42226
فولاد با چه استدلالی در CAS پیروز شد؟/
21 مهر 1400 16:09
باشگاه فولاد خوزستان در حالی موفق به پیروزی در پرونده محمد بلبلی در دادگاه حکمیت ورزش شد که این پرونده ابعاد مختلفی داشت.

روزنامه گل

روز دوشنبه دادگاه عالی ورزش (CAS) بعد از مدت‌ها انتظار و تعویق، رأی خود را در خصوص شکایت باشگاه فولاد خوزستان بابت بسته شدن دو پنجره نقل و انتقالاتی‌اش صادر شد. CAS در اقدامی نادر در فوتبال ایران رأی به باز شدن پنجره فولاد داد تا برای نخستین بار حکم ارکان قضایی فدراسیون فوتبال ایران در یک دادگاه بین‌المللی نقض شود.

باشگاه فولاد خوزستان دو فصل پیش و در زمان مدیریت حبیب‌الله رضایی که در حال حاضر عضو هیئت مدیره این باشگاه است، اقدام به جذب محمد بلبلی کرد تا این انتقال پر سر و صدا آغازی برای دو فصل چالش این باشگاه برای جذب بازیکن جدید باشد. ابتدا کمیته وضعیت برای فولادی‌ها جریمه در نظر گرفت ولی بعد از اعتراض، به بسته شدن دو پنجره نقل و انتقالاتی تغییر پیدا کرد. این رأی در ادامه در کمیته استیناف نیز تائید شد تا سعید آذری،‌ مدیریت وقت باشگاه فولاد، با استفاده از وکلای ایرانی و ایتالیایی این پرونده را به CAS ببرد.

این در حالی است که فولاد فصل گذشته در لیگ قهرمانان آسیا نیز حاضر بود تا راهی به جز شکایت در به CAS وجود نداشته باشد. باشگاه فولاد با شکواییه‌ای که برای CAS فرستاد موفق شد، این دادگاه را برای تصمیم اشتباه ارکان قضایی فدراسیون فوتبال قانع کند تا به یک پیروزی بزرگ حقوقی دست پیدا کند.

این پرونده با توجه به چند وجهی بودن با ایفای نقش محمد بلبلی، باشگاه سپیدرود، باشگاه فولاد، باشگاه استقلال و البته فدراسیون فوتبال پیچیدگی‌های خاص خودش را داشته است. با این وضعیت این سؤال مطرح می‌شود که چگونه دادگاه CAS به این نتیجه رسیده که رأی فدراسیون فوتبال برای محرومیت فولاد اشتباه بوده است؟

به گزارش تسنیم، با توجه به اینکه پیش از موضوع بلبلی، آرای زیادی برای برای انتقال بازیکنان حرفه‌ای یا آماتور صادر شده، این سؤال مطرح می‌شود که آیا فدراسیون در آرای قبلی‌اش نیز دچار اشتباه شده یا اینکه یک خلاء آیین‌نامه‌ای در این باره وجود دارد؟ موضوع هرچه هست در آینده نقل و انتقالات فوتبال ایران و قوانین این حوزه خیلی تاثیرگذار خواهد بود، چراکه با این رأی CAS معادلات گذشته در فدراسیون فوتبال تغییر کرده و به نوعی مفهوم «بازیکن آماتور» باید تغییر پیدا کند.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها