ممنوعیت نه؛ سلیقه به خرج بدهید
43965
خارجی خوب، یعنی همین
04 آبان 1400 20:00
اگر قرار است دلار خرج کنیم و با مکافات بازیکنانی به ایران بیاوریم که مشابه داخلی‌شان موجود است، این کار فقط جیب دلال‌ها و مدیران سوءاستفاده‌گر را پر می‌کند

روزنامه گل

روزنامه گل- نمایش کوین آرتور یامگا در بازی استقلال و ذوب‌آهن طوری بود که هر بیننده‌ای را به وجد آورد و وادار به تحسین کرد. خرید جدید و فرانسوی استقلال از همان ابتدای بازی به شکلی غافلگیرکننده درخشان ظاهر شد و بارها ساختار دفاعی حریف را به هم ریخت. حاصل کار یامگا، به ثمر رسیدن دو گل بود که دومین پیروزی آبی‌ها در هفته دوم لیگ برتر را رقم زد. این یک استارت دلنشین و نویدبخش برای استقلال و فرهاد مجیدی به شمار می‌آید؛ آنچه بخشی از آن را مدیون خرید جدیدشان هستند.

خارجی خوب یعنی همین یامگا و امثال او؛ یعنی نفراتی که یک سر و گردن از بازیکنان داخلی بالاتر باشند. اگر قرار است دلار خرج کنیم و با مکافات بازیکنانی به ایران بیاوریم که مشابه داخلی‌شان موجود است، این کار فقط جیب دلال‌ها و مدیران سوءاستفاده‌گر را پر می‌کند. مشخص است که چنین رویه‌ای به صلاح فوتبال ایران نیست. با این حال علاج کار، نمی‌تواند ممنوع کردن کلی حضور بازیکنان خارجی باشد. در این صورت نفراتی مثل همین یامگا، شیخ دیاباته، پاتوسی، پریرا و... هم پشت سد این قوانین آماتور باقی می‌مانند و نمی‌توانند به فوتبال ایران کمک کنند. به جای این قبیل مقررات، باید ترتیبی داد که بهترین بازیکنان خارجی با کمترین هزینه ممکن به فوتبال باشگاهی ایران بیایند. در این صورت همه سود خواهند کرد.

هر چقدر خریدهایی مثل اوساگونا یا الحاجی گرو ضعیف و غیرقابل دفاع بودند، جذب نفراتی همچون یامگا ثابت می‌کند با چشم باز می‌توان مهره‌های موثری پیدا کرد که حتی با بودجه محدود باشگاه‌های ایرانی سازگار باشند. مدیریت بهینه هم چیزی غیر از این نیست؛ یعنی حداکثر استفاده از حداقل منابع. امیدواریم شاهد حضور بازیکنان بیشتری از این دست باشیم.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها