67521
گلادیاتور جدید شهر رم چگونه متولد شد؟
07 خرداد 1401 22:06
رم توانست با برنامه ریزی مناسب اولین جام اروپایی خود را بدست آورد. 

روزنامه گل

“مالکان ویژگی هایی دارند که برایم اهمیت زیادی دارد. از همان روز اول می خواستم روز اول کارم و روزی که به رم می آیم زودتر برسد. بعد ازجلسه اول، این حس را داشتم که این پروژه فردکین نیست بلکه ایده ژوزه مورینیو است. این پروژه تیاگو پینتو نیست و پروژه باشگاه رم است." این صحبت های دن فردکین مالک باشگاه رم در روز معارفه اش است. فردکین و پسرش دائما در مورد هواداران رم صحبت می کردند. در مورد خودشان یا برنامه هایشان حرف نزدند، در مورد هواداران صحبت کردند مربی جدید رم می گفت پروژه رم زمان بر خواهد بود، اما تاکید کرد مالکان جدید قصد دارند در پایتخت ایتالیا از خودشان میراثی ارزشمند به جای بگذارند.

اکنون رم به اولین جام اروپایی تاریخ خودش رسیده است؛ پس از چند بار نزدیک شدن و نتوانستن. قطعا لیگ کنفرانس اروپا به اندازه لیگ قهرمانان و شاید حتی لیگ اروپا معتبر نیست اما جام اروپایی محسوب می شود و جایگاه ویژه ای در ویترین اروپایی باشگاه خواهد داشت. مالک خلبان آاس رم از همان اول بلند پروازی خود را اثبات کرد او بدون اطلاع پسرش و پینتو با دوست هلندی خود تماس می گیرد تا راجع به استخدام آقای خاص پرس و جو کند سپس رفیق صمیمی و ایجنتش یعنی ژرژ مندس را به او معرفی می‌کنند و در نهایت با همکاری پینتو (مدیرکل رم) و رایان (پسرش) در حرکت غافل گیرانه ای با آقای خاص قراردادی سه ساله امضا می کند؛ قراردادی که به موجب همین سهام بورس آاس رم 21 درصد افزایش پیدا می کند. این درصد خیلی قابل توجه است چرا که سهام رم پس از کامبک مقابل بارسلونا حدود 23درصد افزایش داشت و پس از آن چنین رشدی بی سابقه به حساب می آمد. اما مالک رم چه تغییرات بنیادینی در باشگاه انجام داد؟

تیاگو پینتو از مالکان باشگاه امکان بازسازی چمن تریگوریا را به دست آورد، این بازسازی امکان تمرین بهتر را فراهم کرد و به بازیکنان اجازهداد تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند. سرمایه گذاری اولیه بیش از ۵۰۰ هزار یورو (به اضافه هزینه های تعمیر و نگهداری) بود. البته بایداضافه کنیم شرکت جدیدی به نام Rappo چند ماهی است که چهار برابر بیشتر از قبل هر روز کار می کند تا زمین ها را ایمن تر، راحت تر ومناسب‌تر از قبل برای باشگاه فراهم کند. یکی دیگر از کارهای مثبت دن تغییر کادر باشگاه آاس رم است تقریبا بسیاری از مدیران قدیمیجایگاه خود را ترک کرده اند و افراد جدید برای بررسی منابع درآمدی، حساب های باشگاه و استعداد یابی و.... استخدام شده اند. آنهابیشترین سرمایه گذاری را نسبت به دیگر مالکان باشگاه های سری آ انجام داده اند (البته از زمان خرید باشگاه). همچنین قانون های او مشخص است. ایجنت های بازیکنان حق ندارند هر چقدر دلشان خواست پول درو کنند و حتی آنها در تیم سقف حقوق را برای بازیکنان مشخص کرده اند و براساس شایستگی بازیکنان حقوق ها را افزایش می دهند (پلگرینی و ابراهام بیشترین دستمزد را دریافت می کنند). پس از تحقیرمقابل بودو گلیمت و نتایج ضعیف تیم در زمستان طبق اخبار منتشر شده از کوریره دلو اسپورت آنها از مربی حمایت کردند و گفته می شد دیگراز تغییر مربی خبری نیست بلکه این بازیکنان هستند که می روند، حتی چند منبع معتبر می گفتند رتبه رم اگر هفتم نیز شود مورینیو در راس این پروژه خواهد بود و از حمایت کامل مدیریت برخوردار خواهد بود. اما این مالک عاشق فوتبال، در انجام تغییرات تنها نبود و آقای خاص هم برای اینکه نشان دهد هنوز چیزی در چنته دارد، متد حاصی را با خود به رم آورد که در ذیل آنها را مرور می کنیم:

مورینیو پهبادهایی را برای مشاهده تمرینات و آموزش ها از مناظر دیگر به باشگاه آورد؛ اینها باعث شد تصاویری از تمام جنبه های بازی راپوشش داد شوند. برای تحلیل بیشتر یک صفحه نمایش 250 اینچی در تریگوریا نصب شده تا در حاشیه برای نمایش طرح ها و مراحل تاکتیکی بازیکنان به کار رود. در منچستریونایتد که می گفتند تمرینات او پیش پا افتاده به نظر می رسد ولی وقتی از کریس اسمالینگ اطلاعات میخواهید او می گوید من خیلی مشتاق هستم که اینگونه تمرین می کنم. قطعا در این فصل رم بازیکنان و نیازهای آنها را در اولویت همه چیز قرارداده است. برای مثال بازیکنانی که روی نیمکت می‌ماندند همیشه یک ساعت و ربع در زمین تمرین می‌کنند در حالی که هم‌تیمی‌هایشان دوش می‌گیرند تا از نظر بدنی خیلی عقب نمانند، همه در موقعیتی قرار می‌گیرند که بهترین عملکرد خود را داشته باشند. کوچکترین داده ها از طریق دوربین ها مورد مطالعه قرار می گیرند. ظهور زالفسکی مثال عینی این مسئله است، این اولین موردی بود که در ماه ژوئن تحت نظر آقای خاص قرار گرفت و توجه او را جلب کرد سپس ده ماه بعد نتایج برای همه قابل روئیت است. از تمرین های شخصی سازی شده هم در زمین و هم دربیرون زمین برای بازیکنان تا روش های جدید ریکاوری که همراه با معرفی فزیوتراپیست های حرفه ای این فصل نمایان شد آمار آسیب های عضلانی را به نصف و حتی یک سوم چند فصل اخیر کاهش داد. امسال با وجود نفرات محدود در نیم فصل اول، رم فقط در فینال لیگ کنفرانس اروپا مجبور به تعویض اجباری هنریک مخیتاریان شد که او نیز در بازی لسترسیتی دچار آسیب دیدگی شده بود. سی و هشت هفته بازی 14 آسیب عضلانی و 36 بازی از دست رفته برای مصدومان حاصل عملکرد خارق العاده اینکار تیمی است. تغذیه بازیکنان رم توسط متخصص تغذیه گیدو ریلو و سرآشپز لوکا جوروویک دنبال می شد. هر از گاهی، به خصوص خارج از خانه پس از بازی بازیکنان پیتزا دریافت می کردند،اما پس از بازی با لستر بازیکنان تیم از بین برنج، کوفته یا برگرهای گیاهی یکی را انتخاب کردند. در این بین از کاپیتان قدرتمند نیز یادی کنیم که قبل از بازی با تورینو رهبری خود را اثبات کرد. مورینیو در این فصل تنها با یک تغییر - که آن هم اضافه کردن آنالیزور سابق خود به جمع تیم بود - به رم آمد، اما پس از گذشتن تقریبا 3 ماه از شروع فصل بطور ناگهانی ساکرامنتو خداحافظی کرد در آن زمان گفته شد او بابرخی بازیکنان روابط خوبی نداشته حتی اوریر بازیکن سابق تاتنهام در مصاحبه های اخیر به اخلاق ساکرامنتو ایراداتی وارده کرده بود که اومنفی نگر است، اما مورینیو معطل نکرد این بار سریع دستیار بومی ایتالیایی (سالواتوره فوتی) را به عنوان دستیار اصلی خود انتخاب کرد وحتی با اعتماد بیشتری او را از رهبران تیم کرد. در طول فصل نیز مربی ابتدا در نیم فصل اول مقابل بودو گلیمت نیمکت نشینان رم را از یکصافی عبور داد و تنها از آن ترکیب پاتریسیو، ایبانز و کوموبولا توانستند به ترکیب اصلی راه پیدا کنند و بیشتر آن افراد در ژانویه از ترکیباصلی خط خوردند یا از رم جدا شدند. مدیریت مربی پرتغالی همانند قدیم است. افرادی که پس از کسب تساوی مقابل سمپدرویا شبانه به پارتیمی روند و فردا صبح دیر سر تمرینات حاضر می شوند در مسابقه بعدی جایی در ترکیب اصلی ندارند می خواهد این بازیکن فلیکس جوان باشد یا الشعراوی باتجربه.

با اینکه ارزش جامی که یوفا به رسمیت میشناسد مطمئنا مشخص است ، اما به ضم بیشتر افراد چون این جام برای اولین بار آمده است و تیمهای بزرگ در آن کمتر دیده می شود برخی آن را کم ارزش خطاب می کنند. واقعیت این است برای ارزش این جام باید صبر کنیم تا ببینیم بعداچه تیم هایی در آن قدم خواهند گذاشت امسال هم رقابت سختی وجود داشت گذشتن از سد لستری که مقابل بهترین لیورپول تساوی بدست آوردهبود یا بودو گلیمتی که در سن سیرو تیم میلان را به مشکل انداخت یا... باید بالاخره صبر کنید تا این جام نیز مانند لیگ اروپا برایتان جلوه کند ،اما فعلا در ویترین رم قرار گرفته است.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها