شاگردان یحیی باقدرت به لیگ برمی‌گردند
42995
درخشان: مقابل الهلال روز، روز پرسپولیس نبود
26 مهر 1400 18:22
آرش جعفری -  سرمربی ملی پوش سابق پرسپولیس معتقد است، باید در فوتبال خود تغییراتی انجام دهیم تا هم ازنظر فنی رشدی داشته باشیم و در برابر تیم‌های بزرگ  برابری کنیم.

روزنامه گل

حمید درخشان می‌گوید وقفه‌ای که در سفر پرسپولیس به عربستان پیش آمد می‌تواند تا حدودی ازلحاظ روحی در کیفیت فنی تیم تأثیرگذار باشد. پرسپولیس در بازی با الهلال اُفت فاحشی پیداکرده بود و این تیم به‌هیچ‌وجه نشانی از قدرت همیشگی‌اش نداشت. در مقابل این الهلال که شب گذشته دیدیم اصلاً الهلال مقابل استقلال نبود آن‌ها خیلی بهتر شده بودند.درخشان در ادامه به میزبانی اشاره دارد و می‌گوید متأسفانه در این سال‌ها از این موضوع خیلی ضربه خوردیم. اگر در AFC کرسی داشته باشیم و کسی باشد که بتواند از ما دفاع کند، چرا میزبانی برای ما نباشد؟ این‌ها مسائلی است که در مدیریت و فدراسیون فوتبال وجود دارد و باید بتوانیم جایگاه خود را در آسیا تثبیت کنیم.

بازی پرسپولیس با الهلال را چطور دیدید ؟

خب شاهدبازی خوبی نبودیم . پرسپولیس بسیار ضعیف و دور از انتظار ظاهر شد. من به‌شخصه انتظار چنین بازی ضعیفی را نداشتم. متأسفانه پرسپولیس مقابل الهلال شکل تیمی خوبی نداشت و سطح بازی سرخ‌پوشان به‌هیچ‌وجه خوب نبود و بازیکنان از آمادگی مطلوب در این بازی دور بودند. در آن‌سوی بازی هم الهلال در بهترین شرایط و کیفیت فنی بازی کرد و توانست از ضعف پرسپولیس به‌خوبی استفاده کند. نوع بازی پرسپولیس به شکلی بود که الهلال از ابتدا سوار بر بازی شد و برتری‌اش را تا پایان بازی حفظ کرد. شاگردان ژاردیم سه گل زدند و چندین گل دیگر هم می‌توانستند بزنند. متأسفانه بازیکنان پرسپولیس در تمام خطوط خارج از فرم ایده‌آل همیشگی‌شان بودند و در تمام پست‌ها و فضاهای زمین توپ را در اختیار حریف گذاشته بودند و نتوانستند موقعیت گلی هم‌روی دروازه الهلال ایجاد کنند.

این پرسپولیس آن پرسپولیسی نبود که چند وقت پیش دیده بودیم فکر می‌کنید علت چیست ؟

بله دقیقاً همین‌طور است پرسپولیس در بازی با الهلال اُفت فاحشی پیداکرده بود و این تیم به‌هیچ‌وجه نشانی از قدرت همیشگی‌اش نداشت. اشتباهات متعدد و ضعف بازیکنان دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد. از نوع آماده‌سازی سرخ‌پوشان تا در شرایط مسابقه قرار نداشتن پرسپولیس، همه این مسائل می‌تواند دلیلی بر عدم نتیجه‌گیری شاگردان گل‌محمدی مقابل الهلال باشد. همچنین وقفه‌ای که در سفر پرسپولیس به عربستان پیش آمد هم می‌تواند تا حدودی ازلحاظ روحی در کیفیت فنی تیم تأثیرگذار باشد. وقتی بازیکنان در چنین شرایطی باشند، ایده‌های تاکتیکی کادر فنی هم دیگر کارساز نخواهد بود و اشتباهات پرتعداد بازیکنان ایده‌های گل‌محمدی را خنثی کرد.

پرسپولیس و استقلال به الهلال باختند، مشکل از کجاست که دوتیم اول کشور به این تیم می‌بازند؟

ببینید با نگاه به کیفیت و زیرساخت‌های باشگاه‌ها متوجه می‌شویم که چه برنامه‌ریزی‌هایی داشته و چه امکانات سخت‌افزاری را فراهم کردیم. هر نسلی که از فوتبال ما خارج می‌شود، جایگزین کردن آن بسیار مشکل است. هر باشگاه در طی سال چندین مربی عوض می‌کند و ثبات ندارد. چگونه انتظار دارید کیفیت فنی باشگاه‌ها بالا باشد تا خروجی خوبی از آن خارج شود و بتواند به فوتبال کشور کمک کند؟ ۳ یا ۴ باشگاه ما در صدر جدول قرار دارند و بقیه باشگاه‌ها هم‌دست و پا می‌زنند که در لیگ باشند. باید بپذیریم که کاری انجام ندادیم که خروجی خوبی برای فوتبال کشور داشته باشد. دوره بیستم لیگ حرفه‌ای ما است ولی هنوز مشکلات مالی و بدهی‌ بازیکنان خارجی راداریم. تا زمانی که این مشکلات هست، فرصتی برای سازندگی و خروج بازیکنان خوب را نخواهیم داشت. همه این بازیکنان هم از یک استعداد درونی برخوردار بوده و خودبه‌خود رشد کردند. اگر به همین شکل ادامه دهیم فقط اتفاقات ما را به جلو پیش خواهد برد.در مقابل عربستان در چند سال اخیر بسیار افت کرده بود و در حال حاضر بااقتدار در میدان‌ها حاضر می‌شود. این نشان‌دهنده سرمایه‌گذاری باشگاه‌ها‌، زیرساخت‌های خوب و مدیریت منسجم است. همه این موارد در کنار هم تأثیرگذار است. ما تا زمانی که زیرساخت‌های باشگاه و بحث فنی را توسعه ندهیم تا ۲۰ سال آینده هم نمی‌توانیم به نزدیکی قهرمانی آسیا برسیم.

پرسپولیس فصل قبل فینالیست بود و 5 دوره قهرمان ایران شده و به لحاظ فنی بر روی کاغذ به نظر می‌آمد مشکل نداشته باشد ؟

بله شما هم می‌گوید بر روی کاغذ ! اما تیمی که بهتر در زمین‌بازی می‌کند شایسته برد است.من الان خدمت شما عرض کردم تیم پرسپولیس به دلیل عدم بازی‌های تدارکاتی از آمادگی بدنی خوبی برخوردار نبود. تیم حریف بعد از ۶ بازی به مصاف ما آمده بود. فاصله آمادگی فیزیکی و جسمانی تیم مقابل بسیار مشهود بود. بازیکنان تأثیرگذار در الهلال زیاد است. در فوتبال حرفه‌ای ما هم دوست داریم بازیکن تأثیرگذار داشته باشیم اما با کدام پول و هزینه؟ ما نمی‌توانیم با دست‌خالی به سمت حریفانی که تا دندان مجهز هستند برویم. به نظر من بازیکنان ما باکیفیت هستند ولی دیروز روز خوب آنان نبود. سطح کیفی پرسپولیس خیلی پایین‌تر از حد انتظار بود.

الهلال را چطور دیدید ؟ با بازی استقلال خیلی تغییر کرده بود؟

بله این الهلال که شب گذشته دیدیم اصلاً الهلال مقابل استقلال نبود. الهلال خیلی خوب شروع و هواداران و بازی خوب خود را به پرسپولیس تحمیل کرد. همه آمارها نشان‌دهنده آن است که الهلال عربستان تیم برتر میدان بود. درست است پرسپولیس در لیگ ما در سطح بالایی بازی می‌کند ولی اگر به عقب نگاه کنیم متوجه می‌شویم که سطح کیفی ما پایین‌تر است. باید در فوتبال خود تغییراتی انجام دهیم و ازنظر فنی رشدی داشته باشیم تا در برابر این تیم‌ها برابری کنیم.

خیلی‌ها به این موضوع اشاره داشتند که چرا بازی‌ها باید در عربستان باشد؟ آیا نمی‌شد بازی‌ها در یک کشور دیگر برگزار شود مثل قطر؟

متأسفانه در این سالها از این موضوع خیلی ضربه خوردیم. اگر در AFC کرسی داشته باشیم و کسی باشد که بتواند از ما دفاع کند، چرا میزبانی برای ما نباشد؟ این‌ها مسائلی است که در مدیریت و فدراسیون فوتبال وجود دارد و باید بتوانیم جایگاه خود را در آسیا تثبیت کنیم. کشور بسیار بزرگ با توانایی‌های زیادی هستیم که متأسفانه در مدیریت‌ها قصور کرده و امیدوارم در سال‌های آینده این نواقص را برطرف کنیم.

شکست سنگین مقابل الهلال و حذف از آسیا را در آستانه شروع لیگ برتر تأثیرگذار خواهد بود؟

بعید می‌دانم. پرسپولیس تیم بزرگی است. این تیم بارها زمین‌خورده ولی دوباره قدرتمندانه به لیگ و مسابقات برگشته است . به‌هرحال فوتبال است و اتفاقات آن. قرار نیست یک تیم همیشه برنده باشد و فوتبال بردوباخت دارد. بازی با الهلال هم تمام‌شده است و دیگر نباید به آن فکر کنیم. پرسپولیس درگذشته هم نشان داده است که به‌راحتی می‌تواند از بحران خارج شود، باید هم از این مرحله عبور کند. من مطمئن هستم لیگ را پرقدرت شروع کرده و مدعی اصلی قهرمانی است.

#حمید درخشان #پرسپولیس #لیگ قهرمانان آسیا #الهلال
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها