد 1401 17:01
    در پایان بیست و یکمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران، گادوین منشا مهاجم نیجریه ای مس با 14 گل به عنوان بهترین گلزن این رقابت ها انتخاب شد.

روزنامه گل

این بازیکن که ششمین فصل حضورش در فوتبال ایران را به پایان رساند، در حالی برای اولین بار به عنوان آقای گل لیگ برتر انتخاب شد که نگاهی به فهرست آقای گل های ادوار لیگ ایران به خصوص لیگ برتر، آمارهای جالبی را نشان می دهد.

افت تعداد گل آقای گل

منشا در شرایطی در این دوره از لیگ برتر 14 گل زد که در لیگ بیستم سجاد شهباززاده مهاجم سپاهان با 20 گل زده گل زده این عنوان را از آن خود کرده بود تا به این ترتیب منشا شش گل کمتر از آقای سابق این مسابقات زده باشد. البته خود شهباززاده هم افت فاحشی نسبت به فصل گذشته داشت و در این فصل تنها شش گل در لیگ برتر برای سپاهان زد تا 14 گل کمتر از لیگ بیستم زده باشد. منشا این تعداد گل را در 27 بازی و 2046 دقیقه حضور در میدان به ثمر رسانده بود تا به طور میانگین 0.51 گل درهرمسابقه زده باشد.

منشا در کنار انصاری فرد

منشا با به ثمر رساندن 14 گل برای مس که هفت گل آن را از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند، به دومین آقای گل 14 گله لیگ برتر تبدیل شد. پیش از او کریم انصاری فرد در فصل 93-1392 (لیگ سیزدهم) 14 گل برای تراکتور زده بود تا برای دومین بار آقای گل لیگ برتر شود. او در لیگ یازدهم با زدن 21 گل برای سایپا آقای گل مسابقات شده بود. گفتنی است عبدالجلیل گل چشمه مهاجم سابق ابومسلم و کوروش برمک مهاجم سابق تراکتور در فصل 78-1377 (لیگ هشتم آزادگان) با 14 گل به طور مشترک آقای گل شده بودند.

دومین آقای گل نیجریه ای

این بازیکن نیجریه ای دومین آقای گل این کشور آفریقایی در لیگ برتر ایران محسوب می شود. پیش از او دنی اولروم مهاجم نیجریه ای سابق ابومسلم در فصل 86-1385 (لیگ ششم) 17 گل برای مشهدی ها به ثمر رساند تا در کنار مهدی رجب زاده که او هم در آن فصل 17 گل برای ذوب آهن زده بود، به طور مشترک آقای گل لیگ برتر شوند. اولروم پس از مسلمان شدن در ایران نام عرفان را به جای دنی برای خود انتخاب کرد. حالا منشا پس از 15 سال توانسته به عنوان یک نیجریه ای دیگر آقای گل لیگ ایران شود.

ششمین آقای گل خارجی

منشا ششمین آقای گل خارجی لیگ برتر ایران نیز هست. اولین آقای گل خارجی ادوار لیگ های فوتبال ایران، مهند مهدی النداوی مهاجم عراقی صنعت نفت بود که در فصل 79-1378 (لیگ نهم آزادگان) 15 گل برای آبادانی ها به ثمر رساند. اما پس از اولروم که اولین آقای گل خارجی لیگ برتر محسوب می شود، لوسیانو ادینهو مهاجم بزریلی تراکتور در لیگ چهاردهم (20 گل)، کی روش استنلی سوارز مهاجم برزیلی سابق سپاهان و لوسیانو پریرا مندز مهاجم برزیلی فولاد در لیگ هجدهم (16 گل) و شیخ دیاباته مهاجم اهل مالی سابق استقلال در لیگ نوزدهم (15 گل) آقای گل شده بودند.

گلزن پر افت و خیز

نکته ای دیگری که در خصوص منشا وجود دارد این است که او با وجود آقای گل شدن نتوانسته آمار 5 سال گذشته اش در لیگ برتر ایران را تکرار کند. او در اولین فصل حضورش در ایران که لیگ شانزدهم بود، 15 گل برای پیکان زد که یک گل بیشتر از تعداد گل زده اش در این فصل بود. او در لیگ هفدهم چهار گل برای پرسپولیس و در لیگ هجدهم یک برای پرسپولیس در نیم فصل اول و یک گل برای استقلال در نیم فصل دوم زد. این بازیکن که در نیم فصل اول 20-2019 به عجمان امارات پیوسته پس از زدن یک گل برای این تیم در نیم فصل دوم به گل گهر پیوست و در نیم فصل دوم برای این تیم 2 گل زد. او در لیگ بیستم 14 گل برای گل گهر زد که هم اندازه تعداد گل او در این فصل بود ولی آقای گل نشد و در لیگ تازه به اتمام رسیده این عنوان را از آن خود کرد. این نشان می دهد که او فصل های پر افت و خیزی را در فوتبال ایران سپری کرده است.

فاصله تا بهترین گلزن خارجی لیگ برتر

با احتساب تعداد گل های زده منشا در لیگ برتر، او تاکنون 51 برای 5 تیم پیکان، پرسپولیس، استقلال، گل گهر و مس به ثمر رسانده است. این در حالی است که بهترین گلزن خارجی ادوار لیگ برتر پریرا کاپیتان 38 ساله و برزیلی فولاد است. شیمبا که در لیگ بیست و یکم 9 گل برای فولاد زد و با شهریار مغانلو مهاجم سپاهان در رده سوم جدول بهترین گلزنان لیگ قرار گرفت، تاکنون 94 گل برای فولاد، سپاهان، گسترش فولاد و صنعت نفت به ثمر رسانده و پس از رضا عنایتی، رجب زاده و آرش برهانی، چهارمین گلزن برتر ادوار لیگ نیز محسوب می شود. ادینهو هم که 82 گل برای مس کرمان و تراکتور در دوران حضورش در ایران زد، دومین گلزن خارجی لیگ برتر است و منشا راه زیادی برای رسیدن به او و پریرا دارد.

#گادوين منشا #لیگ برتر #اختصاصی گل #حامد جیرودی
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها