من امباپه را در سطح توپ طلا نمی‌دانم
67103
علیفر: فرهاد امسال نشان داد استعداد مربیگری را دارد
02 خرداد 1401 13:56
    علی مسعودی - یکی از گزارشگران با سابقه فوتبال ايران که هم مدرک مربیگری دارد و هم فوتبال را کارشناس می‌کند، سرهنگ عليرضا علیفر است. این گزارش با سابقه به سبک خاصی گزارش می‌کند و همین سبک خاص باعث شده بیشتر جلب و توجه شود.

روزنامه گل

سرهنگ اعتقاد دارد اگر فوتبال ستاره نداشته باشد، طرفدارانش را از دست می‌دهد و این ستاره‌ها هستند که هواداران را به سمت استادیوم‌ها هم پای گيرنده‌ها می‌کشاند. در این راستا با سرهنگ علیفر گفت و گویی انجام‌ دادیم که او هم مثل خیلی‌ها استقلال را مستحق قهرمانی می‌داند.

سرهنگ! ليگ امسال را چطور دیدید؟

ليگ امسال هم مثل سال‌های قبل در سطح پایین بود و سالهاست که یا این کیفیت پیش می‌رود. البته سطح فوتبال کل دنیا پایین آمده و بطور مثال شما تیم ۱۳۷۰ هلند را با هلند الان مقایسه کنید ببینید چقدر متفاوت است. یا جام ۷۴ و ۷۸ که هلند جام هم نگرفت ولی چه تیم با کیفیتی بود. چه ستاره هایی در آن زمان بازی می‌کردند و الان چه ستاره‌ هایی بازی می‌کنند. خود تیم ملی ما سال ۹۸ چه تیمی بود و چه ستاره هایی داشت، الان چه ستاره هایی داریم؟ تیم ۹۸ ما از یازده بازیکن هر یازده تایش ستاره بودند و ۷ الی ۸ ستاره نیز روی نیمکت می‌نشستند، ولی الان به جرات می‌توانم بگویم تیم ملی دو الی سه ستاره بیشتر ندارد.

کشور‌های دیگر هم شرایط ما را دارند؟

عرض کردم همه کشورها چنین مشکلی دارند و حتی بدتر از ما نیز هستند. شما همين ازبکستان را ببینید چقدر افت کرده و حتی یک ستاره هم ندارد. کشورهای عربی نیز همین مشکل را دارند و اگر این کشورها مثل قبل ستاره داشتند، کشور ما به جام جهانی نمی‌رفت. این افت فوتبال و البته نبود ستاره در خیلی از کشورها باعث شده چند تیم مثل کره، ژاپن و ايران در اوج باشند.

استقلال را چطور دیدید. قهرمانی حقش بود؟

به نظر من حق استقلال بود که قهرمان شد. از این جهت‌ که فرهاد مجیدی یک تیم متحد و منسجم ساخته بود. درست است که کيفيت ليگ پایین بود، ولی در همین بی کيفيتی تیم مجیدی باثبات کار کرد و قهرمان شد.

خیلی‌ها نقش گابريل پین را دلیل اصلی مستحکم بودن کار دفاعي و قهرمانی می‌دانند؟

من یک مثال می‌زنم! اگر یک نجار و آهنگر ابزار نداشته باشد، آیا کار خوب تحویل می‌دهد؟ اصلا ابزار هم داشته‌ باشد، ولی مهارت‌ و مواد لازم برای ساخت هر چیزی را نداشته باشد می‌تواند کار خوب تحويل دهد؟ قطعا نمی‌تواند و اگر استقلال تیم منسجمی بود هم فرهاد مجیدی کارش را خوب انجام‌ داد و هم پین توانست با مهره‌هایی که داشتند، هنرش را نشان دهد.

استقلال ابزار لازم را داشت؟

استقلال ستاره نداشت ولی از داشته هایش به خوبی استفاده کرد. هنر یک مربی این است که از مهره هایی که دارد، به خوبی بهره‌ ببرد. استقلال از جوانانی که داشت به خوبی بهره گرفت و چند بازیکن با تجربه نیز به کمکش آمد تا با اختلاف امتیاز قهرمان شود.

بهترين بازیکن استقلال کدام بازیکن بود و آیا بازیکنی هست که چشم شما را بگیرد؟

اجازه بدهيد من نام بازیکن را نبرم. من دوست ندارم اسم یک بازیکن را ببرم چون فوتبال ما ستاره ندارد و نمی‌شود بازیکنی را انتخاب کرد. در کل استقلال تیم تر از تیم‌های دیگر بود و با شايستگی قهرمان شد.

بازیکن آینده داری دیدید که ستاره شود؟

در این مورد هم نظری ندهم بهتر است چون نام بردن از یک بازیکن در شرایطی فوتبال امروزی درست نیست.

شما از جمله کسانی هستيد که مربیگری هر مربی را نمی‌پسندید. آیا مربیگری فرهاد مجیدی را می‌پسندید؟

فرهاد مجیدی دو سال اول مربیگری اش خوب نبود. ولی امسال نشان داد که آینده دار است و کارش را هم دوست دارد. او استعداد مربیگری را دارد و چون خودش زمان بازیگری یک ستاره بود، الان توانسته علم فوتبالش را در تیم پیاده کند. گرچه همه ستاره‌ها مربی خوبی نمی‌شوند، ولی من این فصل مجیدی را فنی تر دیدم و به جز این خوب توانست حواشی را جمع کند و استقلال را در یک سطح نگه دارد.

آخرین سوال ما خارجی است! پس از سالها انتظار، امباپه با پارس تمدید کرد و به رئال مادرید نرفت. آیا او در پاریسن ژرمن توپ طلا خواهد گرفت؟

داستان توپ طلا در دنیا متفاوت است. مثل شرایط انتخاب جايزه اسکار که چندین نفر جمع می‌شوند تا یک نفر را به عنوان بهترین بازیگر انتخاب کنند. شاید همین کساني که رای می‌دهند، دوست دارند به همه کاندیده‌ها رای بدهند و همه را انتخاب کنند. گرفتن توپ طلا چون انفرادی نیست و چند نفر رقيب می‌شوند کار سخت می‌شود. اگر ورزش انفرادی مثلا، مثل وزنه برداری بود، یک وزنه بردار خیلی قوی می‌توانست راحت رای بياورد. در کل من امباپه را در سطح توپ طلا نمی‌بینم و فکر نمی‌کنم در پارس توپ طلا بگيرد

#اختصاصی گل #مصاحبه #پیشکسوت ورزش ایران
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها