آن هایی که این فصل در لیگ برتر حضور داشتند (۲)
68379
پیکان؛ تیمی که در نیم‌فصل دوم نزول کرد!
18 خرداد 1401 13:18
جواد حامدنیا - پیکان یکی از تیم‌های تهرانی می‌باشد که به نداشتن هوادار محکوم است، تیمی که همانند سایپا، نفت تهران، هوادار و به‌طورکلی دیگر تیم‌های تهرانی به‌جز پرسپولیس و استقلال هیچ‌وقت هوادار نداشته... پیکان با یک سابقه‌ای دیرینه هیچ‌گاه نتوانست قلب تهرانی‌ها را به دست آورد...

روزنامه گل

آن‌ها در نهم آذر سال ۱۳۴۶ تاسیس شدند، تیمی که در ویترین افتخاراتش فقط دو جام لیگ یک را دارد ولی به قدری بازیکن پرور بوده و بازیکن ساخته و تحویل فوتبال ایران داده تا به یکی از اصلی‌ترین تیم‌های پایه فوتبال در ایران تبدیل شود...

پیکان این فصل توسط مجتبی حسینی بسته شد، سرمربی که فصل گذشته در ذوب‌آهن بود و نتایج مطلوبی را کسب نکرد و جایش را با مهدی تارتار عوض کرد و حضورش در پیکان به نوئی ریسک به شمار می‌آمد، مجتبی حسینی این فصل سعی کرد با کمترین بودجه بهترین تیم را برای لیگ آماده کند، تیمی که گویا مقدار بودجه برای بستن شدنش فقط ۲/۵ میلیارد تومان بوده‌است.آن‌ها با بسیاری از بازیکنان جویای نام در آکادمی خود و دیگر باشگاه‌های پایه قرارداد ببندد و آماده مسابقات شدند. حالا باید عیار تیم حسینی در ایستگاه بیست و یکم فوتبال ایران مشخص شد.

به نوعی فوتبال بازی می‌کردند که همه تیم ها را شگفت‌زده کردند و پیکان به قدری فراتر از حد انتظار ظاهر شد که می‌توان گفت پدیده لیگ بیست و یکم آن‌ها بوده‌اند چونکه خیلی از کارشناسان در تابستان ۱۴۰۰ معتقد بودند که پیکان مجتبی حسینی با این بازیکنان جویای نام و کم‌تجربه شاید نتواند به بقای خود در لیگ برتر ادامه بدهد.

بازیکنان کلیدی پیکان

پیکان در این فصل واقعاً یک تیم همدل و یکدست بود، آن‌ها در هر منطقه از زمین با یک بازیکن جویای نام و کمتر شناخته شده همراه بودند، اما در میان این جویای نام‌ها سوپراستارهایی هم بودند که خیلی به چشم آمدند

شاید مهم‌ترین آن‌ها علیرضا کوشکی بود که توانست در نیم‌فصل اول برای این تیم چهار گل به ثمر برساند و دو پاس گل بدهد و با چنین درخششی در نیم‌فصل دوم شاگرد جواد نکونام در فولاد شود، دیگر بازیکن ارزنده این فصل پیکان، ابراهیم صالحی بود کسی که کمتر شناخته‌شده بود اما بی‌ چون و چرا یکی از تاثیرگذارترین بازیکنان پیکان بود، کسی که این فصل خط آتش پیکان را بیش‌از پیش زیبا ساخت و توانست در ۲۹ مسابقه چهار گل برای این تیم به ثمر برساند و در ۳۰ سالگی حسابی از مهره های کلیدی تیم حسینی باشد، محمدحسین فلاح بازیکن ۲۲ ساله که توانست تا حدودی سمت راست خط آتش تیم مجتبی حسینی را تامین کند.

دیگر بازیکنان مهم این فصل پیکان پیمان رنجبری در خط حمله مجتبی حق‌دوست و محمدجواد آزاده در خط هافبک این تیم بودند که واقعاً در این فصل درخشیدند.

آمار تیمی پیکان

تیم جوان مجتبی حسینی با میانگین سنی ۷/۲۴ سال توانست در ۳۰ مسابقه به ۷ برد و ۱۵ تساوی و ۸ شکست برسد و به ۲۶ گل زده هم نیز دست پیدا کند که ۳ تای آن‌ها از نقطه پنالتی بود و دراین‌میان ۲۷ بار هم دروازه آن‌ها لرزید، آن‌ها توانستند در این فصل ۸۹ کرنر به دست بیاورند و به‌طورکلی در لیگ بیست و یکم ۱۳۳ مرتبه به سمت دروازه حریفان توپ شلیک کنند که به‌طور میانگین ۵/۸ شوت در هر مسابقه داشتند که از این لحاظ به‌جز نفت مسجدسلیمان و فجر از بدترین‌های لیگ بودند، همچنین آن‌ها در هر مسابقه دقت شوت ۳۶ درصدی از خود برجای گذاشتند، تیم پیکان در این فصل به‌طور میانگین ۴۹ درصد صاحب توپ بود و به‌طورکلی یکی از تیم‌هایی بود که در بخش دفاعی تمرکز کافی را دنبال میکرد و به‌دنبال یک بازی بسته بود، همچنین پیکانی‌ها در هر مسابقه به‌طور میانگین آمار ۳۸۸ پاس در یک مسابقه را خلق کردند که از این حیث در رتبه دوازدهم قرار می‌گیرند. مضاف بر این‌که تیم مجتبی حسینی با دریافت ۴۹ کارت زرد و ۵ کارت قرمز یکی از تیم‌های خشن لیگ بیست و یکم به شمار می‌آمد.

آمار بازیکنان

بهترین گلزنان این فصل پیکان ابراهیم صالحی و علیرضا کوشکی بودند که هر کدام چهار گل برای این تیم به ثمر رساندند، بهترین پاسور آن‌ها در این فصل بازهم علیرضا کوشکی بود که در طی پانزده بازی در نیم‌فصل اول توانست دو گل برای هم‌تیمی‌هایش بسازد، ضمن آنکه کرمانشاهی در این فصل برای تیمش در درون دروازه هشت کلین شیت کرد و اسماعیل بابایی با دریافت پنج کارت زرد در کنار محمدحسین فلاح که دو کارت قرمز را دریافت کرده بود خشن‌ترین بازیکنان فصل پیکان لقب گرفتند.

پیکان تیمی که در نیم‌فصل دوم نزول کرد!

تیم مجتبی حسینی در نیم‌فصل اول در طی پانزده مسابقه ۲۲ امتیاز کسب کرد و در رده ششم جدول حضور پیدا کرد اما در نیم‌فصل دوم با جدایی بازیکنانی همچون نادر محمدی، محمدامین درویشی و علیرضا کوشکی و جذب محدودی از بازیکنان که غالبا با کیفیت نبودند در نیم‌فصل دوم فقط به ۱۴ امتیاز رسیدند و در مجموع ۳۶ امتیازی شدند و در رده نهم جدول شانزده تیمی لیگ برتر قرار گرفتند.

سیستم پیکان در این فصل مسابقات لیگ برتر

تیم پیکان در این فصل معمولاً از سیستم دفاع ی یا به‌اصطلاح فوتبالی‌ها سیستم‌های بسته‌ استفاده می‌کرد، اغلب سیستم مورد استفاده آن‌ها ۴۲۳۱ بود که به ۴۲۲ طی و حتی ۴۳۳ و در بعضی از مقاطا به ۴۳۲۱ نیز تبدیل می‌شد.

جام حذفی، حذفی زودهنگام

تیم پیکان در این فصل همانند فصل گذشته در مراحل اولیه مسابقات جام حذفی به سد محکمی به نام استقلال، پرافتخارترین تیم این تورنمنت برخورد کرد، آن‌ها در مرحله یک شانزدهم نهایی یک بر صفر قشقایی شیراز را شکست دادند و در یک بازی جذاب در ۱۲۰ دقیقه تلاش به باخت یک بر صفر رضایت دادند و درنهایت از دور رقابت‌های حذفی کنار گذاشته شدند.

پیکان مجتبی حسینی، تنها تیمی که رشد مثبت اقتصادی داشت

پیکان این فصل از معدود تیم‌هایی در تاریخ فوتبال ایران به شمار می‌رفت که توانست هم یک رتبه تک‌رقمی کسب کند، هم چندین بازیکن ارزنده به فوتبال ایران معرفی کند و از همه مهم‌تر یک رشد اقتصادی مثبت داشته باشد، به‌طوری‌که هزینه‌هایی که این تیم در این فصل انجام داد کمتر از مبالغی بود که از فروش بازیکنان به دست آورد!

نتایج درخشان این فصل پیکان

تیم جوان مجتبی حسینی این فصل توانست در بسیاری از مسابقات مقابل تیم‌های قدرتمند لیگ به نتایج مطلوبی برسد.آن‌ها توانستند استقلال را در استادیوم آزادی و در حضور تماشاگران متوقف کنند، مقابل نساجی قهرمانی جام حذفی به تساوی برسند، از مس رفسنجان صاحب سبک به ۲ امتیاز بگیرند و حتی آن‌ها در مقاطعی از فصل توانستند مقابل فولاد و آلومینیوم نیز به تساوی برسند و از همه مهم‌تر سپاهان را در نقش‌جهان زمین‌گیر کنند.

#پیکان #اختصاصی گل #لیگ برتر
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها