سایه پرسپولیس در ریاض
43084
تیمی که نمی‌شناختیم
27 مهر 1400 13:56
شاید حتی بدبین‌ترین هوادار پرسپولیس هم تصور نمی‌کرد نبرد این تیم برابر الهلال در یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا تبدیل به چنین کابوس بزرگی شود.

روزنامه گل

آخرین نماینده ایران در فصل جاری این مسابقات، یکی از بدترین نمایش‌های سالیان اخیرش را ارائه داد و نهایتا در حالی با سه گل بازنده شد که این اختلاف به راحتی می‌توانست بیشتر از این حرف‌ها باشد. پرسپولیس مطلقا حرفی برای گفتن نداشت و از دقیقه یک تا نود، در چنگ حریف مقتدرش گرفتار بود. نه ترکیبی که یحیی گل‌محمدی برای شروع بازی انتخاب کرد موفق بود و نه تعویض‌ها کمکی به تیم کرد. این مسابقه برای پرسپولیس یک شکست مطلق و چند جانبه بود؛ تراژدی بزرگی که شاید زنگ خطر را برای آینده تیم هم به صدا در آورد.

الهلال مسلح، پرسپولیس بی‌خشاب

تردیدی نیست که الهلال عربستان یکی از پرمهره‌ترین تیم‌های حال حاضر آسیا به شمار می‌آید. آنها دو مهاجم سطح بالا و بین‌المللی مثل گومیس و ماره‌گا را در اختیار دارند و سالم الدوسری هم که گل اول بازی را زد، از بهترین نفرات الهلال به شمار می‌آید. داریم درباره تیمی حرف می‌زنیم که دوازده بازیکن ملی‌پوش دارد. در نقطه مقابل اما پرسپولیس کمبودهایی دارد که این بازی آنها را کاملا آشکار کرد. روشن نیست این تیم تا کی می‌تواند از سیامک نعمتی در پست غیرتخصصی دفاع راست استفاده کند یا در قلب خط دفاعی دلخوش به جلال حسینی چهل ساله باشد. در میانه میدان جای خالی احمد نوراللهی توی ذوق می‌زند، همان‌طور که در خط حمله جای شهریار مغانلو باید پر شود. پرسپولیس برای ادامه یافتن روزهای خوبش، نیاز به تقویت دارد.

این الهلال ضعیف بود؟

بین دو بازی پرسپولیس مقابل استقلال تاجیکستان و الهلال عربستان چیزی حدود یک ماه فاصله وجود داشت. طبیعی بود که در طول این مدت زیاد درباره بازی با الهلال صحبت شود. نکته شگفت‌انگیز اما به رویکرد برخی از پیشکسوتان پرسپولیس در تحقیر و کوچک شمردن نماینده عربستان مربوط می‌شد. این دوستان که نمایش نه چندان مقتدرانه الهلال برابر استقلال را دیده بودند، تصور می‌کردند تیم عربستانی برابر پرسپولیس هیچ حرفی برای گفتن ندارد. در نتیجه یک ماه تمام کلی اظهارنظر عجیب انجام شد؛ از اینکه الهلال در قواره پرسپولیس نیست تا اینکه تیم ما در «کره مریخ» هم می‌تواند حریف سعودی را ببرد! آقایان فکر می‌کردند هر چقدر بیشتر توی سر الهلال بزنند، یعنی پرسپولیسی‌تر هستند؛ غافل از اینکه اینها آدرس‌های غلط بود و تنها بازیکنان پرسپولیس را غره و گمراه می‌کرد. کاش گروهی از منتقدان و پیشکسوتان ما یاد بگیرند کمتر مصاحبه کنند و هر حرفی را نزنند. به خدا اتفاق خاصی نمی‌افتد!

کسی می‌داند چرا؟

نماینده ایران اما یکسری مشکل و دردسر هم بیرون از زمین مسابقه داشت. هنوز هیچ‌کس در این کشور نمی‌داند چرا تیم‌های عربستانی حق دارند به ایران نیایند، اما نمایندگان ما باید تسلیم بازی در خاک عربستان شوند. روشن نیست تا چه زمانی مدیران ما در گرفتن میزبانی‌های بین‌المللی تا این اندازه منفعل و ناموفق خواهند بود. از سوی دیگر تاخیر بی‌دلیل در آغاز مسابقات لیگ بیست‌ویکم هم باعث شد پرسپولیس خارج از فرم بازی به الهلال برسد. داستان فرودگاه و تاخیر در اعزام کاروان قرمزها هم که جای خودش را دارد. این ناتوانی‌ها که هزار بار هم در مورد‌شان صحبت شده، حکایت «رنج مکرر» است و البته که همچنان هم ادامه خواهد داشت. قهرمانی آسیا با چنین موانعی، چیزی فراتر از معجزه خواهد بود.

#پرسپولیس #الهلال عربستان
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها