بررسی قهرمان‌های نیم‌فصل در ادوار لیگ برتر
54508
پرسپولیس رکورددار است، استقلال به سپاهان رسید
25 دی 1400 12:51
  در پایان نیم‌فصل لیگ بیست و یکم استقلال با کسب 35 امتیاز عنوان قهرمانی نیم‌فصل را از آن خودش کرد. به همین بهانه نگاهی به قهرمان‌های نیم‌فصل 20 دوره برگزارشده لیگ برتر انداخته‌ایم و بررسی کرده‌ایم که در پایان فصل چند تیم موفق شده‌اند پس از قهرمانی نیم‌فصل، قهرمانی فصل را هم از آن خودشان کنند. 

روزنامه گل

در اولین دوره لیگ برتر استقلال با 27 امتیاز قهرمان نیم‌فصل شد، اما در بازی‌های برگشت آبی پوشان به‌اندازه دور رفت در جمع‌کردن امتیاز موفق نبودند تا درنهایت پرسپولیس با 49 امتیاز قهرمان شود.

در دومین دوره لیگ برتر سپاهان اصفهان با 31 امتیاز قهرمان نیم‌فصل شد. هرچند سپاهان در نیم‌فصل دوم نتوانست به‌اندازه نیم‌فصل اول امتیاز بگیرد، اما با 52 امتیاز قهرمان شد.

در سومین دوره لیگ برتر ذوب‌آهن با 25 امتیاز قهرمان نیم‌فصل شد، بااین‌وجود این پاس تهران بود که با عملکرد بهتر در نیم‌فصل دوم و کسب 53 امتیاز جام قهرمانی را بالای سر برد.

در لیگ چهارم فولاد خوزستان با 31 امتیاز قهرمان نیم‌فصل شد. آن‌ها در نیم‌فصل دوم امتیازات بیشتری هم گرفتند تا با 64 امتیاز قهرمان شوند.

در پنجمین دوره لیگ برتر استقلال با 31 امتیاز قهرمان نیم‌فصل شد. استقلال هرچند در نیم‌فصل دوم به‌اندازه نیم‌فصل امتیاز نگرفت، اما درنهایت با 59 امتیاز در پایان فصل هم به‌عنوان قهرمانی دست‌یافت.

در لیگ ششم سایپا با 34 امتیاز قهرمان نیم‌فصل شد. نارنجی پوشان باوجود امتیاز گیری کمتر در پایان فصل هم با 59 امتیاز قهرمان شدند.

در لیگ هفتم پرسپولیس با 36 امتیاز قهرمان شد. در پایان فصل هم باوجود امتیاز گیری کمتر این پرسپولیس بود که با 59 امتیاز عنوان قهرمانی را از آن خودش کرد. البته از پرسپولیس در نیم‌فصل دوم 6 امتیاز کسر شد و آن‌ها در اصل 65 امتیازی بودند.

در لیگ هشتم ذوب‌آهن با 33 امتیاز قهرمان نیم‌فصل شد، اما در پایان فصل استقلال با 66 امتیاز جام قهرمانی را بالای سر برد.

در لیگ نهم سپاهان با 34 امتیاز قهرمان نیم‌فصل شد. در پایان فصل هم این سپاهان بود که با 67 امتیاز قهرمانی فصل را هم از آن خودش کرد.

در لیگ دهم ذوب‌آهن با 34 امتیاز قهرمان نیم‌فصل شد، اما بازهم قهرمانی پایان فصل با 66 امتیاز به سپاهان رسید.

در لیگ یازدهم استقلال با 36 امتیاز قهرمان نیم‌فصل شد. آبی‌ها در نیم‌فصل دوم به‌اندازه نیم‌فصل اول خوب نبودند تا بازهم سپاهان با 67 در قهرمانی لیگ برتر هت تریک کند.

در لیگ دوازدهم شرایط برعکس بود. به‌این‌ترتیب که سپاهان با 31 امتیاز قهرمان نیم‌فصل شد، اما استقلال در پایان فصل با 67 امتیاز جام قهرمانی را بالای سر برد.

در لیگ سیزدهم پرسپولیس با 27 امتیاز قهرمان نیم‌فصل شد، اما در پایان فصل این فولاد بود که با 57 امتیاز قهرمان شد.

در لیگ چهاردهم تراکتور تبریز با 28 امتیاز قهرمانی نیم‌فصل را از آن خودش کرد، اما در پایان فصل این سپاهان بود که با 59 امتیاز به‌عنوان قهرمانی رسید.

در لیگ پانزدهم استقلال خوزستان با 32 امتیاز قهرمان نیم‌فصل شد و در ادامه هم توانست با کسب 57 امتیاز درمجموع فصل به جام قهرمانی برسد.

در لیگ شانزدهم پرسپولیس با 32 امتیاز قهرمان نیم‌فصل شد. پرسپولیس نیم دوم بهتر از نیم‌فصل اول امتیاز گرفت تا با 66 امتیاز پس از سال‌ها قهرمان لیگ برتر شود.

در لیگ هفدهم پرسپولیس با 36 امتیاز قهرمان نیم‌فصل شد. سرخ پوشان در پایان فصل با کسب 64 امتیاز دوباره قهرمان لیگ شدند.

در لیگ هجدهم این سپاهان بود که با 31 امتیاز و تفاضل گل بهتر نسبت به پرسپولیس و پدیده مشهد قهرمان نیم‌فصل شد، اما سپاهانی‌ها در نیم‌فصل دوم افت کردند تا درنهایت پرسپولیس با 61 امتیاز قهرمان لیگ شود.

در لیگ نوزدهم این پرسپولیس بود که با 30 امتیاز عنوان قهرمانی نیم‌فصل را از آن خودش کرد. در نیم‌فصل دوم عملکرد قرمزها بهتر شد و پایان فصل پرسپولیس با مجموع 62 امتیاز قهرمان شد.

در لیگ بیستم پرسپولیس با 31 امتیاز قهرمان نیم‌فصل شد. عملکرد این تیم در نیم‌فصل دوم به‌مراتب بود تا سرخ پوشان درمجموع با 67 امتیاز پنجمین قهرمانی متوالی خودشان را جشن بگیرند.

چند نکته:

پرسپولیس با 6 عنوان قهرمانی نیم‌فصل رکورددار است.

استقلال و سپاهان با 4 قهرمانی نیم‌فصل در جایگاه دوم قرار دارند.

درمجموع 21 دوره برگزارشده از لیگ برتر 8 تیم پرسپولیس(6 مرتبه)، استقلال(4 مرتبه)، سپاهان(4 مرتبه)، ذوب‌آهن(3 مرتبه)، فولاد خوزستان، تراکتور تبریز، استقلال خوزستان و سایپا قهرمان نیم‌فصل شده‌اند.

در 20 فصل برگزارشده از لیگ برتر، 11 مرتبه تیم‌های صدرنشین در دور رفت بازی‌ها یا همان قهرمان نیم‌فصل، در پایان فصل هم قهرمان شده‌اند که به لیگ‌های دوم(سپاهان)، چهارم( فولاد خوزستان)، پنجم( استقلال)، ششم( سایپا)، هفتم(پرسپولیس)،نهم(سپاهان)،پانزدهم(استقلال خوزستان)، شانزدهم( پرسپولیس)، هفدهم(پرسپولیس)، نوزدهم( پرسپولیس) و بیستم( پرسپولیس) برمی‌گردد. پرسپولیس 5 بار هم قهرمان نیم‌فصل و هم قهرمان فصل شده است. سپاهان هم 2 باز قهرمانی نیم‌فصل و آخر فصل را تجربه کرده است. فولاد، استقلال، سایپا و استقلال خوزستان هم هرکدام یک‌بار این موضوع را تجربه کرده‌اند. حالا باید دید در پایان لیگ بیست و یکم که استقلال قهرمان نیم‌فصل شده می‌تواند عنوان قهرمانی فصل راهم تصاحب کند یا نه؟

در پنج قهرمانی از 7 قهرمانی پرسپولیس، سرخ پوشان 5 مرتبه قهرمان نیم‌فصل هم شده بودند. در یک مورد یعنی لیگ هجدهم آن‌ها هم امتیاز با سپاهان و صرفاً به دلیل تفاضل گل کمتر قهرمانی نیم‌فصل را از دست دادند. در یک مورد یعنی لیگ سیزدهم هم پرسپولیس باوجود قهرمانی نیم‌فصل درنهایت دستش به جام نرسید.

3 قهرمانی استقلال در لیگ برتر در شرایطی به‌دست‌آمده است که آبی پوشان فقط در یک مورد یعنی لیگ هستم قهرمان نیم‌فصل هم شده بودند. در 2 مورد دیگر یعنی لیگ‌های اول و یازدهم استقلال باوجود قهرمانی نیم‌فصل قهرمان فصل نشد.

#لیگ برتر #آمار #اختصاصی گل #نیم فصل
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها