66640
گفت‌وگوی FIVB با داورزنی درخصوص والیبال ایران
28 ارديبهشت 1401 09:39
فدراسیون جهانی والیبال (FIVB) در گفت‌وگویی با رئیس فدراسیون والیبال ایران به بررسی مسیر رشد و توسعه والیبال کشورمان پرداخت.

روزنامه گل

فدراسیون جهانی والیبال (FIVB) در اقدامی کم سابقه به سراغ یکی از روسای فدراسیون‌های عضو رفت و در گفت‌وگویی با وی به بررسی مسیر رشد و توسعه والیبال کشورمان پرداخت. FIVB در این گزارش از محمدرضا داورزنی، رئیس فدراسیون والیبال ایران به عنوان یکی از روسای ۱۰ تیم برتر والیبال دنیا یاد کرد و در خصوص راهی که والیبال ایران در این سال ها پیموده با داورزنی به گفت‌وگو پرداخت.

متن کامل این گفت‌وگو را در زیر می‌خوانیم:

داورزنی: برای ایجاد یک تیم ملی رقابتی بزرگسالان مهم است که از رده سنی نوجوانان شروع کنیم

1. محمدرضا داورزنی، تیم ملی والیبال مردان ایران جزو ده تیم برتر جهان است. ممکن است لطفا در مورد مسیر توسعه تیم از ابتدا به ما بگویید؟

من از سال 1385 رئیس فدراسیون والیبال ایران هستم و در 41 سال گذشته در سمت های مختلف ورزشی فعالیت داشته ام. باعث افتخار و خرسندی من است که دانش، تجربه و تخصص خود را برای توسعه و ترویج ورزش محبوبم در ایران به والیبال بیاورم.

در سال 2006، تیم ملی مردان ایران در رده‌بندی بزرگسالان آسیا در رده پنجم قرار گرفت و بهترین نتیجه این تیم مدال نقره بازی‌های آسیایی 2002 بوسان کره جنوبی بود. در آن زمان ما در رتبه بندی جهانی 26-27 پس از کشورهای آسیایی مانند ژاپن، چین و کره بودیم.

من در مقام خود به عنوان رئیس فدراسیون با تعیین چهار هدف استراتژیک استارت زدم که شامل راهیابی به بازی های المپیک، کسب مدال طلا در مسابقات قهرمانی آسیا و همچنین پیوستن به لیگ جهانی و قرارگیری در میان تیم های برتر جهان در مسابقات قهرمانی جهان بود. دستیابی به این موارد، سه برنامه چهار ساله تعریف کردیم.

برای پیروز شدن در زمین بازی، شش سال تلاش و برنامه ریزی از سال 2006 تا 2012 انجام شد و طول کشید تا بتوانیم برای اولین بار در تاریخ به لیگ جهانی بپیوندیم. نقش خولیو ولاسکو، مربی سرشناس والیبال آرژانتینی، در این مسیر رو به موفقیت مهم بود. او نه تنها به ما کمک کرد تا در لیگ جهانی حضور پیدا کنیم، بلکه ذهنیت بازیکنان ما را نیز ارتقا داد و به ما کمک کرد تا در آسیا پیشگام شویم. از آن زمان، ما همچنان به استخدام مربیان والیبال در کلاس جهانی و با تجربه برای پیوستن به تیم خود، از جمله کواچ، لوزانو، کولاکوویچ و آلکنو ادامه دادیم.

من معتقدم سال 2012 سال عطفی برای والیبال ایران بود، زیرا در این سال رشد ما افزایش یافت. اگرچه نتوانستیم به بازی‌های المپیک 2012 لندن راه پیدا کنیم، اما در سال 2016، اولین حضور ما در المپیک ریو در والیبال پس از 52 سال به وقوع پیوست که توانستیم سهمیه حضور در این مسابقات را پیدا کنیم. ما صبور بودیم و طبق برنامه راهبردی خود در چشم انداز والیبال کشور به تدریج جلو رفتیم و موفق شدیم.

خارج از گود نیز سخت کار کردیم تا در جهات مختلف پیشرفت کنیم. قبل از سال 1385 تمام بودجه والیبال از دولت تامین می‌شد. بنابراین ما روی محتوای خوب تمرکز کردیم تا بتوانیم حامیان بیشتری جذب کنیم و خوشحالم که امروز به بودجه دولتی وابسته نیستیم. و البته با قوی‌تر شدن تیم ملی و پیروزی در برخی بازی‌ها مقابل حریفان درجه یک و برخی از تیم‌های مطرح دنیا – مانند برزیل، لهستان، فرانسه و روسیه – علاقه و انتظارات هواداران خود را افزایش دادیم! والیبال در ایران رشد کرد و طرفداران آن هم افزایش یافت.

به دنبال این رشد، بخشهای خصوصی بسیاری علاقه مند به تشکیل باشگاه های والیبال خود و شرکت در لیگ محلی ما شدند. آنها به وضوح می بینند که در ایران چند نفر به والیبال علاقه دارند و دوست دارند بازی ها را تماشا کنند. اکثر باشگاه‌ها در حال حاضر با بخش خصوصی قرارداد اسپانسر دارند و علاقه و کیفیت لیگ ما نیز افزایش یافته است.

2. ایران به طور مرتب میزبان مسابقات والیبال در رده های مختلف سنی است، دلیل این امر چیست؟

مشخص است که بین تیم بزرگسالان و دیگر تیم های ملی در رده های سنی مختلف ارتباط زیادی وجود دارد. برای ایجاد یک تیم ملی بزرگسال خوب بهتر است از سطح جوانان هم از نظر شرکت در مسابقه و هم از نظر میزبانی شروع کرد. ما نقاط ضعف خود را از سطح زیرگروهها شناسایی و در جهت رفع آن برآمدیم.

این رویکرد نتایجی همچون سه قهرمانی جهان در گروه پسران شامل ۲۰۰۷ مکزیک، ۲۰۱۷ بحرین و همچنین مسابقات زیر ۲۱ سال والیبال مردان ۲۰۱۹ در بحرین را به همراه داشت. ما استعدادیابی برای تیم ملی کشورمان را از رده نوجوانان شروع و تا بزرگسالان ادامه دادیم زیرا همیشه به آینده نگاه می کنیم. برای مثال زمانی که در المپیک حضور پیدا کردیم به فکر نسل بعدی بازیکنان بودیم تا آنها را برای چرخه های المپیک های بعدی هم آماده کنیم.

این استراتژی والیبال ایران است که به بار هم نشست چون همانطور که میدانید بسیاری از بازیکنان سطح بزرگسال ما از رده های پایه شروع به کار کردند.

این روند هیچ موقع به پایان نمی رسد و همیشه به دنبال استعدادهای آینده هستیم. بازی والیبال همچون سطح بازیکنان و پارامترهای فیزیکی آنها دائما در حال تغییر است پس باید که همیشه پیشرفت کنید و به دنبال بازیکنان جدید باشید. باید بگویم که موفقیت های والیبال ایران بر اساس این رویکرد است.

فدراسیون والیبال ایران به عنوان یکی از پیشگامان اجرای این رویکرد همیشه به دنبال ارتقای سطح بازیکنان، مربیان و داوران است. این رویکرد از سوی رئیس فدراسیون جهانی به طور جدی تبلیغ می‌شود که والیبال باید تیم ملی های قدرتمند و محتوای خوبی داشته باشد.

هواداران و حامیان مالی زمانی کنار تیم ملی حضور پیدا میکنند که تیم جنگنده و خوبی داشته باشیم و من معتقدم که این امر بدون تجربه و کار مداوم در تیم های رده های پایه ممکن نیست.

3. فدراسیون جهانی والیبال از تیم ملی والیبال زنان برای بکارگیری مربیگری حمایت کرده است. این پروژه تا به امروز به چه صورت بوده است و آیا پیشرفتی را شاهد بودید؟

برنامه توانمندسازی تیم های ملی والیبال زنان که در سال ۲۰۲۱ ازسوی رئیس فدراسیون جهانی معرفی شد، برنامه ای بسیار خوب در حمایت از تیم های ملی سراسر جهان با بکارگیری مربیان بین المللی است.

همیشه تلاش داشتیم که فاصله بین تیم های ملی مردان و زنان را کاهش دهیم و یکی از موثرترین گام‌ها حضور در رقابت های قهرمانی قاره آسیا در تمامی رده های سنی بود که نتیجه خوبی نداشت.

به عنوان بخشی از برنامه توانمندی والیبال از حمایت ۱۲ ماهه مربیگری برای کمک و سرعت بخشیدن به تیم بهرمند شدیم که در این راستا الساندرا کمپدلی مربی ایتالیایی برای بهبود بخشیدن به عملکرد تیم در بعد بین المللی انتخاب شده است.

در همین راستا تیم ملی زنان ایران برای نخستین بار بعد از 48 سال در بازی های آسیایی ۲۰۲۲ شرکت می کند. همه اینها بدون حمایت فدراسیون جهانی، کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش ایران ممکن نخواهد بود که همیشه در راستای پشتیبانی از تیم ملی زنان همراه ما بوده‌اند.

البته، مسیر زیادی برای رساندن سطح زنان به مردان در والیبال وجود دارد اما من معتقدم آینده زنان روشن است و با برنامه درست و حمایت از آنها شاهد پیشرفت آنان خواهیم بود. هدف من در این برنامه‌ها ادامه پیشرفت والیبال سالنی و ساحلی زنان است که همانا انتظار ما و طرفدران نیز همین امر هست.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها