7 میلیارد رقم پایه و حدود 5 میلیارد آبشن قرارداد یکسال یزدانی است
49431
دکتر 12 میلیاردی!
16 آذر 1400 13:38
  31 مرداد بود که باشگاه استقلال از تمدید قرارداد سیاوش یزدانی برای ۲ فصل دیگر خبر داد.

روزنامه گل

یزدانی در لیگ بیستم یکی از بهترین بازیکنان استقلال بود و عملکرد خوبی داشت تا هم به تیم ملی دعوت شود و هم به‌عنوان بازیکن آزاد یک پیشنهاد خارجی دریافت کند که معادل ریالی آن حدود 15 میلیارد تومان می‌شد. بازی‌های خوب سیاوش و جا افتادن او در ترکیب استقلال باعث شد تا فرهاد مجیدی از مدیرعامل وقت باشگاه یعنی احمد مددی بخواهد تا هر طور شده این مدافع 29 ساله را حفظ کند. این در شرایطی بود که سیاوش آفر خارجی 15 میلیاردی داشت و حفظ او در استقلال کار سختی بود. با این همه مدیریت وقت باشگاه، هرآنچه در توان داشت را به کار گرفت تا او را حفظ کند.

طبق اسنادی که به دست روزنامه گل رسیده است، سیاوش یزدانی با نصف مبلغی که می‌توانست به یک تیم خارجی برود و آفر رسمی‌اش را هم به مدیران وقت باشگاه نشان داده بود، قراردادش را با استقلال تمدید کرده است. قرارداد سیاوش یزدانی برای سال اول 7 میلیارد تومان است. البته آپشن‌هایی هم در این قرارداد گنجانده شده است که اگر همه آن‌ها محقق شود بازهم مبلغ ارزش نهایی آن به 15 میلیارد تومان نخواهد رسید.

بر اساس این قرارداد سیاوش یزدانی به ازای هر بازی که فیکس باشد 50 میلیون تومان روی مبلغ قراردادش می‌آید. اگر بازی‌های جام حذفی و لیگ قهرمانان آسیا را محاسبه نکنیم و فرض را بر این بگذارید که سیاوش بدون مصدومیت و محرومیت یا افت فنی در 30 بازی لیگ فیکس حضورداشته باشد، از این آپشن حدوداً یک و نیم میلیارد‌ روی قراردادش می‌آید. آپشن بعدی پاداش یک میلیارد تومانی برای دعوت شدن به اردوی تیم ملی است. همچنین یک آپشن 500 میلیون تومانی برای رضایت سرمربی در نیم‌فصل اول و یک پاداش 500 میلیون تومانی دیگر هم برای رضایت سرمربی در نیم‌فصل دوم در نظر گرفته‌شده است. به‌این‌ترتیب در صورت محقق شدن تمام آپشن‌ها ارزش قرارداد یزدانی به 10 میلیارد و 500 میلیون تومان می‌رسد.علاوه بر این برای قهرمانی درجام حذفی 5 درصد، قهرمانی لیگ برتر 10 درصد و قهرمانی آسیا 15 درصد به قرارداد این بازیکن اضافه خواهد شد. به‌این‌ترتیب اگر استقلال قهرمان جام حذفی شود 350 میلیون، قهرمان لیگ برتر شود 700 میلیون و قهرمان آسیا شود یک میلیارد و 50 میلیون تومان به مبلغ قرارداد افزوده خواهد شد. یعنی در بهترین حالت اگر استقلال موفق به فتح 3 گانه شود، 2 میلیارد 100 میلیون تومان به قرارداد یزدانی اضافه می‌شود که البته محقق شدن تمام این آپشن‌های قهرمانی بسیار بعید ست. درمجموع سیاوش یزدانی در بهترین و رؤیایی‌ترین حالت می‌تواند حدود 12 میلیارد و 150 میلیون تومان از باشگاه استقلال دریافتی داشته باشد. به‌عبارت‌دیگر او برای ماندن در استقلال قید دریافت 3 تا 5 میلیارد تومان پول تضمین‌شده را زده است که رقم قابل‌توجهی است!

هرچند مددی برای تمدید قرارداد یزدانی زیر حرف و ادعای خودش درباره اینکه زیر بار گنجاندن آپشن در قرارداد هیچ بازیکنی نمی‌رود، زده است اما همین‌که برای برآورده کردن خواسته فرهاد مجیدی از موضع خودش کوتاه آمده نکته مثبت ماجرا است. فرهاد مجیدی که خودش در جریان مذاکره باشگاه با بازیکنان قرارداد داشت و در جلسات حاضر بود، در مقطعی از فصل نقل و انتقالات اعلام کرد از مبالغی که بازیکنان در فصل نقل و انتقالات پیشنهاد می‌دهند شوکه شده است که همین پیشنهادهای 15 میلیاردی برای یزدانی می‌تواند یکی از این نمونه‌ها باشد. با نرخ حدود 30 هزارتومانی دلار، یزدانی پیشنهادی در حدود 450 تا 500 هزار دلار داشته است. اگر یزدانی تمام این درآمد 12 میلیاردی را هم محقق کند، استقلال برای پر کردن جای او با یک مدافع خارجی با همین بودجه و مبلغ(البته اگر دلار از این بیشتر نشود) حدود 400 هزار دلار هزینه می‌کرد که رقم معقولی برای خرید یک مدافع خوب خارجی است. هرچند تجربه‌ای مانندت رودی ژستد 600 هزار دلاری نشان می‌دهد که حفظ سیاوش با این کیفیت اثبات‌شده بهتر از ریسک یک خرید خارجی دربسته بود!

#استقلال #سیاوش یزدانی #اختصاصی گل
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها