61062
اسکوچیچ، ارزان‌ترین مربی جام جهانی قطر؟
19 اسفند 1400 14:27
دراگان اسکوچیچ کمترین میزان دستمزد را ‌بین مربیان تیم‌های صعودکننده به جام جهانی می‌گیرد.

روزنامه گل

یک سایت ورزشی بین‌المللی جدولی از ارزش مربیان حاضر در جام‌جهانی 2022 قطر منتشر کرده که حاوی نکات جالبی است. تا‌کنون 18تیم حضورشان در جام‌جهانی را قطعی کرده‌اند و سایت مورد نظر، سرمربیان آنها را از نظر دستمزد دریافتی رده‌بندی کرده است. بنا بر ادعای این رسانه، هانسی فلیک، سرمربی تیم ملی آلمان با سالانه 7‌میلیون یورو دستمزدِ دریافتی در صدر جدول قرار دارد و دراگان اسکوچیچ، سرمربی کروات تیم ملی ایران با 680هزار دلار حقوق در سال، در رده هجدهم قرار گرفته است. این یعنی او فعلا ارزان‌ترین سرمربی حاضر در قطر خواهد بود، مگر اینکه بین 14تیم بعدی صعودکننده، یک مربی ارزان‌تر وجود داشته باشد که احتمالش زیاد نیست.

این عدد از کجا آمده؟
مدیران قبلی و فعلی فدراسیون فوتبال، مُصر هستند که قرارداد دراگان اسکوچیچ به‌صورت ریالی بسته شده است؛ هرچند در مورد عدد آن هرگز اطلاع‌رسانی خاصی صورت نگرفته است؛ در نتیجه مشخص نیست این عدد 680هزار دلار مقابل نام دراگان اسکوچیچ از کجا آمده است! در نگاه اول احتمال دادیم عدد مورد نظر مربوط به ارزش این مربی در ترانسفرمارکت باشد اما نکته اینجاست که در این سایت هم هیچ رقمی مقابل نام سرمربی تیم ملی ایران درج نشده است. بنابراین احتمالا سایت «توتال‌اسپورتال» رقم قرارداد اسکوچیچ را گمانه‌زنی کرده و از دل شایعات بیرون کشیده است. در مجموع بعید به‌نظر می‌رسد دستمزد اسکو بیش از اینها باشد.

12 برابر کمتر از ویلموتس
در مورد ارزش قرارداد دراگان اسکوچیچ زیاد حرف زده شده و این موضوعِ جدیدی نیست؛ با این حال اگر خبر منتشرشده اخیر را مبنا قرار دهیم، به نتیجه جالبی می‌رسیم؛ اینکه دستمزد سالانه اسکوچیچ تقریبا 12برابر کمتر از پولی است که مارک ویلموتس برای چند هفته کار در ایران و کسب آن نتایج فاجعه‌بار دریافت کرد. مربی بلژیکی 2میلیون یورو پول نقد گرفت و علاوه بر آن فدراسیون فوتبال ایران را محکوم به پرداخت غرامت 6میلیون یورویی کرده است؛ هرچند فدراسیون در این زمینه به دادگاه عالی ورزش شکایت کرده و احتمال گرفتن تخفیف وجود دارد. اگر این اتفاق رخ ندهد، حضور فاجعه‌بار ویلموتس در ایران برای فوتبال ما 8میلیون یورو آب خورده است. اسکوچیچ اما با دریافت سالانه 12برابر کمتر از این عدد، توانست سریع‌ترین صعود تاریخ تیم ملی ایران به جام‌جهانی را رقم بزند. هرچند تکرار می‌کنیم مبنای خبر دستمزد 680هزار دلاری اسکو مشخص نیست و حتی احتمال دارد او کمتر از این عدد پول بگیرد.

یک‌صدم ارزش طارمی
از ابتدای حضور دراگان اسکوچیچ روی نیمکت تیم ملی، این بحث وجود داشت که او به‌خاطر رزومه لاغر و قیمت اندکش، با این نسل از ستاره‌های فوتبال ایران اختلاف سطح دارد و شاید این مسئله مشکل‌ساز شود. شایعات غیررسمی حکایت از آن دارد که باشگاه پورتو برای فروش مهدی طارمی روی این بازیکن 60میلیون یورو قیمت گذاشته است.

این یعنی ستاره اصلی تیم ملی ایران صدبرابر بیشتر از دستمزد سرمربی این تیم ارزش دارد. این موضوع ممکن است در مورد سردار آزمون و چند بازیکن دیگر هم صدق کند. به هر حال این اعداد، غلط‌انداز هستند و به همین دلیل کار اسکوچیچ برای کنترل رختکن تیم ملی دشوار است. چه‌بسا شورش بی‌‎دلیل چند‌ ماه قبل طارمی هم چنین ریشه‌هایی داشت. واقعیت اما آن است که اسکوچیچ حتی با همین دستمزد و کارنامه، عالی نتیجه گرفته و به‌احتمال فراوان در جام‌جهانی هم سرمربی تیم ملی ایران خواهد بود. بنابراین لازم است بازیکنان تیم ملی، حتی ستاره‌های موفق و گران‌قیمت تیم، خودشان را به‌طور کامل در اختیار کادرفنی قرار بدهند. کل این تیم، مسافران یک کشتی هستند و موفقیت اسکوچیچ در تیم ملی، قطعا موقعیت بازیکنان را هم در ادامه دوران حرفه‌ای‌شان بهبود خواهد بخشید.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها