اولین ترکش‌های مجمع ۱۷ اسفند فرود آمد
59463
حمله دبیر به لشکر بیکاران در هیئت اجرایی کمیته المپیک
05 اسفند 1400 00:16
علیرضا دبیر رییس فدراسیون کشتی به حضور اعضای بدون سمت هیات اجرایی کمیته المپیک انتقاد کرد.

روزنامه گل

علیرضا دبیر روز سه‌شنبه، 3 اسفند نامه‌ای را به سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک ارسال کرد و در آن خواستار استعفای برخی از اعضای هیئت اجرایی این کمیته شد.

وی در این نامه اشاره کرده است که فقط سه نفر از تعداد 11 عضو هیئت اجرایی، جزو رؤسای فدراسیون‌های المپیکی هستند و این موضوع باعث ضعیف شدن نقش فدراسیون‌ها در هیئت اجرایی شده است.

بر همین اساس نیز دبیر خواستار آن شده است که آن دسته از اعضای هیئت اجرایی که هم‌اکنون رئیس فدراسیون نیستند، در مجمع روز 17 اسفند استعفا داده و جای خود را به اعضای جدید بدهند.

در حال حاضر سیدرضا صالحی امیری به عنوان رییس کمیته ملی المپیک، فضل‌الله باقرزاده( رئیس فدراسیون شمشیربازی ) و طاهره طاهریان به عنوان نایب رئیس اول و دوم، هادی ساعی (رئیس فدرسایون تکواندو) به عنوان نماینده کمیسیون ورزشکاران، علی رضوانی (رئیس فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو)، محمد علیپور ‏(رییس فدراسیون انجمن های ورزشی) ، علیرضا رحیمی (رییس سابق فدراسیون هندبال)، مجید کیهانی (رییس سابق فدراسیون دوومیدانی) ، سید عبدی افتخاری (رئیس سابق فدراسیون اسکی)، علی دادگر ‏(رئیس سابق فدراسیون تیراندازی) و مجید شایسته (رئیس سابق فدراسیون تنیس ) اعضای هیات اجرایی کمیته ملی المپیک را تشکیل می دهند.


**خواسته دبیر برای استعفا، از کدام اعضای هیات اجرایی است؟

مجید شایسته به عنوان رییس فدراسیون تنیس در سال 96 کاندیدای عضویت در هیات اجرایی کمیته ملی المپیک شد. او موفق به کسب ۲۵ رای از اعضای مجمع شد اما دوره چهار ساله ریاست مجید شایسته در فدراسیون تنیس آبان ماه سال ۹۷ به پایان رسید و احمد نامنی۹ شهریور ۹۸ به عنوان سرپرست فدراسیون تنیس انتخاب شد. او دو سال و 6 ماه است که رییس فدراسیون تنیس و هیچ فدراسیون دیگری نیست.

علیرضا رحیمی با کسب بیشترین میزان رای از اعضای مجمع یعنی ۳۷ رای به عضویت هیات اجرایی کمیته ملی المپیک در آمد. وی ۱۷ اسفندماه سال ۹۵ به عنوان رییس فدراسیون انتخاب شد اما ۱۲ آبان ماه سال ۹۷ به دلیل بازنشسته بودن از ریاست فدراسیون استعفا داد. وی سه سال و چهار ماه است که رئیس هیچ فدراسیونی نیست. همزمانی ریاست وی در فدراسیون هندبال و هیات اجرایی کمیته ملی المپیک تنها ۹ ماه بود.


مجید کیهانی پس از رحیمی بیشترین رای یعنی ۳۴ رای را برای حضور در هیات اجرایی کمیته ملی المپیک گرفت اما دوره چهار ساله ریاست مجید کیهانی در فدراسیون دوومیدانی ۱۵ شهریور ۹۸ به پایان رسید. سلطانی فر ۲۴ مهر ۹۸ ایرج عرب را به سرپرستی فدراسیون دوومیدانی منصوب کرد. با این شرایط کیهانی نیز بیش از دو سال و ۴ ماه است که از ریاست فدراسیون جدا شده است.


عبدی افتخاری از دیگر کاندیداهای عضویت در هیات اجرایی کمیته ملی المپیک در انتخابات دی ماه سال ۹۶ بود که با کسب ۲۷ رای وارد هیات اجرایی شد. وی در ۶ مرداد سال ۹۵ به عنوان رئیس فدراسیون اسکی انتخاب شد و در ۶ مرداد ۹۹ دوره چهار ساله ریاست او به پایان رسیده است. کوروش صبوریان ۱۲ مرداد سال ۹۹ به عنوان سرپرست فدراسیون اسکی منصوب شد. وی حدود ۱۹ ماه است که رییس فدراسیون نیست و در هیات اجرایی عضویت دارد.

علی دادگر در انتخابات کمیته ملی المپیک ۲۶ رای کسب کرد و‌ به عنوان رییس فدراسیون تیراندازی وارد هیات اجرایی شد. دوره چهارساله ریاست علی دادگر در فدراسیون تیراندازی نیز تیر ۱۴۰۰ با پایان رسید اما با توجه به در پیش بودن المپیک، دادگر موقتا به عنوان سرپرست این فدراسیون معرفی شد. حضور او در فدراسیون ادامه داشت اما با نزدیک شدن به زمان انتخابات، مهدی مبینی ۱۰ آبان ۱۴۰۰ به عنوان سرپرست این فدراسیون منصوب شد. دادگر ۴ ماه است که از ریاست در فدراسیون فاصله گرفته است.

***انتقاد درست دبیر اما دیر هنگام
سوالی که در این مورد وجود دارد این است که آیا عضویت در هیات اجرایی در زمانی که فرد ریاست فدراسیونی را بر عهده ندارد، منع دارد؟ پاسخ این سوال منفی است. چرا که در اساسنامه کمیته ملی المپیک ماده ۱۶ تبصره ۲ آمده است: «داوطلب‌هایی که به نمایندگی از فدراسیون‌های متبوع خود خود در انتخابات هیات اجرایی شرکت می کنند پس از انتخاب، به عنوان عضو حقیقی و برای یک دوره چهار ساله در هیات اجرایی قرار می‌گیرند». بر این اساس حضور اعضایی که رییس فدراسیون نیستند در هیات اجرایی تا پایان دوره بلامانع است.
باید پذیرفت که انتقاد علیرضا دبیر نسبت به حضور افرادی که هیچ فدراسیونی ندارند در هیات اجرایی، کاملا درست است و پیش از این نیز بارها رسانه‌ها به این موضوع انتقاد کرده بودند لمل در این میان نکته قابل تامل این است که چرا علیرضا دبیر پیش از این نسبت به این موضوع اعتراض خود را مطرح نکرده بود و آیا این اتفاقات به انتخابات کمیته ملی المپیک ارتباط دارد؟
بعلاوه باید منتظر واکنش اعضای هیات اجرایی نسبت به نامه علیرضا دبیر بود. آیا آنها همچنان نسبت به این انتقادات روزه سکوت می‌گیرند یا با استعفای برخی از آنها رو‌به‌رو خواهیم شد.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها