هجوم دلارهای نفتی به فوتبال اروپا
67244
قرارداد امباپه و عاقبت فوتبال
03 خرداد 1401 14:50
فرزاد بیگی - .....فقط تصور کنید تمام این تیم‌ها با الگوی باشگاه پاریسی اداره شوند. اروپایی‌ها معمولا اهل مماشات و لابی گری هستند. کاش مماشات و معامله شان با صاحبان دلارهای نفتی باعث استحاله ی فوتبال نشود. کاش سیل دلارهای نفتی، فوتبال را به ناکجاآباد نبرد.

روزنامه گل

یک: هجوم دلارهای نفتی و گازی عربی بسوی فوتبال اروپا می‌توانست رخدادی میمون و مبارک باشد، اگر اعراب متمول حاشیه جنوبی خلیج فارس آداب حرفه‌ای گری را می‌دانستند. این هجوم رو به تزاید با خرید منچسترسیتی توسط شیخ منصور اماراتی آغاز شد. آنها در حالی مالک تیم دوم شهر منچستر می‌شدند که عصر طلایی فرگوسن در باشگاه همشهری رو به پایان بود. مالکان عرب منچستر سیتی با گشاده دستی بسیار، بهترین ستاره‌ها را به خدمت گرفتند. سیتیزن‌ها به لطف این پوست اندازی دلاری ، به موفقیت‌های بسیار در لیگ جزیره دست یافته اند. به عنوان مثال در پنج سال اخیر چهار بار به قهرمانی دشوارترین و قوی ترین لیگ دنیا رسیده اند. با این حال امسال هم مثل سالیان گذشته در نیمه راه لیگ قهرمانان از گردونه رقابت حذف شدند. توسط رئال مادرید. پرافتخارترین تیم لیگ قهرمانان. ظاهرا هنوز تا رسیدن به استانداردهای تاج گذاری در قاره سبز فاصله دارند. انگار حتی حضور پپ هم برای ارتقای شخصیت سیتیزن‌ها کافی نبوده است.

دو: پاریس سن ژرمن نمونه دیگری از حضور اعراب در فوتبال سطح اول اروپایی ست. ناصرالخلیفی قطری با حمایت مستقیم دولت قطر این تیم را اداره می‌کند. آن‌ها بارها مرزهای هزینه را در دنیای فوتبال جابجا کرده اند. انصافا شیخ سیتیزن‌ها حرفه‌ای تر از الخلیفی ست. در پاریس همه چیز بوی تازه به دوران رسیدگی می‌دهد. عجله برای خرج کردن دلارهای آسان به دست آمده، کاملا به چشم می‌آید. رقم‌های نجومی صرف به خدمت گرفتن ابرستاره‌ها می‌شود. اما موفقیت اروپایی کماکان دور از دسترس است. الخلیفی در فصل نقل و انتقالات بارسا را شکست می‌دهد. ابتدا نیمار و بعدتر مسی را به پاریس می‌آورد. باز هم ناکامی‌ها پایان نمی‌یابد. ظاهرا مشکل همان مشکل سیتیزن هاست. برای موفقیت‌های بزرگ به چیزی فراتر از پول نیاز است.

با این حال خلیفی باز هم به راه خود می‌رود. اینبار نبرد نقل و انتقالاتی بر سر ستاره خودی با رئال مادرید. با رئیس کارکشته ی اسپانیایی. خالق کهکشانی ها، فلورینتینو پرز. ماه‌ها جنگ دلارها و یوروها ادامه دارد. اصالت مادرید بعلاوه پول فراوان در مقابل پول خیلی فراوان پاریسی‌ها بعلاوه اختیارات بی مهار در باشگاه. امباپه کدام را انتخاب خواهد کرد. پیداست که پیشنهاد الخلیفی وسوسه انگیزتر است. این روزها کسی به اصالت اهمیت چندانی نمی‌دهد. بخصوص که پای دلارهای فراوان وسط باشد. امباپه در پاریس ماندنی می‌شود. با قراردادی حیرت انگیز. او در بیست و سه سالگی علاوه بر این که بیشترین دستمزد را می‌گیرد، اختیاراتی بسیار فراتر از یک بازیکن دارد. اختیاراتی که حتی به ذهن ابرستاره هایی مثل مسی و رونالدو هم نمی‌رسد.

همه چیز برای پز دادن مالک قطری مهیاست. حالا علاوه بر بارسا، رئالی‌ها هم آچمز شده اند. فقط مانده که عالیجناب امباپه انتخاب هایش را برای سرمربیگری، کاپیتانی و تاکتیک‌های فصل بعد و خیلی چیزهای دیگر به الخلیفی اعلام کند. همه ارکان باشگاه برای آب خوردن هم باید نظر امباپه را بپرسند. بیچاره مردی که فصل بعد بر نیمکت تیم پاریسی خواهد نشست. ستاره سالاری در حد لاشامپیونا.

سه: البته هنوز عجیب ترین و جاه طلب ترینشان در راه است. بن سلمان سعودی که به تازگی نیوکاسل را به تملک درآورده است. بنظر کری‌های سرمایه داران نفتی عرب به فوتبال اروپا رسیده است. خدا عاقبت فوتبال را با این شیوخ تازه به دوران رسیده به خیر کند. چنان که اخیرا کارشناسان اروپایی گفته اند؛ پول‌های بی حساب و کتاب شیوخ عربی از لیگ اروپایی هم خطرناک تر است. فقط تصور کنید تمام این تیم‌ها با الگوی باشگاه پاریسی اداره شوند. اروپایی‌ها معمولا اهل مماشات و لابی گری هستند. کاش مماشات و معامله شان با صاحبان دلارهای نفتی باعث استحاله ی فوتبال نشود. کاش سیل دلارهای نفتی، فوتبال را به ناکجاآباد نبرد.

#اختصاصی گل #یادداشت
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها